Xfce Panel Plugins - en to sv translation catalogue (57 entries)

en: Graphical representation of the CPU load
sv: Grafisk representation av processorbelastning

en: CPU usage: %.1f%%
sv: CPU användning: %.1f%%

en: 'Overall' is showing the impact on the overall performance of the machine.
sv: 'Översikt' visar påverkan på maskinens övergripande prestanda.

en: 'Hotspots' is showing the momentary performance impact on just the threads involved in suboptimal SMT scheduling decisions.
sv: "Hotspots" visar den tillfälliga påverkan på tjänsten endast för de trådar som är involverade i suboptimala SMT-planeringsbeslut

en: CPU Graph Properties
sv: Egenskaper för processorgraf

en: _Close
sv: _Stäng

en: Run in terminal
sv: Kör i terminal

en: Use startup notification
sv: Använd startnotifiering

en: Color used to highlight potentially suboptimal
    placement of threads on CPUs with SMT
sv: Färg som används för att markera potentiellt suboptimal
    placering av trådar på CPU med SMT

en: Display SMT statistics
sv: Visa SMT statistik

en: Highlight suboptimal SMT scheduling
sv: Markera suboptimal SMT-schemaläggning

en: SMT issues color:
sv: Färg för SMT-problem:

en: Use non-linear time-scale
sv: Ickelinjär tidsskala

en: Per-core history graphs
sv: Historikdiagram per kärna

en: Color 1:
sv: Färg 1:

en: Color 2:
sv: Färg 2:

en: Color 3:
sv: Färg 3:

en: User:
sv: Användare:

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Show current usage bar | Show current usage bars
sv[0]: Visa aktuell användningsrad
sv[1]: Visa aktuella användningsrader

en: Bars color:
sv: Stapelfärg:

en: Show frame
sv: Visa ram

en: Show border
sv: Visa ram

en: Appearance
sv: Utseende

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Stats
sv: Statistik

en: Fastest (~250ms)
sv: Snabbast (~250 ms)

en: Fast (~500ms)
sv: Snabb (~500 ms)

en: Normal (~750ms)
sv: Normal (~750 ms)

en: Slow (~1s)
sv: Långsam (~1 s)

en: Slowest (~3s)
sv: Långsammast (~3s)

en: Update Interval:
sv: Uppdateringsintervall:

en: All
sv: Alla

en: Tracked Core:
sv: Bevakad kärna:

en: Width:
sv: Bredd:

en: Height:
sv: Höjd:

en: Threshold (%):
sv: Tröskel (%):

en: Spacing:
sv: Mellanrum:

en: Spacing between per-core history graphs
sv: Avstånd mellan historikdiagram per kärna

en: Associated command:
sv: Associerat kommando:

en: The command to run when the plugin is left-clicked.
sv: Kommando att köra vid vänsterklick på instick.

en: If not specified, it defaults to xfce4-taskmanager, htop or top.
sv: Om det inte anges är det som standard xfce4-taskmanager, htop eller top.

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: No history
sv: Ingen historik

en: Grid
sv: Rutnät

en: Mode:
sv: Läge:

en: Solid
sv: Enfärgad

en: Fire
sv: Eld

en: Detailed
sv: Detaljerad

en: Color mode:
sv: Färgläge:

en: SMT detected: Yes
sv: SMT upptäcktes: Ja

en: SMT detected: No
sv: SMT upptäcktes: Nej

en: Number of SMT scheduling incidents: %u
sv: Antal SMT-schemaläggningsincidenter: %u

en: Estimated performance impact:
sv: Beräknad prestandapåverkan:

en: Overall: %.3g%%
sv: Övergripande: %.3g %%

en: SMT detected: N/A
sv: SMT upptäcktes: N/A

en: CPU Graph
sv: Processordiagram
