Xfce Panel Plugins - en to th translation catalogue (54 entries)

en: Graphical representation of the CPU load
th: แสดงโหลดของซีพียูในแบบกราฟิกส์

en: 'Overall' is showing the impact on the overall performance of the machine.
th: 'ภาพรวม' แสดงผลกระทบต่อสมรรถนะโดยรวมของเครื่อง

en: 'Hotspots' is showing the momentary performance impact on just the threads involved in suboptimal SMT scheduling decisions.
th: 'เฉพาะจุด' แสดงผลกระทบด้านสมรรถนะชั่วคราวที่มีผลต่อเธรดที่เกี่ยวข้องเท่านั้น จากการเลือกจัดเวลาที่ด้อยประสิทธิภาพของ SMT

en: CPU Graph Properties
th: คุณสมบัติของกราฟซีพียู

en: _Close
th: ปิ_ด

en: Run in terminal
th: เรียกทำงานในเทอร์มินัล

en: Use startup notification
th: ใช้การแจ้งเหตุขณะเริ่ม

en: Color used to highlight potentially suboptimal
    placement of threads on CPUs with SMT
th: สีที่ใช้เน้นการจัดเธรดที่อาจด้อยประสิทธิภาพ
    ในซีพียูเมื่อใช้ SMT

en: Highlight suboptimal SMT scheduling
th: เน้นการจัดเวลางานด้วย SMT ที่ด้อยประสิทธิภาพ

en: SMT issues color:
th: สีของปัญหา SMT:

en: Use non-linear time-scale
th: ใช้มาตราส่วนเวลาแบบไม่เชิงเส้น

en: Per-core history graphs
th: แสดงกราฟประวัติของแต่ละคอร์แยกกัน

en: Color 1:
th: สี 1:

en: Color 2:
th: สี 2:

en: Color 3:
th: สี 3:

en: Background:
th: พื้นหลัง:

en: Show current usage bar | Show current usage bars
th[0]: แสดงแถบการใช้งานปัจจุบัน

en: Bars color:
th: สีแถบ:

en: Show frame
th: แสดงเส้นกรอบ

en: Show border
th: แสดงขอบ

en: Appearance
th: รูปลักษณ์

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Stats
th: สถิติ

en: Fastest (~250ms)
th: เร็วที่สุด (~250ms)

en: Fast (~500ms)
th: เร็ว (~500ms)

en: Normal (~750ms)
th: ปกติ (~750ms)

en: Slow (~1s)
th: ช้า (~1s)

en: Slowest (~3s)
th: ช้าที่สุด (~3s)

en: Update Interval:
th: ช่วงเวลาปรับข้อมูล:

en: All
th: ทั้งหมด

en: Tracked Core:
th: คอร์ที่ติดตาม:

en: Width:
th: ความกว้าง:

en: Height:
th: ความสูง:

en: Threshold (%):
th: ขีดเริ่ม (%):

en: Spacing:
th: ช่องไฟ:

en: Spacing between per-core history graphs
th: ช่องไฟระหว่างกราฟประวัติของแต่ละคอร์

en: Associated command:
th: คำสั่งที่เชื่อมโยง:

en: Disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Normal
th: ปกติ

en: No history
th: ไม่มีประวัติ

en: Grid
th: ตะแกรง

en: Mode:
th: รูปแบบ:

en: Solid
th: ทึบ

en: Gradient
th: ไล่สี

en: Fire
th: ไฟ

en: Color mode:
th: รูปแบบสี:

en: SMT detected: Yes
th: ตรวจพบ SMT: พบ

en: SMT detected: No
th: ตรวจพบ SMT: ไม่พบ

en: Number of SMT scheduling incidents: %u
th: จำนวนเหตุผิดปกติของการจัดเวลาของ SMT: %u

en: Estimated performance impact:
th: ผลกระทบต่อสมรรถนะโดยประมาณ:

en: Overall: %.3g%%
th: ภาพรวม: %.3g%%

en: Hotspots: %.3g%%
th: เฉพาะจุด: %.3g%%

en: SMT detected: N/A
th: ตรวจพบ SMT: ไม่ทราบ

en: CPU Graph
th: กราฟซีพียู
