Xfce Panel Plugins - en to tr translation catalogue (62 entries)

en: Graphical representation of the CPU load
tr: İşlemci yükünü görsel olarak gösterir

en: CPU usage: %.1f%%
tr: CPU kullanımı: %.1f%%

en: 'Overall' is showing the impact on the overall performance of the machine.
tr: Makinenin genel performansına etkisini 'Genel' gösterir.

en: 'Hotspots' is showing the momentary performance impact on just the threads involved in suboptimal SMT scheduling decisions.
tr: 'Sıcak noktalar', yalnızca standart altı SMT zamanlama kararları veren iş parçacıklarının anlık performans etkisini gösterir.

en: CPU Graph Properties
tr: CPU Graph Özellikleri

en: _Close
tr: _Kapat

en: Run in terminal
tr: Komut satırında çalıştır

en: Use startup notification
tr: Başlangıç bildirimi kullan

en: Color used to highlight potentially suboptimal
    placement of threads on CPUs with SMT
tr: SMT destekli MİB'lere olası standart altı iş
    parçacığı yerleşimini vurgulayacak renk

en: Highlight suboptimal SMT scheduling
tr: Standart altı SMT zamanlamasını vurgula

en: SMT issues color:
tr: SMT sorunları rengi:

en: Use non-linear time-scale
tr: Doğrusal olmayan zaman ölçeği

en: Per-core history graphs
tr: Çekirdek başına geçmiş grafikleri

en: Color 1:
tr: Renk 1:

en: Color 2:
tr: Renk 2:

en: Color 3:
tr: Renk 3:

en: System:
tr: Sistem:

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Nice:
tr: Güzel:

en: IO wait:
tr: IO bekle:

en: Background:
tr: Arka plan:

en: Show current usage bar | Show current usage bars
tr[0]: Geçerli kullanım çubuğunu göster
tr[1]: Geçerli kullanım çubuklarını göster

en: Bars color:
tr: Çubukların rengi:

en: Show frame
tr: Çerçeve göster

en: Show border
tr: Sınırı göster

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Stats
tr: İstatistikler

en: Fastest (~250ms)
tr: En hızlı (~250ms)

en: Fast (~500ms)
tr: Hızlı (~500ms)

en: Normal (~750ms)
tr: Olağan (~750ms)

en: Slow (~1s)
tr: Yavaş (~1s)

en: Slowest (~3s)
tr: En yavaş (~3s)

en: Update Interval:
tr: Güncelleme Aralığı:

en: All
tr: Tümü

en: Tracked Core:
tr: Takip Edilen Çekirdek:

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: Threshold (%):
tr: Eşik (%):

en: Spacing:
tr: Boşluk:

en: Spacing between per-core history graphs
tr: Çekirdek geçmiş grafikleri arası boşluk

en: Associated command:
tr: İlişkilendirilmiş komut:

en: The command to run when the plugin is left-clicked.
tr: Eklenti sol tıklandığında çalıştırılacak komut.

en: If not specified, it defaults to xfce4-taskmanager, htop or top.
tr: Belirtilmezse, öntanımlısı xfce4-taskmanager, htop veya top olur.

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Normal
tr: Olağan

en: No history
tr: Geçmiş yok

en: Grid
tr: Izgara

en: Mode:
tr: Kip:

en: Solid
tr: Katı

en: Gradient
tr: Gradyan

en: Fire
tr: Alev

en: Detailed
tr: Detaylı

en: Color mode:
tr: Renk kipi:

en: SMT detected: Yes
tr: SMT saptandı: Evet

en: SMT detected: No
tr: SMT saptandı: Hayır

en: Number of SMT scheduling incidents: %u
tr: SMT zamanlama olayları sayısı: %u

en: Estimated performance impact:
tr: Öngörülen performans etkisi:

en: Overall: %.3g%%
tr: Genel: %%%.3g

en: Hotspots: %.3g%%
tr: Sıcak noktalar: %%%.3g

en: SMT detected: N/A
tr: SMT saptandı: Uygulanamaz

en: CPU Graph
tr: İşlemci Grafiği
