Xfce Apps - en to da translation catalogue (111 entries)

en: Dictionary
da: Ordbog

en: A plugin to query different dictionaries.
da: Et plugin, til at slå op i forskellige ordbøger.

en: Ready
da: Klar

en: Look up a word
da: Slå et ord op

en: Search term
da: Søg efter tekst

en: Search the given text using a Dict server(RFC 2229)
da: Søg efter den givne tekst med en Dict-server (RFC 2229)

en: Search the given text using a web-based search engine
da: Søg efter den givne tekst med en webbaseret søgemaskine

en: Check the given text with a spell checker
da: Tjek den givne tekst med en stavekontrol

en: Grab the focus on the text field in the panel
da: Hent fokus på tekstfeltet i panelet

en: Start stand-alone application even if the panel plugin is loaded
da: Start eksternt program også selvom panelpluginet er indlæst

en: Grabs the PRIMARY selection content and uses it as search text
da: Griber det FØRSTE-valgte indhold og brug det som søgetekst

en: Be verbose
da: Vær uddybende

en: Show version information
da: Vis versionsinformation

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: Dictionary Client
da: Ordbogsklient

en: A client program to query different dictionaries
da: Et klientprogram til at slå op i forskellige ordbøger

en: Spell Checker Results:
da: Resultatet af stavekontrol:

en: %d suggestion found. | %d suggestions found.
da[0]: %d forslag fundet.
da[1]: %d forslag fundet.

en: Suggestions for "%s" (%s):
da: Forslag for "%s" (%s):

en: "%s" is spelled correctly (%s).
da: "%s" er stavet korrekt (%s).

en: No suggestions could be found for "%s" (%s).
da: Kunne ikke finde nogen forslag til "%s" (%s).

note: translation hint: * Error while executing <spell command, e.g. "aspell"> (<error message>)
en: Error while executing "%s" (%s).
da: Fejl ved kørsel af "%s" (%s).

en: Please set the spell check command in the preferences dialog.
da: Vælg venligst stavekontrolkommandoen i præferencer-dialogen.

en: Invalid input
da: Ugyldig input

en: Process failed (%s)
da: Proces mislykkedes (%s)

en: _Resume
da: _Genoptag

en: Running
da: Kører

en: Finished
da: Afsluttet

en: _Back
da: _Tilbage

en: Speed Reader
da: Læsehastighedsmåler

en: You must enter a text.
da: Du er nødt til at indtaste en tekst.

en: Choose a file to load
da: Vælg en fil til indlæsning

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Open
da: _Åbn

en: The file '%s' could not be loaded.
da: Filen '%s' kunne ikke indlæses.

en: (display %d word at a time) | (display %d words at a time)
da[0]: (vis %d ord ad gangen)
da[1]: (vis %d ord ad gangen)

en: This is an easy speed reading utility to help train you to read faster. It does this by flashing words at a rapid rate on the screen.
da: Dette er et nemt redskab til læsehastighedsmåling for at hjælpe dig med at læse hurtigere. Det sker ved at vise ord med hurtig frekvens på skærmen.

en: _Words per Minute:
da: _Ord pr. minut:

en: _Mark Paragraphs
da: _Markér afsnit

en: Word _Grouping:
da: _Gruppering af ord:

en: _Font Size:
da: _Størrelse på skrifttype:

en: Enter some text here you would like to read.
    
    Be relaxed and make yourself comfortable, then press Start to begin speed reading.
da: Indtast en tekst som du ønsker at læse.
    
    Vær afslappet og have det komfortabelt, før du trykker Start for at starte læsehastighedsmåling.

en: Load the contents of a file
da: Indlæs indholdet af en fil

en: Clear the contents of the text field and paste the contents of the clipboard
da: Ryd indholdet af tekstfeltet og indsæt indholdet af udklipsholderen

en: Clear the contents of the text field
da: Ryd indholdet af tekstfeltet

en: _Close
da: _Luk

en: The search URL is empty. Please check your preferences.
da: Søge-URL'en er tom. Tjek venligst dine præferencer.

en: Browser could not be opened. Please check your preferences.
da: Browseren kunne ikke åbnes. Tjek venligst dine præferencer.

en: Invalid non-UTF8 input
da: Ugyldig ikke-UTF8-input

en: Error
da: Fejl

en: warning
da: advarsel

note: for translators: the first wildcard is the search term, the second wildcard * is the name of the preferred web search engine
en: Search "%s" using "%s"
da: Søg "%s" ved brug af "%s"

en: Web Search:
da: Websøgning:

en: Could not connect to server.
da: Kunne ikke tilslutte til serveren.

en: The server is not ready.
da: Serveren er ikke klar.

en: Invalid dictionary specified. Please check your preferences.
da: Ugyldig ordbog valgt. Tjek venligst dine præferencer.

en: Unknown error while querying the server.
da: Ukendt fejl ved forespørgsel af serveren.

en: Dictionary Results:
da: Resultater fra ordbog:

en: No matches could be found for "%s".
da: Ingen resultater fundet for "%s".

en: %d definition found. | %d definitions found.
da[0]: %d definition fundet.
da[1]: %d definitioner fundet.

en: Querying %s...
da: Forespørger %s ...

en: An error occurred while querying server information.
da: Der opstod en fejl ved forespørgsel af serverinformation.

en: Server Information for "%s"
da: Serverinformation for "%s"

en: The server doesn't offer any databases.
da: Serveren tilbyder ikke nogle databaser.

en: Copy Link
da: Kopiér henvisning

en: Search
da: Søg

note: File Menu
en: _File
da: _Fil

en: Speed _Reader
da: Læse_hastighedsmåler

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Quit
da: _Afslut

note: Help Menu
en: _Help
da: _Hjælp

en: About
da: Om

en: Search with:
da: Søg med:

en: _Dictionary Server
da: _Ordbogsserver

en: _Web Service
da: _Webtjeneste

en: _Spell Checker
da: _Stavekontrol

en: A client program to query different dictionaries.
da: Et klientprogram til at slå op i forskellige ordbøger.

en: Xfce4 Dictionary
da: Xfce4 Ordbog

en: dict.leo.org - German <-> English
da: dict.leo.org - Tysk <-> Engelsk

en: dict.leo.org - German <-> French
da: dict.leo.org - Tysk <-> Fransk

en: dict.leo.org - German <-> Spanish
da: dict.leo.org - Tysk <-> Spansk

en: dict.leo.org - German <-> Italian
da: dict.leo.org - Tysk <-> Italiensk

en: dict.leo.org - German <-> Chinese
da: dict.leo.org - Tysk <-> Kinesisk

en: dict.cc - Dictionary
da: dict.cc - Ordbog

en: Wikipedia, the free encyclopedia (EN)
da: Wikipedia, det frie leksikon (EN)

en: Wiktionary, the free dictionary (EN)
da: Wiktionary, den frie ordbog (EN)

en: Merriam-Webster Online Dictionary
da: Merriam-Webster onlineordbog

en: Clear
da: Ryd

en: You have chosen an invalid dictionary.
da: Du har valgt en ugyldig ordbog.

en: General
da: Generelt

en: <b>Default search method:</b>
da: <b>Standardsøgemetode:</b>

en: Dictionary Server
da: Ordbogsserver

en: Web Service
da: Webtjeneste

en: Spell Checker
da: Stavekontrol

en: Last used method
da: Sidst brugte metode

en: <b>Colors:</b>
da: <b>Farver:</b>

en: Links:
da: Henvisninger:

en: Phonetics:
da: Fonetikker:

en: Spelled correctly:
da: Korrekt stavet:

en: Spelled incorrectly:
da: Forkert stavet:

en: <b>Panel Text Field:</b>
da: <b>Tekstfelt for panel:</b>

en: Show text field in the panel
da: Vis tekstfelt i panelet

note: panel entry size
en: Text field size:
da: Størrelse på tekstfelt:

note: server port
en: Server Port:
da: Serverport:

note: dictionary
en: Dictionary:
da: Ordbog:

en: * (use all)
da: * (brug alle)

en: ! (use all, stop after first match)
da: ! (brug alle, stop ved første træf)

en: <b>Web search URL:</b>
da: <b>URL for websøgning:</b>

en: Enter the URL of a web site which offers translation or dictionary services. Use {word} as placeholder for the searched word.
da: Indtast URL'en til et websted, der tilbyder ordbogstjenester. Brug {word} som pladsholder til det søgte ord.

en: Spell Check Program:
da: Stavekontrolprogram:

en: <i>The spell check program can be 'enchant', 'aspell', 'ispell' or any other spell check program which is compatible to the ispell command.
    The icon shows whether the entered command exists.</i>
da: <i>Stavekontrolprogrammet kan være 'enchant', 'aspell', 'ispell' eller et andet stavekontrolprogram som er kompatibelt med ispell-kommandoen
    Ikonet viser om den angivne kommando findes.</i>
