Xfce Apps - en to fi translation catalogue (116 entries)

en: Dictionary
fi: Sanakirja

en: A plugin to query different dictionaries.
fi: Käytä verkkosanakirjoja.

en: Ready
fi: Valmis

en: Look up a word
fi: Tarkista sana

en: Search term
fi: Hakusana

en: Search the given text using a Dict server(RFC 2229)
fi: Hae sanaa sanakirjapalvelimelta (RFC 2229)

en: Search the given text using a web-based search engine
fi: Hae sanaa selainpohjaisesta sanakirjasta

en: Check the given text with a spell checker
fi: Oikolue teksti

en: Grab the focus on the text field in the panel
fi: Kohdista paneelin tekstikenttään

en: Start stand-alone application even if the panel plugin is loaded
fi: Käynnistä erillinen sovellus paneelin liitännäisestä huolimatta

en: Grabs the PRIMARY selection content and uses it as search text
fi: Käyttää AKTIIVISEN valinnan sisältöä hakusanoina

en: Be verbose
fi: Yksityiskohtainen tulostus

en: Show version information
fi: Näytä versiotiedot

en: [TEXT]
fi: [TEKSTI]

en: Please report bugs to <%s>.
fi: Ilmoita virheistä osoitteeseen <%s>.

en: Dictionary Client
fi: Sanakirjasovellus

en: Spell Checker Results:
fi: Oikoluvun tulokset:

en: %d suggestion found. | %d suggestions found.
fi[0]: Löytyi %d ehdotus.
fi[1]: Löytyi %d ehdotusta.

en: Suggestions for "%s" (%s):
fi: Ehdotukset sanalle "%s" (%s):

en: "%s" is spelled correctly (%s).
fi: "%s" on kirjoitettu oikein (%s).

en: No suggestions could be found for "%s" (%s).
fi: Sanalle "%s" ei löytynyt ehdotuksia (%s).

note: translation hint: * Error while executing <spell command, e.g. "aspell"> (<error message>)
en: Error while executing "%s" (%s).
fi: Virhe suoritettaessa komentoa "%s" (%s).

en: Please set the spell check command in the preferences dialog.
fi: Aseta oikolukusovellus asetusikkunassa.

en: Invalid input
fi: Syöte ei kelpaa

en: Process failed (%s)
fi: Prosessi kaatui (%s)

en: P_ause
fi: _Tauko

en: _Resume
fi: _Jatka

en: S_top
fi: _Lopeta

en: Running
fi: Käynnissä

en: Finished
fi: Valmis

en: _Back
fi: _Edellinen

en: Speed Reader
fi: Pikalukija

en: You must enter a text.
fi: Syötä ensin tekstiä.

en: Choose a file to load
fi: Valitse ladattava tiedosto

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Open
fi: _Avaa

en: The file '%s' could not be loaded.
fi: Tiedostoa "%s" ei voi ladata.

en: (display %d word at a time) | (display %d words at a time)
fi[0]: (näytä %d sana kerrallaan)
fi[1]: (näytä %d sanaa kerrallaan)

en: This is an easy speed reading utility to help train you to read faster. It does this by flashing words at a rapid rate on the screen.
fi: Tämä yksinkertainen pikalukutyökalu opettaa sinut nopeammaksi lukijaksi. Se vaihtaa sanoja ruudulla nopeaan tahtiin.

en: _Words per Minute:
fi: Sanoja _minuutissa:

en: _Mark Paragraphs
fi: M_erkitse kappaleet

en: Word _Grouping:
fi: Sanojen _ryhmitys:

en: _Font Size:
fi: Fontin k_oko:

en: Enter some text here you would like to read.
    
    Be relaxed and make yourself comfortable, then press Start to begin speed reading.
fi: Syötä tähän teksti, jonka haluat lukea.
    
    Rentoudu ja ota miellyttävä asento, ja aloita sitten pikalukeminen napsauttamalla Käynnistä.

en: Load the contents of a file
fi: Lataa tiedoston sisältö

en: Clear the contents of the text field and paste the contents of the clipboard
fi: Korvaa tekstikentän sisältö leikepöydän sisällöllä

en: Clear the contents of the text field
fi: Tyhjennä tekstikentän sisältö

en: _Start
fi: _Käynnistä

en: _Close
fi: _Sulje

en: The search URL is empty. Please check your preferences.
fi: Haku-URL on tyhjä. Tarkista asetukset.

en: Browser could not be opened. Please check your preferences.
fi: Selaimen avaaminen epäonnistui. Tarkista asetukset.

en: Invalid non-UTF8 input
fi: Syöte ei kelpaa (ei ole UTF8)

en: Error
fi: Virhe

en: warning
fi: varoitus

note: for translators: the first wildcard is the search term, the second wildcard * is the name of the preferred web search engine
en: Search "%s" using "%s"
fi: Hae "%s" hakukoneella "%s"

en: Web Search:
fi: Verkkohaku:

en: Could not connect to server.
fi: Palvelimeen ei saa yhteyttä.

en: The server is not ready.
fi: Palvelin ei ole valmis.

en: Invalid dictionary specified. Please check your preferences.
fi: Sanakirja ei kelpaa. Tarkista asetukset.

en: Unknown error while querying the server.
fi: Tuntematon virhe palvelinkyselyn aikana.

en: Dictionary Results:
fi: Sanahaun tulokset:

en: No matches could be found for "%s".
fi: Haku "%s" ei tuottanut tuloksia.

en: %d definition found. | %d definitions found.
fi[0]: Löytyi %d määritys.
fi[1]: Löytyi %d määritystä.

en: Querying %s...
fi: Haetaan kohteesta %s...

en: An error occurred while querying server information.
fi: Palvelimen tietojen kyselyssä tapahtui virhe.

en: Server Information for "%s"
fi: Palvelimen tiedot kohteelle "%s"

en: The server doesn't offer any databases.
fi: Palvelin ei tarjoa tietokantoja.

en: Copy Link
fi: Kopioi linkki

en: Search
fi: Etsi

en: F_ind
fi: _Hae

note: File Menu
en: _File
fi: _Tiedosto

en: Speed _Reader
fi: _Pikalukija

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Quit
fi: _Lopeta

note: Help Menu
en: _Help
fi: _Ohje

en: About
fi: Tietoja

en: Search with:
fi: Hakutyyppi:

en: _Dictionary Server
fi: _Sanakirjapalvelin

en: _Web Service
fi: _Verkkopalvelu

en: _Spell Checker
fi: Oi_koluku

en: A client program to query different dictionaries.
fi: Useita sanakirjoja tukeva asiakasohjelma.

en: Xfce4 Dictionary
fi: Xfce4-sanakirja

en: dict.leo.org - German <-> English
fi: dict.leo.org - saksa <-> englanti

en: dict.leo.org - German <-> French
fi: dict.leo.org - saksa <-> ranska

en: dict.leo.org - German <-> Spanish
fi: dict.leo.org - saksa <-> espanja

en: dict.leo.org - German <-> Italian
fi: dict.leo.org - saksa <-> italia

en: dict.leo.org - German <-> Chinese
fi: dict.leo.org - saksa <-> kiina

en: dict.cc - Dictionary
fi: dict.cc - Sanakirja

en: Wikipedia, the free encyclopedia (EN)
fi: Wikipedia, vapaa tietosanakirja (EN)

en: Wiktionary, the free dictionary (EN)
fi: Wiktionary, vapaa sanakirja (EN)

en: Merriam-Webster Online Dictionary
fi: Merriam-Webster-verkkosanakirja

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: You have chosen an invalid dictionary.
fi: Valitsemasi sanakirja ei kelpaa.

en: General
fi: Yleiset

en: <b>Default search method:</b>
fi: <b>Oletushaku:</b>

en: Dictionary Server
fi: Sanakirjapalvelin

en: Web Service
fi: Verkkopalvelu

en: Spell Checker
fi: Oikoluku

en: Last used method
fi: Viimeksi käytetty

en: <b>Colors:</b>
fi: <b>Värit:</b>

en: Links:
fi: Linkit:

en: Phonetics:
fi: Ääntämisohjeet:

en: Spelled correctly:
fi: Oikein kirjoitettu:

en: Spelled incorrectly:
fi: Väärin kirjoitettu:

en: <b>Panel Text Field:</b>
fi: <b>Paneelin tekstikenttä:</b>

en: Show text field in the panel
fi: Näytä tekstikenttä paneelissa

note: panel entry size
en: Text field size:
fi: Tekstikentän koko:

note: server address
en: Server:
fi: Palvelin:

note: server port
en: Server Port:
fi: Palvelinportti:

note: dictionary
en: Dictionary:
fi: Sanakirja:

en: * (use all)
fi: * (kaikki)

en: ! (use all, stop after first match)
fi: ! (kaikki, lopeta ensimmäiseen tulokseen)

en: <b>Web search URL:</b>
fi: <b>Verkkohaun URL:</b>

en: Enter the URL of a web site which offers translation or dictionary services. Use {word} as placeholder for the searched word.
fi: Syötä URL, joka osoittaa käännös- tai sanakirjapalveluita tarjoavalle verkkosivulle. Merkkijono {word} korvataan haettavalla sanalla.

en: Spell Check Program:
fi: Oikolukusovellus:

en: <i>The spell check program can be 'enchant', 'aspell', 'ispell' or any other spell check program which is compatible to the ispell command.
    The icon shows whether the entered command exists.</i>
fi: <i>Oikolukusovellus voi olla "enchant", "aspell", "ispell" tai mikä tahansa ispell-yhteensopiva sovellus.
    Kuvake näyttää, löytyykö syötetty komento järjestelmästä.</i>
