Xfce Apps - en to he translation catalogue (115 entries)

en: Dictionary
he: מילון

en: A plugin to query different dictionaries.
he: תוסף לתשאול מילונים שונים.

en: Ready
he: מוכן

en: Look up a word
he: חפש מילה

en: Search term
he: חפש מונח

en: Search the given text using a web-based search engine
he: חפש את הטקסט שהובא בעזרת מנוע חיפוש מבוסס־רשת

en: Check the given text with a spell checker
he: בדוק את הטקסט שהובא עם בודק איות

en: Grab the focus on the text field in the panel
he: אסוף את ההתמקדות על שדה הטקסט בלוח

en: Be verbose
he: הרבה מלל

en: Show version information
he: הצג מידע גרסה

en: [TEXT]
he: [טקסט]

en: Please report bugs to <%s>.
he: אנא דווח על באגים ל־ <%s>.

en: Dictionary Client
he: לקוח מילון

en: A client program to query different dictionaries
he: תוכנת לקוח לביצוע שאילתות של מילונים שונים

en: Spell Checker Results:
he: תוצאות בודק איות:

en: %d suggestion found. | %d suggestions found.
he[0]: הצעה %d נמצאה.
he[1]: %d הצעות נמצאו.
he[2]: %d הצעות נמצאו.
he[3]: %d הצעות נמצאו.

en: Suggestions for "%s" (%s):
he: הצעות עבור "%s" (%s):

en: "%s" is spelled correctly (%s).
he: "%s" מאוית כהלכה (%s).

en: No suggestions could be found for "%s" (%s).
he: לא נמצאו הצעות עבור "%s" ‏(%s).

note: translation hint: * Error while executing <spell command, e.g. "aspell"> (<error message>)
en: Error while executing "%s" (%s).
he: שגיאה בעת ביצוע "%s" ‏(%s).

en: Please set the spell check command in the preferences dialog.
he: אנא קבע פקודת בודק איות בחלון העדפות.

en: Invalid input
he: קלט שגוי

en: Process failed (%s)
he: תהליך נכשל (%s)

en: P_ause
he: ה_שהה

en: _Resume
he: _חזור

en: S_top
he: ע_צור

en: Running
he: כעת מורץ

en: Finished
he: הוגמר

en: _Back
he: _חזרה

en: Speed Reader
he: קורא מהירות

en: You must enter a text.
he: עליך להזין טקסט.

en: Choose a file to load
he: בחירת קובץ להטענה

en: _Cancel
he: _בטל

en: _Open
he: _פתח

en: The file '%s' could not be loaded.
he: לא היתה אפשרות לטעון את הקובץ "%s".

en: (display %d word at a time) | (display %d words at a time)
he[0]: (הצג מילה %d בפעם אחת)
he[1]: (הצג %d מילים בפעם אחת)
he[2]: (הצג %d מילים בפעם אחת)
he[3]: (הצג %d מילים בפעם אחת)

en: This is an easy speed reading utility to help train you to read faster. It does this by flashing words at a rapid rate on the screen.
he: זהו כלי עזר קל לקריאה מהירה כדי לעזור לך לקרוא מהר יותר. הוא עושה זאת על ידי הבזקת מילים בקצב מהיר על המסך.

en: _Words per Minute:
he: _מילים לדקה:

en: _Mark Paragraphs
he: ס_מן מקטעים

en: Word _Grouping:
he: _קיבוץ מילים:

en: _Font Size:
he: מידת _גופן:

en: Enter some text here you would like to read.
    
    Be relaxed and make yourself comfortable, then press Start to begin speed reading.
he: הזן כאן טקסט אשר ברצונך לקרוא.
    
    היה רגוע ונינוח, אחר כך לחץ התחל כדי להתחיל קריאה מהירה.

en: Load the contents of a file
he: טען את התכנים של קובץ

en: Clear the contents of the text field and paste the contents of the clipboard
he: טהר את התכולות של שדה טקסט והדבק תכנים מתוך לוח גזירה

en: Clear the contents of the text field
he: טהר את התכולות של שדה טקסט

en: _Start
he: _התחל

en: _Close
he: _סגור

en: The search URL is empty. Please check your preferences.
he: ‏URL חיפוש הינו ריק. אנא בדוק את העדפותיך.

en: Browser could not be opened. Please check your preferences.
he: לא היה ניתן לפתוח דפדפן. אנא בדוק את העדפותיך.

en: Invalid non-UTF8 input
he: קלט א-UTF8 לא תקין

en: Error
he: שגיאה

en: warning
he: אזהרה

note: for translators: the first wildcard is the search term, the second wildcard * is the name of the preferred web search engine
en: Search "%s" using "%s"
he: חפש "%s" באמצעות "%s"

en: Web Search:
he: חיפוש רשת:

en: Could not connect to server.
he: לא היתה אפשרות להתחבר לשרת.

en: The server is not ready.
he: השרת אינו מוכן.

en: Invalid dictionary specified. Please check your preferences.
he: צוין מילון לא תקין. אנא בדוק את העדפותיך.

en: Unknown error while querying the server.
he: שגיאה לא מוכרת במהלך תשאול השרת.

en: Dictionary Results:
he: תוצאות מילון:

en: No matches could be found for "%s".
he: לא נמצאו התאמות עבור "%s".

en: %d definition found. | %d definitions found.
he[0]: הגדרה %d נמצאה.
he[1]: %d הגדרות נמצאו.
he[2]: %d הגדרות נמצאו.
he[3]: %d הגדרות נמצאו.

en: Querying %s...
he: כעת מתשאל %s...

en: An error occurred while querying server information.
he: אירעה שגיאה בעת שאילתת מידע שרת.

en: Server Information for "%s"
he: מידע שרת עבור "%s"

en: The server doesn't offer any databases.
he: השרת לא מציע שום מסד נתונים.

en: Copy Link
he: העתק קישור

en: Search
he: חיפוש

en: F_ind
he: מ_צא

note: File Menu
en: _File
he: _קובץ

en: Speed _Reader
he: _קורא מהירות

en: _Preferences
he: _העדפות

en: _Quit
he: _הפסק

note: Help Menu
en: _Help
he: _עזרה

en: About
he: על אודות

en: Search with:
he: חפש בעזרת:

en: _Dictionary Server
he: שרת _מילון

en: _Web Service
he: שירות _רשת

en: _Spell Checker
he: בודק _איות

en: A client program to query different dictionaries.
he: תוכנית לקוח לתשאול מילונים שונים.

en: Xfce4 Dictionary
he: מילון Xfce4

en: dict.leo.org - German <-> English
he: ‏dict.leo.org - גרמנית <-> אנגלית

en: dict.leo.org - German <-> French
he: ‏dict.leo.org - גרמנית <-> צרפתית

en: dict.leo.org - German <-> Spanish
he: ‏dict.leo.org - גרמנית <-> ספרדית

en: dict.leo.org - German <-> Italian
he: ‏dict.leo.org - גרמנית <-> איטלקית

en: dict.leo.org - German <-> Chinese
he: ‏dict.leo.org - גרמנית <-> סינית

en: dict.cc - Dictionary
he: dict.cc - מילון

en: Wikipedia, the free encyclopedia (EN)
he: ויקיפדיה, האינציקלופדיה החופשית (EN)

en: Wiktionary, the free dictionary (EN)
he: ויקימילון, המילון החופשי (EN)

en: Merriam-Webster Online Dictionary
he: מילון מקוון Merriam-Webster

en: Clear
he: טהר

en: You have chosen an invalid dictionary.
he: בחרת מילון לא תקין.

en: General
he: כללי

en: <b>Default search method:</b>
he: <b>שיטת חיפוש שגרתית:</b>

en: Dictionary Server
he: שרת מילון

en: Web Service
he: שירות רשת

en: Spell Checker
he: בודק איות

en: Last used method
he: שיטה אחרונה בשימוש

en: <b>Colors:</b>
he: <b>צבעים:</b>

en: Links:
he: קישורים:

en: Phonetics:
he: היברון:

en: Spelled correctly:
he: אויתו כהלכה:

en: Spelled incorrectly:
he: אויתו שלא כהלכה:

en: <b>Panel Text Field:</b>
he: <b>שדה טקסט לוח:</b>

en: Show text field in the panel
he: נצג שדה טקסט בתוך הלוח

note: panel entry size
en: Text field size:
he: גודל שדה טקסט:

note: server address
en: Server:
he: שרת:

note: server port
en: Server Port:
he: פורט שרת:

note: dictionary
en: Dictionary:
he: מילון:

en: * (use all)
he: * (השתמש בכול)

en: ! (use all, stop after first match)
he: ! (השתמש בכול, עצור לאחר התאמה ראשונה)

en: <b>Web search URL:</b>
he: <b>‏URL חיפוש רשת:</b>

en: URL:
he: ‏URL:

en: Enter the URL of a web site which offers translation or dictionary services. Use {word} as placeholder for the searched word.
he: הזן URL של אתר רשת אשר מציע תרגום או שירותי מילון. השתמש במחרוזת {word} בתור סמל כללי עבור המילה אותה מחפשים.

en: Spell Check Program:
he: תוכנית בדיקת איות:

en: <i>The spell check program can be 'enchant', 'aspell', 'ispell' or any other spell check program which is compatible to the ispell command.
    The icon shows whether the entered command exists.</i>
he: <i>תוכנית בדיקת איות יכולה להיות 'enchant', 'aspell', 'ispell' או כל תוכנית בדיקת איות אחרת אשר תואמת את הפקודה ispell.
    הסמל מראה אם הפקודה המוזנת קיימת.</i>
