Xfce Apps - en to ja translation catalogue (115 entries)

en: Dictionary
ja: 辞書

en: A plugin to query different dictionaries.
ja: いろいろな辞書を照会するプラグインです。

en: Ready
ja: 準備ができました。

en: Look up a word
ja: 単語を調べます

en: Search term
ja: 検索したい言葉を入力してください

en: Search the given text using a Dict server(RFC 2229)
ja: 指定されたテキストを Dict サーバー (RFC 2229) で検索する

en: Search the given text using a web-based search engine
ja: 指定されたテキストをウェブベースの検索エンジンで検索する

en: Check the given text with a spell checker
ja: 指定されたテキストをスペルチェッカーでチェックする

en: Grab the focus on the text field in the panel
ja: パネル内のテキストフィールドにフォーカスを取得する

en: Start stand-alone application even if the panel plugin is loaded
ja: パネルプラグインが読み込まれている場合でも、スタンドアロンアプリケーションを起動する

en: Grabs the PRIMARY selection content and uses it as search text
ja: 現在選択されている内容を取得し、検索テキストとして使用する

en: Be verbose
ja: 詳細を出力する

en: Show version information
ja: バージョン情報を表示する

en: Please report bugs to <%s>.
ja: バグは <%s> へ報告してください。

en: Dictionary Client
ja: 辞書クライアント

en: A client program to query different dictionaries
ja: さまざまな辞書を照会するためのクライアントプログラム

en: Spell Checker Results:
ja: スペルチェックの結果:

en: %d suggestion found. | %d suggestions found.
ja[0]: %d 個の候補が見つかりました。

en: Suggestions for "%s" (%s):
ja: "%s" (%s) の候補:

en: "%s" is spelled correctly (%s).
ja: "%s" は正しいスペルです (%s)。

en: No suggestions could be found for "%s" (%s).
ja: "%s" (%s) の候補はありませんでした。

note: translation hint: * Error while executing <spell command, e.g. "aspell"> (<error message>)
en: Error while executing "%s" (%s).
ja: "%s" の実行中にエラーが発生しました (%s)。

en: Please set the spell check command in the preferences dialog.
ja: 設定ダイアログで aspell コマンドを設定してください。

en: Invalid input
ja: 不正な入力です。

en: Process failed (%s)
ja: 処理失敗 (%s)

en: P_ause
ja: 一時停止(_A)

en: _Resume
ja: 再開(_R)

en: S_top
ja: 停止(_T)

en: Running
ja: 実行中

en: Finished
ja: 終了

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: Speed Reader
ja: スピードリーダー

en: You must enter a text.
ja: 文字列を入力してください。

en: Choose a file to load
ja: ロードするファイルの選択

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: The file '%s' could not be loaded.
ja: ファイル '%s' を読み込めませんでした。

en: (display %d word at a time) | (display %d words at a time)
ja[0]: (同時に %d 個の単語を表示)

en: This is an easy speed reading utility to help train you to read faster. It does this by flashing words at a rapid rate on the screen.
ja: これは速読練習用の簡単なユーティリティです。画面に文字列を一つずつ、高速に表示します。

en: _Words per Minute:
ja: 1分あたりの単語数(_W):

en: _Mark Paragraphs
ja: 段落に印をつける(_M)

en: Word _Grouping:
ja: 単語のグルーピング(_G):

en: _Font Size:
ja: フォントサイズ(_F):

en: Enter some text here you would like to read.
    
    Be relaxed and make yourself comfortable, then press Start to begin speed reading.
ja: ここに 読みたい 文字列を スペースで 区切って 入力して ください。
    
    体を楽に、 リラックスして ください。 「スタート」ボタンを 押すと 開始します。

en: Load the contents of a file
ja: 文字列をファイルから読み込みます

en: Clear the contents of the text field and paste the contents of the clipboard
ja: テキストフィールドの内容をクリアしクリップボードの内容を貼り付けます

en: Clear the contents of the text field
ja: テキストフィールドの内容をクリアします

en: _Start
ja: スタート(_S)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: The search URL is empty. Please check your preferences.
ja: 検索 URL が空です。環境設定を確認してください。

en: Browser could not be opened. Please check your preferences.
ja: ブラウザーを開くことができませんでした。環境設定を確認してください。

en: Invalid non-UTF8 input
ja: 不正な non-UTF8 入力です。

en: Error
ja: エラー

en: warning
ja: 警告

note: for translators: the first wildcard is the search term, the second wildcard * is the name of the preferred web search engine
en: Search "%s" using "%s"
ja: "%2$s" を使用して "%1$s" を検索してみる

en: Web Search:
ja: ウェブ検索:

en: Could not connect to server.
ja: サーバーに接続できませんでした。

en: The server is not ready.
ja: サーバーが準備できていません。

en: Invalid dictionary specified. Please check your preferences.
ja: 無効な辞書が指定されています。環境設定を確認してください。

en: Unknown error while querying the server.
ja: サーバーへの問い合わせ中の不明なエラーです。

en: Dictionary Results:
ja: 辞書検索の結果:

en: No matches could be found for "%s".
ja: "%s" に一致するものは見つかりませんでした。

en: %d definition found. | %d definitions found.
ja[0]: %d 個の定義が見つかりました。

en: Querying %s...
ja: %s に問い合わせています...

en: An error occurred while querying server information.
ja: サーバーへの問い合わせ中にエラーが発生しました。

en: Server Information for "%s"
ja: "%s" の サーバー情報

en: The server doesn't offer any databases.
ja: サーバーにはデータベースが用意されていません。

en: Copy Link
ja: リンクをコピー

en: Search
ja: 検索

en: F_ind
ja: 探す(_I)

note: File Menu
en: _File
ja: ファイル(_F)

en: Speed _Reader
ja: スピードリーダー(_R)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

note: Help Menu
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: About
ja: xfce4-dict について

en: Search with:
ja: 検索方法:

en: _Dictionary Server
ja: 辞書サーバー(_D)

en: _Web Service
ja: ウェブサービス(_W)

en: _Spell Checker
ja: スペルチェッカー(_S)

en: A client program to query different dictionaries.
ja: いろいろな辞書を照会できるクライアントプログラムです。

en: dict.leo.org - German <-> English
ja: dict.leo.org - ドイツ語 <-> 英語

en: dict.leo.org - German <-> French
ja: dict.leo.org - ドイツ語 <-> フランス語

en: dict.leo.org - German <-> Spanish
ja: dict.leo.org - ドイツ語 <-> スペイン語

en: dict.leo.org - German <-> Italian
ja: dict.leo.org - ドイツ語 <-> イタリア語

en: dict.leo.org - German <-> Chinese
ja: dict.leo.org - ドイツ語 <-> 中国語

en: dict.cc - Dictionary
ja: dict.cc - 辞書

en: Wikipedia, the free encyclopedia (EN)
ja: Wikipedia, フリー百科事典 (英語)

en: Wiktionary, the free dictionary (EN)
ja: Wiktionary, フリー辞書 (英語)

en: Merriam-Webster Online Dictionary
ja: Merriam-Webster オンライン辞書

en: Clear
ja: クリア

en: You have chosen an invalid dictionary.
ja: 無効な辞書が選ばれました。

en: General
ja: 一般

en: <b>Default search method:</b>
ja: <b>デフォルトの検索方法:</b>

en: Dictionary Server
ja: 辞書サーバー

en: Web Service
ja: ウェブサービス

en: Spell Checker
ja: スペルチェッカー

en: Last used method
ja: 最後に使った方法

en: <b>Colors:</b>
ja: <b>配色:</b>

en: Links:
ja: リンク:

en: Phonetics:
ja: 発音の色:

en: Spelled correctly:
ja: 正しいスペル:

en: Spelled incorrectly:
ja: 間違ったスペル:

en: <b>Panel Text Field:</b>
ja: <b>パネルテキストフィールド:</b>

en: Show text field in the panel
ja: テキストフィールドをパネル内に表示する

note: panel entry size
en: Text field size:
ja: テキストフィールドのサイズ:

note: server address
en: Server:
ja: サーバー:

note: server port
en: Server Port:
ja: サーバーポート:

note: dictionary
en: Dictionary:
ja: 辞書:

en: * (use all)
ja: * (すべて使用)

en: ! (use all, stop after first match)
ja: ! (すべて使用, 最初の一致後に終了)

en: <b>Web search URL:</b>
ja: <b>ウェブ検索 URL:</b>

en: Enter the URL of a web site which offers translation or dictionary services. Use {word} as placeholder for the searched word.
ja: 翻訳または辞書サービスを提供するウェブサイトへの URL を入力します。検索する単語のプレースホルダーとして {word} を使用してください。

en: Spell Check Program:
ja: スペルチェックプログラム:

en: <i>The spell check program can be 'enchant', 'aspell', 'ispell' or any other spell check program which is compatible to the ispell command.
    The icon shows whether the entered command exists.</i>
ja: <i>スペルチェックプログラムは、ispell コマンドと互換性がある 'enchant'、'aspell'、'ispell'、その他のスペルチェックプログラムが利用できます。
    アイコンは、入力されたコマンドが存在するかどうかを示しています。</i>
