Xfce Apps - en to sq translation catalogue (116 entries)

en: Dictionary
sq: Fjalor

en: A plugin to query different dictionaries.
sq: Një shtojcë për të kërkuar në fjalorë të ndryshëm.

en: Ready
sq: Gati

en: Look up a word
sq: Kërkoni për një fjalë

en: Search term
sq: Term kërkimi

en: Search the given text using a Dict server(RFC 2229)
sq: Kërkoni për tekstin e dhënë duke përdorur një shërbyes Dict (RFC 2229)

en: Search the given text using a web-based search engine
sq: Kërkoni për tekstin e dhënë duke përdorur një motor kërkimesh me bazë në web

en: Check the given text with a spell checker
sq: Kontrollojeni tekstin e dhënë me një kontroll drejtshkrimi

en: Grab the focus on the text field in the panel
sq: Kaloje fokusin te fushë tekstesh te paneli

en: Start stand-alone application even if the panel plugin is loaded
sq: Nise aplikacionin më vete, edhe nëse është ngarkuar shtojca e panelit

en: Grabs the PRIMARY selection content and uses it as search text
sq: Përlan lëndën e përzgjedhjes PARËSORE dhe e përdor si tekst kërkimi

en: Be verbose
sq: Ji fjalaman

en: Show version information
sq: Shfaq të dhëna versioni

en: [TEXT]
sq: [TEKST]

en: Please report bugs to <%s>.
sq: Ju lutemi, njoftoni të meta te <%s>.

en: Dictionary Client
sq: Klient Fjalori

en: A client program to query different dictionaries
sq: Një program klient për kërkim në fjalorë të ndryshëm

en: Spell Checker Results:
sq: Përfundime Kontrolli Drejtshkrimi:

en: %d suggestion found. | %d suggestions found.
sq[0]: U gjet %d sugjerim.
sq[1]: U gjetën %d sugjerime.

en: Suggestions for "%s" (%s):
sq: Sugjerime për "%s" (%s):

en: "%s" is spelled correctly (%s).
sq: "%s" është shkruar saktë (%s).

en: No suggestions could be found for "%s" (%s).
sq: S’u gjetën sugjerime për "%s" (%s).

note: translation hint: * Error while executing <spell command, e.g. "aspell"> (<error message>)
en: Error while executing "%s" (%s).
sq: Gabim teksa kryhej "%s" (%s).

en: Please set the spell check command in the preferences dialog.
sq: Ju lutemi, ujdisni urdhrin e kontrollit të drejtshkrimit te dialogu i parapëlqimeve.

en: Invalid input
sq: Dhënie e pavlefshme

en: Process failed (%s)
sq: Procesi dështoi (%s)

en: P_ause
sq: _Pushim

en: _Resume
sq: _Rimerre

en: S_top
sq: _Ndale

en: Running
sq: Po xhirohet

en: Finished
sq: I përfunduar

en: _Back
sq: _Mbrapsht

en: Speed Reader
sq: Lexues i Shpejtë

en: You must enter a text.
sq: Duhet të jepni një tekst.

en: Choose a file to load
sq: Zgjidhni kartelë për ngarkim

en: _Cancel
sq: _Anuloje

en: _Open
sq: _Hape

en: The file '%s' could not be loaded.
sq: Kartela '%s' s’u ngarkuar dot.

en: (display %d word at a time) | (display %d words at a time)
sq[0]: (shfaq %d fjalë në herë)
sq[1]: (shfaq %d fjalë në herë)

en: This is an easy speed reading utility to help train you to read faster. It does this by flashing words at a rapid rate on the screen.
sq: Ky është një mjet i lehtë leximi të shpejtë, për t’ju ndihmuar të stërviteni për lexim më të shpejtë. Këtë e kryen duke xixëlluar në ekran fjalë me shpejtësi të madhe.

en: _Words per Minute:
sq: _Fjalë për Minutë:

en: _Mark Paragraphs
sq: _Vëru shenjë Paragrafëve

en: Word _Grouping:
sq: _Grupim Fjalësh:

en: _Font Size:
sq: Madhësi Shkr_onjash:

en: Enter some text here you would like to read.
    
    Be relaxed and make yourself comfortable, then press Start to begin speed reading.
sq: Jepni ndoca tekst që do të donit të lexonit.
    
    Rehatohuni dhe zini vend, mandej shtypni Fillo, që të fillohet leximi i shpejtë.

en: Load the contents of a file
sq: Ngarko lëndën e një kartele

en: Clear the contents of the text field and paste the contents of the clipboard
sq: Spastro lëndën e fushës së teksteve dhe hidhe lëndën në të papastër

en: Clear the contents of the text field
sq: Spastro lëndën e fushës së teksteve

en: _Start
sq: _Fillo

en: _Close
sq: _Mbylle

en: The search URL is empty. Please check your preferences.
sq: URL-ja e kërkimeve është e zbrazët. Ju lutemi, kontrolloni parapëlqimet tuaja.

en: Browser could not be opened. Please check your preferences.
sq: S’u hap dot shfletuesi. Ju lutemi. kontrolloni parapëlqimet tuaja.

en: Invalid non-UTF8 input
sq: Dhënie e pavlefshme jo-UTF8

en: Error
sq: Gabim

en: warning
sq: kujdes

note: for translators: the first wildcard is the search term, the second wildcard * is the name of the preferred web search engine
en: Search "%s" using "%s"
sq: Kërko për "%s" duke përdorur "%s"

en: Web Search:
sq: Kërkim në Web:

en: Could not connect to server.
sq: S’u lidh dot te shërbyesi.

en: The server is not ready.
sq: Shërbyesi s’është gati.

en: Invalid dictionary specified. Please check your preferences.
sq: Është dhënë fjalor i pavlefshëm. Ju lutemi, kontrolloni parapëlqimet tuaja.

en: Unknown error while querying the server.
sq: Gabim i panjohur teksa pyetej shërbyesi.

en: Dictionary Results:
sq: Përfundime Fjalori:

en: No matches could be found for "%s".
sq: S’u gjetën dot përputhje për "%s".

en: %d definition found. | %d definitions found.
sq[0]: U gjet %d përkufizim.
sq[1]: U gjetën %d përkufizime.

en: Querying %s...
sq: Po kërkohet te %s…

en: An error occurred while querying server information.
sq: Ndodhi një gabim teksa kërkoheshin të dhëna shërbyesi.

en: Server Information for "%s"
sq: Të dhëna Shërbyesi për "%s"

en: The server doesn't offer any databases.
sq: Shërbyesi s’ofron ndonjë bazë të dhënash.

en: Copy Link
sq: Kopjoji Lidhjen

en: Search
sq: Kërko

en: F_ind
sq: _Gjej

note: File Menu
en: _File
sq: _Kartelë

en: Speed _Reader
sq: _Lexues Shpejtësie

en: _Preferences
sq: _Parapëlqime

en: _Quit
sq: _Dil

note: Help Menu
en: _Help
sq: _Ndihmë

en: About
sq: Mbi

en: Search with:
sq: Kërko me:

en: _Dictionary Server
sq: _Shërbyes Fjalorësh

en: _Web Service
sq: Shërbim _Web

en: _Spell Checker
sq: Kontroll _Drejtshkrimi

en: A client program to query different dictionaries.
sq: Një program klient për të bërë kërkime në fjalorë të ndryshëm.

en: Xfce4 Dictionary
sq: Fjalor Xfce4

en: dict.leo.org - German <-> English
sq: dict.leo.org - Gjermanisht <-> Anglisht

en: dict.leo.org - German <-> French
sq: dict.leo.org - Gjermanisht <-> Frëngjisht

en: dict.leo.org - German <-> Spanish
sq: dict.leo.org - Gjermanisht <-> Spanjisht

en: dict.leo.org - German <-> Italian
sq: dict.leo.org - Gjermanisht <-> Italisht

en: dict.leo.org - German <-> Chinese
sq: dict.leo.org - Gjermanisht <-> Kinezçe

en: dict.cc - Dictionary
sq: dict.cc - Fjalor

en: Wikipedia, the free encyclopedia (EN)
sq: Wikipedia, enciklopedia e lirë (SQ)

en: Wiktionary, the free dictionary (EN)
sq: Wiktionary, fjalori i lirë (SQ)

en: Clear
sq: Spastroje

en: You have chosen an invalid dictionary.
sq: Keni zgjedhur një fjalor të pavlefshëm.

en: General
sq: Të përgjithshme

en: <b>Default search method:</b>
sq: <b>Metodë parazgjedhje kërkimesh:</b>

en: Dictionary Server
sq: Shërbyes Fjalori

en: Web Service
sq: Shërbim Web

en: Spell Checker
sq: Kontroll Drejtshkrimi

en: Last used method
sq: Metodë e përdorur së fundi

en: <b>Colors:</b>
sq: <b>Ngjyra:</b>

en: Links:
sq: Lidhje:

en: Phonetics:
sq: Fonetikë:

en: Spelled correctly:
sq: Shkruar saktë:

en: Spelled incorrectly:
sq: Shkruar pasaktësisht:

en: <b>Panel Text Field:</b>
sq: <b>Fushë Tekstesh Paneli:</b>

en: Show text field in the panel
sq: Shfaq fushë tekstesh te paneli

note: panel entry size
en: Text field size:
sq: Madhësi fushe tekstesh:

note: server address
en: Server:
sq: Shërbyes:

note: server port
en: Server Port:
sq: Portë Shërbyesi:

note: dictionary
en: Dictionary:
sq: Fjalor:

en: * (use all)
sq: * (përdori krejt)

en: ! (use all, stop after first match)
sq: ! (përdori krejt, ndalu pas përputhjes së parë)

en: <b>Web search URL:</b>
sq: <b>URL kërkimi në Web:</b>

en: Enter the URL of a web site which offers translation or dictionary services. Use {word} as placeholder for the searched word.
sq: Jepni URL-në e një sajti që ofron shërbim përkthimi ose fjalori. Si vendmbajtëse për fjalën që duhet kërkuar, përdorni formatin {word}.

en: Spell Check Program:
sq: Program Kontrollesh Drejtshkrimi:

en: <i>The spell check program can be 'enchant', 'aspell', 'ispell' or any other spell check program which is compatible to the ispell command.
    The icon shows whether the entered command exists.</i>
sq: <i>Si program kontrolli drejtshkimi mund të përdoret 'enchant', 'aspell', 'ispell' ose çfarëdo programi tjetër i tillë që është i përputhshëm me urdhrin ispell.
    Ikona tregon nëse ekziston apo jo urdhri i dhënë.</i>
