Xfce Apps - en to sv translation catalogue (114 entries)

en: Dictionary
sv: Ordbok

en: A plugin to query different dictionaries.
sv: En insticksmodul för att fråga olika ordböcker.

en: Ready
sv: Redo

en: Look up a word
sv: Slå upp ett ord

en: Search term
sv: Sökterm

en: Search the given text using a Dict server(RFC 2229)
sv: Sök efter angiven text med en Dict-server (RFC 2229)

en: Search the given text using a web-based search engine
sv: Sök efter angiven text med en webbaserad sökmotor

en: Check the given text with a spell checker
sv: Kontrollera angiven text med hjälp av stavningskontroll

en: Grab the focus on the text field in the panel
sv: Fånga fokus på textfältet i panelen

en: Start stand-alone application even if the panel plugin is loaded
sv: Starta fristående program även om panelinsticksmodulen är inläst

en: Grabs the PRIMARY selection content and uses it as search text
sv: Fångar det PRIMÄRA markerade innehållet och använder det som söktext

en: Be verbose
sv: Var informativ

en: Show version information
sv: Visa versionsinformation

en: Please report bugs to <%s>.
sv: Rapportera fel till <%s>.

en: Dictionary Client
sv: Ordboksklient

en: A client program to query different dictionaries
sv: Ett klientprogram för att söka i olika ordböcker

en: Spell Checker Results:
sv: Resultat av stavningskontroll:

en: %d suggestion found. | %d suggestions found.
sv[0]: %d förslag hittades.
sv[1]: %d förslag hittades.

en: Suggestions for "%s" (%s):
sv: Förslag för "%s" (%s):

en: "%s" is spelled correctly (%s).
sv: "%s" är rättstavat (%s).

en: No suggestions could be found for "%s" (%s).
sv: Inget förslag kunde hittas för "%s" (%s).

note: translation hint: * Error while executing <spell command, e.g. "aspell"> (<error message>)
en: Error while executing "%s" (%s).
sv: Fel vid körning av "%s" (%s).

en: Please set the spell check command in the preferences dialog.
sv: Ställ in kommandot för stavningskontroll i inställningsdialogen.

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Process failed (%s)
sv: Process misslyckades (%s)

en: P_ause
sv: P_aus

en: _Resume
sv: _Återuppta

en: S_top
sv: S_topp

en: Running
sv: Körs

en: Finished
sv: Färdig

en: _Back
sv: Till_baka

en: Speed Reader
sv: Snabbläsare

en: You must enter a text.
sv: Du måste skriva in en text.

en: Choose a file to load
sv: Välj en fil att läsa in

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Open
sv: _Öppna

en: The file '%s' could not be loaded.
sv: Filen '%s' kunde inte läsas in.

en: (display %d word at a time) | (display %d words at a time)
sv[0]: (visa %d ord åt gången)
sv[1]: (visa %d ord åt gången)

en: This is an easy speed reading utility to help train you to read faster. It does this by flashing words at a rapid rate on the screen.
sv: Detta är ett enkelt snabbläsningsverktyg som övar dig att läsa snabbare. Det gör detta genom att blinka ord snabbt på skärmen.

en: _Words per Minute:
sv: _ord per minut:

en: _Mark Paragraphs
sv: _Markera stycken

en: Word _Grouping:
sv: Ord_gruppering:

en: _Font Size:
sv: _Textstorlek:

en: Enter some text here you would like to read.
    
    Be relaxed and make yourself comfortable, then press Start to begin speed reading.
sv: Skriv in text här som du vill skulle vilja läsa.
    
    Slappna av och gör det bekvämt, klicka sedan Start för att börja snabbläsning.

en: Load the contents of a file
sv: Läs in innehållet i en fil

en: Clear the contents of the text field and paste the contents of the clipboard
sv: Rensar innehållet i textfältet och klistrar in urklippets innehåll

en: Clear the contents of the text field
sv: Rensa innehållet i textfältet

en: _Start
sv: _Starta

en: _Close
sv: _Stäng

en: The search URL is empty. Please check your preferences.
sv: Sök-URL:en är tom. Kontrollera dina inställningar.

en: Browser could not be opened. Please check your preferences.
sv: Webbläsaren kunde inte öppnas. Kontrollera dina inställningar.

en: Invalid non-UTF8 input
sv: Ogiltig inmatning i icke-UTF8

en: Error
sv: Fel

en: warning
sv: Varning

note: for translators: the first wildcard is the search term, the second wildcard * is the name of the preferred web search engine
en: Search "%s" using "%s"
sv: Sök efter "%s" med "%s"

en: Web Search:
sv: Webbsökning:

en: Could not connect to server.
sv: Det gick inte att ansluta till servern.

en: The server is not ready.
sv: Servern är inte redo.

en: Invalid dictionary specified. Please check your preferences.
sv: Ogiltig ordbok angiven. Kontrollera dina inställningar.

en: Unknown error while querying the server.
sv: Okänt fel då servern tillfrågades.

en: Dictionary Results:
sv: Ordboksresultat:

en: No matches could be found for "%s".
sv: Inga sökträffar kunde hittas för "%s".

en: %d definition found. | %d definitions found.
sv[0]: %d definition hittades.
sv[1]: %d definitioner hittades.

en: Querying %s...
sv: Frågar %s...

en: An error occurred while querying server information.
sv: Ett fel uppstod då serverinformation efterfrågades.

en: Server Information for "%s"
sv: Serverinformation för "%s"

en: The server doesn't offer any databases.
sv: Servern erbjuder inga databaser.

en: Copy Link
sv: Kopiera länk

en: Search
sv: Sök

en: F_ind
sv: S_ök

note: File Menu
en: _File
sv: _Arkiv

en: Speed _Reader
sv: Snabb_läsare

en: _Preferences
sv: Inställningar

en: _Quit
sv: _Avsluta

note: Help Menu
en: _Help
sv: _Hjälp

en: About
sv: Om

en: Search with:
sv: Sök med:

en: _Dictionary Server
sv: _Ordboksserver

en: _Web Service
sv: _Webbtjänst

en: _Spell Checker
sv: _Stavningskontroll

en: A client program to query different dictionaries.
sv: Ett klientprogram för att fråga olika ordböcker.

en: Xfce4 Dictionary
sv: Xfce4-ordbok

en: dict.leo.org - German <-> English
sv: dict.leo.org - Tyska <-> Engelska

en: dict.leo.org - German <-> French
sv: dict.leo.org - Tyska <-> Franska

en: dict.leo.org - German <-> Spanish
sv: dict.leo.org - Tyska <-> Spanska

en: dict.leo.org - German <-> Italian
sv: dict.leo.org - Tyska <-> Italienska

en: dict.leo.org - German <-> Chinese
sv: dict.leo.org - Tyska <-> Kinesiska

en: dict.cc - Dictionary
sv: dict.cc - Ordbok

en: Wikipedia, the free encyclopedia (EN)
sv: Wikipedia, den fria encyklopedin (EN)

en: Wiktionary, the free dictionary (EN)
sv: Wiktionary, den fria ordboken (EN)

en: Clear
sv: Töm

en: You have chosen an invalid dictionary.
sv: Du har valt en ogiltig ordbok.

en: General
sv: Allmänt

en: <b>Default search method:</b>
sv: <b>Standardmetod för sökning:</b>

en: Dictionary Server
sv: Ordboksserver

en: Web Service
sv: Webbtjänst

en: Spell Checker
sv: Stavningskontroll

en: Last used method
sv: Senast använda metod

en: <b>Colors:</b>
sv: <b>Färger:</b>

en: Links:
sv: Länkar:

en: Phonetics:
sv: Fonetik:

en: Spelled correctly:
sv: Rättstavade:

en: Spelled incorrectly:
sv: Felstavade:

en: <b>Panel Text Field:</b>
sv: <b>Textfält i panel:</b>

en: Show text field in the panel
sv: Visa textfält i panelen

note: panel entry size
en: Text field size:
sv: Storlek för textfält:

note: server port
en: Server Port:
sv: Serverport:

note: dictionary
en: Dictionary:
sv: Ordbok:

en: * (use all)
sv: * (använd alla)

en: ! (use all, stop after first match)
sv: ! (använd alla, stoppa efter första sökträffen)

en: <b>Web search URL:</b>
sv: <b>URL för webbsökning:</b>

en: Enter the URL of a web site which offers translation or dictionary services. Use {word} as placeholder for the searched word.
sv: Ange URL för en hemsida som erbjuder översättnings- eller ordbokstjänster. Använd {ord} som platshållare för ordet som söks.

en: Spell Check Program:
sv: Stavningskontrollprogram:

en: <i>The spell check program can be 'enchant', 'aspell', 'ispell' or any other spell check program which is compatible to the ispell command.
    The icon shows whether the entered command exists.</i>
sv: <i>Stavningskontrollprogrammet kan vara "enchant", "aspell", "ispell" eller något annat stavningskontrollprogram som är kompatibelt med ispell-kommandot.
    Ikonen visar huruvida det angivna kommandot finns.</i>
