Xfce Apps - en to th translation catalogue (117 entries)

en: Dictionary
th: พจนานุกรม

en: A plugin to query different dictionaries.
th: ปลั๊กอินสำหรับค้นพจนานุกรมต่างๆ

en: Ready
th: พร้อม

en: Look up a word
th: ค้นคำศัพท์

en: Search term
th: คำที่จะค้น

en: Search the given text using a Dict server(RFC 2229)
th: ค้นคำที่กำหนดโดยใช้แม่ข่าย Dict (RFC 2229)

en: Search the given text using a web-based search engine
th: ค้นคำที่กำหนดโดยใช้เครื่องมือค้นหาบนเว็บ

en: Check the given text with a spell checker
th: ตรวจสอบคำที่กำหนดด้วยเครื่องมือตรวจตัวสะกด

en: Grab the focus on the text field in the panel
th: ยึดโฟกัสให้กับช่องป้อนข้อความในพาเนล

en: Start stand-alone application even if the panel plugin is loaded
th: เปิดโปรแกรมแบบแยกเดี่ยวแม้จะโหลดปลั๊กอินของพาเนลแล้ว

en: Grabs the PRIMARY selection content and uses it as search text
th: จับเนื้อหาข้อความที่เลือกอยู่และใช้เป็นคำค้น

en: Be verbose
th: แสดงข้อความอย่างละเอียด

en: Show version information
th: แสดงข้อมูลรุ่น

en: [TEXT]
th: [ข้อความ]

en: Please report bugs to <%s>.
th: หากพบปัญหา กรุณารายงานที่ <%s>

en: Dictionary Client
th: ลูกข่ายพจนานุกรม

en: A client program to query different dictionaries
th: โปรแกรมไคลเอนต์สำหรับค้นพจนานุกรมต่างๆ

en: Spell Checker Results:
th: ผลของการตรวจตัวสะกด:

en: %d suggestion found. | %d suggestions found.
th[0]: พบคำแนะนำ %d รายการ

en: Suggestions for "%s" (%s):
th: คำแนะนำสำหรับ "%s" (%s):

en: "%s" is spelled correctly (%s).
th: "%s" สะกดถูกต้อง (%s)

en: No suggestions could be found for "%s" (%s).
th: ไม่พบคำแนะนำสำหรับ "%s" (%s)

note: translation hint: * Error while executing <spell command, e.g. "aspell"> (<error message>)
en: Error while executing "%s" (%s).
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเรียกทำงาน "%s" (%s)

en: Please set the spell check command in the preferences dialog.
th: กรุณากำหนดคำสั่งสำหรับตรวจตัวสะกดในกล่องโต้ตอบปรับแต่ง

en: Invalid input
th: ข้อมูลเข้าไม่ถูกต้อง

en: Process failed (%s)
th: โพรเซสล้มเหลว (%s)

en: P_ause
th: _พัก

en: _Resume
th: ทำ_ต่อ

en: S_top
th: _หยุด

en: Running
th: กำลังทำงาน

en: Finished
th: จบแล้ว

en: _Back
th: _ถอยกลับ

en: Speed Reader
th: เครื่องช่วยอ่านเร็ว

en: You must enter a text.
th: คุณต้องป้อนข้อความด้วย

en: Choose a file to load
th: เลือกแฟ้มที่จะโหลด

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Open
th: _เปิด

en: The file '%s' could not be loaded.
th: ไม่สามารถโหลดแฟ้ม '%s' ได้

en: (display %d word at a time) | (display %d words at a time)
th[0]: (แสดงทีละ %d คำ)

en: This is an easy speed reading utility to help train you to read faster. It does this by flashing words at a rapid rate on the screen.
th: นี่คือโปรแกรมอ่านเร็ว ซึ่งจะช่วยฝึกให้คุณอ่านได้เร็วขึ้น โดยแสดงคำในอัตราที่รวดเร็วบนหน้าจอ

en: _Words per Minute:
th: _คำต่อนาที:

en: _Mark Paragraphs
th: แสดงจุดแ_บ่งย่อหน้า

en: Word _Grouping:
th: การจัด_กลุ่มคำ:

en: _Font Size:
th: _ขนาดตัวอักษร:

en: Enter some text here you would like to read.
    
    Be relaxed and make yourself comfortable, then press Start to begin speed reading.
th: ป้อนข้อความที่คุณต้องการอ่านที่นี่
    
    ผ่อนคลายและปล่อยตัวตามสบาย แล้วกดปุ่ม "เริ่ม" เพื่อเริ่มอ่านอย่างเร็ว

en: Load the contents of a file
th: โหลดเนื้อหาจากแฟ้ม

en: Clear the contents of the text field and paste the contents of the clipboard
th: ล้างเนื้อหาในช่องข้อความและแปะเนื้อหาจากคลิปบอร์ด

en: Clear the contents of the text field
th: ล้างเนื้อหาในช่องข้อความ

en: _Start
th: เ_ริ่ม

en: _Close
th: ปิ_ด

en: The search URL is empty. Please check your preferences.
th: ไม่มี URL สำหรับค้นหา กรุณาตรวจสอบค่าปรับแต่งของคุณ

en: Browser could not be opened. Please check your preferences.
th: ไม่สามารถเปิดโปรแกรมท่องเว็บได้ กรุณาตรวจสอบค่าปรับแต่งของคุณ

en: Invalid non-UTF8 input
th: ข้อมูลเข้าซึ่งไม่ใช่ UTF8 ไม่ถูกต้อง

en: Error
th: ข้อผิดพลาด

en: warning
th: คำเตือน

note: for translators: the first wildcard is the search term, the second wildcard * is the name of the preferred web search engine
en: Search "%s" using "%s"
th: ค้นหา "%s" โดยใช้ "%s"

en: Web Search:
th: การค้นผ่านเว็บ:

en: Could not connect to server.
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังแม่ข่ายได้

en: The server is not ready.
th: แม่ข่ายยังไม่พร้อม

en: Invalid dictionary specified. Please check your preferences.
th: พจนานุกรมที่ระบุไม่ถูกต้อง กรุณาตรวจสอบค่าปรับแต่งของคุณ

en: Unknown error while querying the server.
th: เกิดข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุขณะสอบถามแม่ข่าย

en: Dictionary Results:
th: ผลการค้นพจนานุกรม:

en: No matches could be found for "%s".
th: ไม่พบรายการสำหรับ "%s"

en: %d definition found. | %d definitions found.
th[0]: พบ %d ความหมาย

en: Querying %s...
th: กำลังสอบถาม %s...

en: An error occurred while querying server information.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสอบถามข้อมูลเกี่ยวกับแม่ข่าย

en: Server Information for "%s"
th: ข้อมูลเกี่ยวกับแม่ข่าย "%s"

en: The server doesn't offer any databases.
th: แม่ข่ายไม่ได้จัดเตรียมฐานข้อมูลใดเลย

en: Copy Link
th: คัดลอกลิงก์

en: Search
th: ค้นหา

en: F_ind
th: _หา

note: File Menu
en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: Speed _Reader
th: เครื่องช่วยอ่า_นเร็ว

en: _Preferences
th: _ปรับแต่ง

en: _Quit
th: _ออก

note: Help Menu
en: _Help
th: _วิธีใช้

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Search with:
th: ค้นหาด้วย:

en: _Dictionary Server
th: แม่ข่าย_พจนานุกรม

en: _Web Service
th: บริการเว็_บ

en: _Spell Checker
th: เครื่องมือตรวจตัว_สะกด

en: A client program to query different dictionaries.
th: โปรแกรมลูกข่ายสำหรับค้นพจนานุกรมต่างๆ

en: Xfce4 Dictionary
th: พจนานุกรมของ Xfce4

en: dict.leo.org - German <-> English
th: dict.leo.org - เยอรมัน <-> อังกฤษ

en: dict.leo.org - German <-> French
th: dict.leo.org - เยอรมัน <-> ฝรั่งเศส

en: dict.leo.org - German <-> Spanish
th: dict.leo.org - เยอรมัน <-> สเปน

en: dict.leo.org - German <-> Italian
th: dict.leo.org - เยอรมัน <-> อิตาลี

en: dict.leo.org - German <-> Chinese
th: dict.leo.org - เยอรมัน <-> จีน

en: dict.cc - Dictionary
th: dict.cc - พจนานุกรม

en: Wikipedia, the free encyclopedia (EN)
th: วิกิพีเดีย, สารานุกรมเสรี (EN)

en: Wiktionary, the free dictionary (EN)
th: Wiktionary, พจนานุกรมเสรี (EN)

en: Merriam-Webster Online Dictionary
th: พจนานุกรมเมอร์เรียม-เว็บสเตอร์ออนไลน์

en: Clear
th: ล้าง

en: You have chosen an invalid dictionary.
th: คุณได้เลือกพจนานุกรมที่ไม่ถูกต้อง

en: General
th: ทั่วไป

en: <b>Default search method:</b>
th: <b>วิธีค้นหาโดยปริยาย:</b>

en: Dictionary Server
th: แม่ข่ายพจนานุกรม

en: Web Service
th: บริการเว็บ

en: Spell Checker
th: เครื่องมือตรวจตัวสะกด

en: Last used method
th: วิธีล่าสุดที่ใช้

en: <b>Colors:</b>
th: <b>สี:</b>

en: Links:
th: ลิงก์:

en: Phonetics:
th: สัทอักษร:

en: Spelled correctly:
th: สะกดถูกต้อง:

en: Spelled incorrectly:
th: สะกดผิด:

en: <b>Panel Text Field:</b>
th: <b>ช่องป้อนข้อความในพาเนล:</b>

en: Show text field in the panel
th: แสดงช่องป้อนข้อความในพาเนล

note: panel entry size
en: Text field size:
th: ขนาดของช่องป้อนข้อความ:

note: server address
en: Server:
th: แม่ข่าย:

note: server port
en: Server Port:
th: พอร์ตของแม่ข่าย:

note: dictionary
en: Dictionary:
th: พจนานุกรม:

en: * (use all)
th: * (ใช้ทั้งหมด)

en: ! (use all, stop after first match)
th: ! (ใช้ทั้งหมด, หยุดที่รายการแรกที่พบ)

en: <b>Web search URL:</b>
th: <b>URL สำหรับค้นหาในเว็บ:</b>

en: Enter the URL of a web site which offers translation or dictionary services. Use {word} as placeholder for the searched word.
th: ป้อน URL ของเว็บไซต์ที่ให้คำแปลหรือบริการพจนานุกรม ใช้ {word} เป็นตัวแปรแทนคำที่จะค้น

en: Spell Check Program:
th: โปรแกรมตรวจตัวสะกด:

en: <i>The spell check program can be 'enchant', 'aspell', 'ispell' or any other spell check program which is compatible to the ispell command.
    The icon shows whether the entered command exists.</i>
th: <i>โปรแกรมตรวจตัวสะกดอาจเป็น 'enchant', 'aspell', 'ispell' หรือโปรแกรมตรวจตัวสะกดอื่นๆ ที่เข้ากันได้กับคำสั่ง ispell
    ไอคอนจะแสดงสถานะว่ามีคำสั่งที่ป้อนหรือไม่</i>
