Xfce Apps - en to ur translation catalogue (68 entries)

en: Dictionary
ur: لغت

en: A plugin to query different dictionaries.
ur: مختلف لغتوں میں تلاش کے لیے پلگ ان

en: Ready
ur: تیار

en: Look up a word
ur: جملہ تلاش کریں

en: Search term
ur: تلاش کی اصطلاح

en: Search the given text using a Dict server(RFC 2229)
ur: لغت سرور (RFC 2229) کے استعمال سے دیا گیا متن تلاش کریں

en: Search the given text using a web-based search engine
ur: دیا گیا متن ویب بیسڈ تلاش گر میں تلاش کریں

en: Check the given text with a spell checker
ur: دیا گئے متن کی املاء کی پڑتال کریں

en: Grab the focus on the text field in the panel
ur: پینل میں متن فیلڈ میں فوکس کھینچیں

en: Start stand-alone application even if the panel plugin is loaded
ur: تنہا اطلاقیہ چلائیں چاہے پینل کا پلگ ان لوڈ ہو

en: Grabs the PRIMARY selection content and uses it as search text
ur: پرائمری انتخاب مواد پکڑیں اور انہیں بطور تلاش کا متن استعمال کریں

en: Be verbose
ur: واربس بنیں

en: Show version information
ur: ورژن کی معلومات دکھائیں

en: Please report bugs to <%s>.
ur: براہ مہربانی غلطیوں کی اطلاع دیں <%s>.

en: Dictionary Client
ur: لغت کلائنٹ

en: %d suggestion found. | %d suggestions found.
ur[0]: %d تجویز ملی ہے.
ur[1]: %d تجاویز ملی ہیں.

note: translation hint: * Error while executing <spell command, e.g. "aspell"> (<error message>)
en: Error while executing "%s" (%s).
ur: چلانے کے دوران غلطی "%s" (%s).

en: Please set the spell check command in the preferences dialog.
ur: براہ مہربانی املاء کی پڑتال کی کمانڈ ترجیحات کے ڈائیلاگ میں مرتب کریں.

en: Invalid input
ur: ناموزوں ماداخل (ان پٹ)

en: Process failed (%s)
ur: عمل کاری ناکام (%s)

en: The search URL is empty. Please check your preferences.
ur: تلاش کا ربط خالی ہے. اپنی ترجیحات چیک کریں.

en: Browser could not be opened. Please check your preferences.
ur: براؤزر نہیں کھل سکتا. اپنی ترجیحات چیک کریں.

en: Invalid non-UTF8 input
ur: ناموزوں non-UTF8 ماداخل (ان پٹ)

en: Error
ur: غلطی

note: for translators: the first wildcard is the search term, the second wildcard * is the name of the preferred web search engine
en: Search "%s" using "%s"
ur: تلاش "%s" بہ استعمال "%s"

en: Could not connect to server.
ur: سرور سے رابطہ نہیں ہوسکا.

en: The server is not ready.
ur: سرور تیار نہیں.

en: Invalid dictionary specified. Please check your preferences.
ur: نا موزوں لغت متعین کی گئی ہے. اپنی ترجیحات چیک کریں.

en: No matches could be found for "%s".
ur: "%s" کا کوئی بھی میچ نہیں پایا گیا.

en: %d definition found. | %d definitions found.
ur[0]: %d اصطلاح ملی ہے.
ur[1]: %d اصطلاحات ملی ہیں.

en: Querying %s...
ur: دیکھا جارہا ہے %s...

en: Server Information for "%s"
ur: سرور معلومات برائے "%s"

en: The server doesn't offer any databases.
ur: سرور کوئی ڈیٹا بیس پیش نہیں کرتا.

en: Search
ur: تلاش

note: File Menu
en: _File
ur: _فائل

en: _Quit
ur: _برخاست

note: Help Menu
en: _Help
ur: _ہدایات

en: Search with:
ur: تلاش بمع:

en: _Dictionary Server
ur: _لغت سرور

en: _Web Service
ur: _ویب سروس

en: _Spell Checker
ur: _املاء کی پڑتال

en: A client program to query different dictionaries.
ur: مختلف لغتوں میں تلاش کے لیے ایک کلائینٹ پروگرام.

en: Xfce4 Dictionary
ur: ایکسفس 4 لغت

en: dict.leo.org - German <-> Italian
ur: dict.leo.org - جرمن <-> اطالوی

en: dict.leo.org - German <-> Chinese
ur: dict.leo.org - جرمن <-> چینی

en: Wikipedia, the free encyclopedia (EN)
ur: وکیپیڈیا، مفت انسائیکلوپیڈیا (انگریزی)

en: Wiktionary, the free dictionary (EN)
ur: وکشنری، مفت لغت (انگریزی)

en: Merriam-Webster Online Dictionary
ur: میریم-ویبسٹر آن لائن لغت

en: Clear
ur: صاف کریں

en: You have chosen an invalid dictionary.
ur: آپ نے غلط لغت منتخب کی ہے.

en: General
ur: عام

en: <b>Default search method:</b>
ur: <b>طے شدہ تلاش میتھڈ:</b>

en: Dictionary Server
ur: لغت سرور

en: Web Service
ur: ویب سروس

en: Spell Checker
ur: املاء پڑتال کار

en: Last used method
ur: آخری استعمال کردہ میتھڈ

en: <b>Colors:</b>
ur: <b>رنگ:</b>

en: <b>Panel Text Field:</b>
ur: <b>پینل متن فیلڈ:</b>

en: Show text field in the panel
ur: متن فیلڈ پینل میں ظاہر کریں

note: panel entry size
en: Text field size:
ur: متن فیلڈ حجم:

note: server address
en: Server:
ur: سرور:

note: server port
en: Server Port:
ur: سرور پورٹ:

note: dictionary
en: Dictionary:
ur: لغت:

en: * (use all)
ur: * (سب استعمال کریں)

en: ! (use all, stop after first match)
ur: ! (سب  استعمال کریں، پہلے میچ کے بعد روک دیں)

en: <b>Web search URL:</b>
ur: <b>ویب تلاش ربط:</b>

en: Spell Check Program:
ur: املاء کی پڑتال کا پروگرام:

en: <i>The spell check program can be 'enchant', 'aspell', 'ispell' or any other spell check program which is compatible to the ispell command.
    The icon shows whether the entered command exists.</i>
ur: <i>املاء کی پڑتال کا پروگرام 'enchant'، 'aspell'، 'ispell' یا کوئی بھی دیگر پروگرام ہوسکتا ہے جو ispell کمانڈ سے موافقت رکھتا ہو.
    آئکن یہ دکھاتی ہے کہ کیا داخل کی گئی کمانڈ موجود ہے یا نہیں.<i>
