Xfce Apps - en to el translation catalogue (117 entries)

en: Dictionary
el: Λεξικό

en: A plugin to query different dictionaries.
el: Ένα πρόσθετο για να εκτελείτε ερωτήματα σε διάφορα λεξικά

en: Ready
el: Έτοιμο

en: Look up a word
el: Αναζητήσετε μια λέξη

en: Search term
el: Αναζήτηση όρου

en: Search the given text using a Dict server(RFC 2229)
el: Αναζήτηση του κειμένου που δόθηκε χρησιμοποιώντας ένα διακομιστή Dict (RFC 2229)

en: Search the given text using a web-based search engine
el: Αναζήτηση του κειμένου που δόθηκε χρησιμοποιώντας μια μηχανή αναζήτησης διαδικτύου

en: Check the given text with a spell checker
el: Έλεγχος του κειμένου που δόθηκε χρησιμοποιώντας ορθογράφο

en: Grab the focus on the text field in the panel
el: Αρπαγή της εστίασης στο πεδίο κειμένου του ταμπλό

en: Start stand-alone application even if the panel plugin is loaded
el: Εκκίνηση αυτόνομης εφαρμογής, ακόμη και αν το πρόσθετο του ταμπλό είναι φορτωμένο

en: Grabs the PRIMARY selection content and uses it as search text
el: Αρπαγή του πρώτου επιλεγμένου περιεχομένου και χρήση του ως κείμενο αναζήτησης

en: Be verbose
el: Αναλυτικά

en: Show version information
el: Εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης

en: [TEXT]
el: [ΚΕΙΜΕΝΟ]

en: Please report bugs to <%s>.
el: Παρακαλώ, αναφέρετε σφάλματα στο <%s>.

en: Dictionary Client
el: Πελάτης λεξικού

en: Spell Checker Results:
el: Αποτελέσματα ορθογραφικού ελέγχου:

en: %d suggestion found. | %d suggestions found.
el[0]: %d πρόταση βρέθηκε.
el[1]: %d προτάσεις βρέθηκαν.

en: Suggestions for "%s" (%s):
el: Πρόταση για "%s" (%s):

en: "%s" is spelled correctly (%s).
el: "%s" συλλαβίζεται σωστά (%s).

en: No suggestions could be found for "%s" (%s).
el: Δε βρέθηκαν προτάσεις για "%s" (%s).

note: translation hint: * Error while executing <spell command, e.g. "aspell"> (<error message>)
en: Error while executing "%s" (%s).
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση "%s" (%s).

en: Please set the spell check command in the preferences dialog.
el: Παρακαλώ ορίστε την εντολή ορθογραφικού ελέγχου στις ρυθμίσεις.

en: Invalid input
el: Μη έγκυρη είσοδος

en: Process failed (%s)
el: Αποτυχία διεργασίας (%s)

en: P_ause
el: _Παύση

en: _Resume
el: _Συνέχεια

en: S_top
el: _Στοπ

en: Running
el: Τρέχει

en: Finished
el: Τελείωσε

en: _Back
el: _Πίσω

en: Speed Reader
el: Γρήγορος αναγνώστης

en: You must enter a text.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα κείμενο.

en: Choose a file to load
el: Επιλέξτε ένα αρχείο προς φόρτωμα

en: _Cancel
el: Α_κύρωση

en: _Open
el: Άν_οιγμα

en: The file '%s' could not be loaded.
el: Το αρχείο '%s' δεν ήταν δυνατό να φορτωθεί.

en: (display %d word at a time) | (display %d words at a time)
el[0]: (εμφάνιση %d λέξης τη φορά)
el[1]: (εμφάνιση %d λέξεων τη φορά)

en: This is an easy speed reading utility to help train you to read faster. It does this by flashing words at a rapid rate on the screen.
el: Αυτό είναι ένα εύκολο εργαλείο γρήγορης ανάγνωσης για να σας βοηθήσει να διαβάζετε πιο γρήγορα. Αυτό επιτυγχάνεται με το να αναβοσβήνει λέξεις με ταχείς ρυθμούς στην οθόνη.

en: _Words per Minute:
el: _Λέξεις ανά λεπτό:

en: _Mark Paragraphs
el: _Επισήμανση παραγράφων

en: Word _Grouping:
el: _Ομαδοποίηση λέξεων

en: _Font Size:
el: _Μέγεθος γραμματοσειράς:

en: Enter some text here you would like to read.
    
    Be relaxed and make yourself comfortable, then press Start to begin speed reading.
el: Εισάγετε κάποιο κείμενο προς ανάγνωση εδώ.
     Χαλαρώστε και νιώστε άνετα, στη συνέχεια πατήστε Εκκίνηση για να ξεκινήσει η γρήγορη ανάγνωση.

en: Load the contents of a file
el: Φορτώνει τα περιεχόμενα ενός αρχείου

en: Clear the contents of the text field and paste the contents of the clipboard
el: Καθάρισμα του περιεχόμενου του πεδίου κειμένου και επικόλληση του περιεχόμενου του προχείρου

en: Clear the contents of the text field
el: Καθαρίζει το περιεχόμενο ενός πεδίου κειμένου

en: _Start
el: _Εκκίνηση

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: The search URL is empty. Please check your preferences.
el: Η διεύθυνση URL αναζήτησης είναι άδεια. Ελέγξτε τις ρυθμίσεις σας.

en: Browser could not be opened. Please check your preferences.
el: Ο περιηγητής ιστού δεν μπορούσε να ανοιχθεί. Ελέγξτε τις ρυθμίσεις σας.

en: Invalid non-UTF8 input
el: Άκυρη μη-UTF8 είσοδος

en: Error
el: Σφάλμα

en: warning
el: προειδοποίηση

note: for translators: the first wildcard is the search term, the second wildcard * is the name of the preferred web search engine
en: Search "%s" using "%s"
el: Αναζήτηση του "%s" χρησιμοποιώντας το "%s"

en: Web Search:
el: Αναζήτηση στο διαδίκτυο:

en: Could not connect to server.
el: Δεν είναι δυνατή η σύνδεση με τον διακομιστή.

en: The server is not ready.
el: Ο διακομιστής δεν είναι έτοιμος.

en: Invalid dictionary specified. Please check your preferences.
el: Ορίστηκε ένα μη έγκυρο λεξικό. Ελέγξτε τις προτιμήσεις σας.

en: Unknown error while querying the server.
el: Άγνωστο σφάλμα κατά το ερώτημα στο διακομιστή.

en: Dictionary Results:
el: Αποτελέσματα λεξικού :

en: No matches could be found for "%s".
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα  για το "%s".

en: %d definition found. | %d definitions found.
el[0]: %d ορισμός βρέθηκε.
el[1]: %d ορισμοί βρέθηκαν.

en: Querying %s...
el: Ερώτημα %s...

en: An error occurred while querying server information.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την αναζήτηση πληροφοριών διακομιστή.

en: Server Information for "%s"
el: Πληροφορίες διακομιστή για "%s"

en: The server doesn't offer any databases.
el: Ο διακομιστής δεν προσφέρει βάσεις δεδομένων.

en: Copy Link
el: Αντιγραφή δεσμού

en: Search
el: Αναζήτηση

en: F_ind
el: _Εύρεση

note: File Menu
en: _File
el: _Αρχείο

en: Speed _Reader
el: Γρήγορος _αναγνώστης

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Quit
el: _Έξοδος

note: Help Menu
en: _Help
el: _Βοήθεια

en: About
el: Σχετικά

en: Search with:
el: Αναζήτηση με:

en: _Dictionary Server
el: _Διακομιστής λεξικου

en: _Web Service
el: _Υπηρεσία διαδικτύου

en: _Spell Checker
el: _Ορθογράφος

en: A client program to query different dictionaries.
el: Ένα πρόγραμμα πελάτης για να εκτελείτε ερωτήματα σε διάφορα λεξικά

en: Xfce4 Dictionary
el: Λεξικό Xfce4

en: dict.leo.org - German <-> English
el: dict.leo.org - Γερμανικά <-> Αγγλικά

en: dict.leo.org - German <-> French
el: dict.leo.org - Γερμανικά <-> Γαλλικά

en: dict.leo.org - German <-> Spanish
el: dict.leo.org - Γερμανικά <-> Ισπανικά

en: dict.leo.org - German <-> Italian
el: dict.leo.org - Γερμανικά <-> Ιταλικά

en: dict.leo.org - German <-> Chinese
el: dict.leo.org - Γερμανικά <-> Κινέζικα

en: dict.cc - Dictionary
el: Λεξικό - dict.cc

en: Wikipedia, the free encyclopedia (EN)
el: Wikipedia, η δωρεάν εγκυκλοπαίδεια (EN)

en: Wiktionary, the free dictionary (EN)
el: Wiktionary, το δωρεάν λεξικό (EN)

en: Merriam-Webster Online Dictionary
el: Διαδικτυακό Λεξικό Merriam-Webster

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: You have chosen an invalid dictionary.
el: Έχετε επιλέξει ένα μη έγκυρο λεξικό.

en: General
el: Γενικά

en: <b>Default search method:</b>
el: <b>Προεπιλεγμένη μέθοδος αναζήτησης:</b>

en: Dictionary Server
el: Διακομιστής λεξικού

en: Web Service
el: Υπηρεσία διαδικτύου

en: Spell Checker
el: Ορθογράφος

en: Last used method
el: Τελευταία χρησιμοποιούμενη μέθοδος

en: <b>Colors:</b>
el: <b>Χρώματα:</b>

en: Links:
el: Σύνδεσμοι:

en: Phonetics:
el: Φωνητικά σύμβολα:

en: Spelled correctly:
el: Συλλαβισμένη σωστά:

en: Spelled incorrectly:
el: Συλλαβισμένη λάθος:

en: <b>Panel Text Field:</b>
el: <b>Πεδίο κειμένου ταμπλό:</b>

en: Show text field in the panel
el: Εμφάνιση πεδίο κειμένου στο ταμπλό

note: panel entry size
en: Text field size:
el: Μέγεθος πεδίου κειμένου:

note: server address
en: Server:
el: Διακομιστής:

note: server port
en: Server Port:
el: Θύρα διακομιστή:

note: dictionary
en: Dictionary:
el: Λεξικό:

en: * (use all)
el: * (χρήση όλων)

en: ! (use all, stop after first match)
el: ! (χρήση όλων, διακοπή στο πρώτο αποτέλεσμα)

en: <b>Web search URL:</b>
el: <b>Διεύθυνση URL της διαδικτυακής αναζήτησης:</b>

en: URL:
el: Διεύθυνση URL:

en: Enter the URL of a web site which offers translation or dictionary services. Use {word} as placeholder for the searched word.
el: Εισάγετε τη διεύθυνση URL ενός ιστοτόπου που προσφέρει μεταφραστικές υπηρεσίες ή λεξικό. Χρησιμοποιήστε το {λέξη} ως σύμβολο κράτησης θέσης για την αναζήτηση λέξεων.

en: Spell Check Program:
el: Πρόγραμμα ορθογραφικού ελέγχου:

en: <i>The spell check program can be 'enchant', 'aspell', 'ispell' or any other spell check program which is compatible to the ispell command.
    The icon shows whether the entered command exists.</i>
el: <i>Το πρόγραμμα ορθογραφικού ελέγχου 'enchant', 'aspell', 'ispell' η οποιοδήποτε πρόγραμμα ορθογραφικού ελέγχου που είναι συμβατόμε την εντολή ispell.
    Το εικονίδιο δείχνει αν η εντολή που έχετε εισάγει υπάρχει.</i>
