Xfce Panel Plugins - en to ar translation catalogue (32 entries)

en: Device
ar: جهاز

en: Input the device name, then press <Enter>
ar: أدخل إسم الجهاز, تم أضغط <Enter>

en: Data collection period
ar: فترة جمع البيانات

en: Update interval (s)
ar: فترة التحدبث (s)

en: Label
ar: التسمية

en: Tick to display label
ar: ضع علامة لعرض التسمية

en: Input the label, then press <Enter>
ar: أدخل الاسم, ثم أضغط <Enter>

en: I/O transfer
ar: نقل I/O

en: MiB transferred / second
ar: ميقا بايت منقولة / الثانية

en: Busy time
ar: مدة الإنشغال

en: Percentage of time the device is busy
ar: نسبة مدة إنشغال الجهاز

en: Max. I/O rate (MiB/s)
ar: سرعة I/O القصوى. (م.أ/ث)

en: Input the maximum I/O transfer rate of the device, then press <Enter>
ar: أدخل أقصى سرعة نقل I/O للجهاز, تم إضغط <Enter>

en: Combine Read/Write data
ar: دمج بيانات قراءة/كتابة

en: Combine Read/Write data into one single monitor?
ar: دمج بيانات قراءة-كتابة في مراقب واحد؟

en: Bar color
ar: لون الشريط

en: Press to change color
ar: إضغط لتغيير اللون

en: Read bar color
ar: لون شريط القراءة

en: Write bar color
ar: لون شريط الكتابة

en: Bar order
ar: ترتيب الشريط

en: Read-Write
ar: قراءة-كتابة

en: "Read" monitor first
ar: "قراءة" مراقبة أولا

en: Write-Read
ar: كتابة-قراءة

en: "Write" monitor first
ar: "كتابة" مراقبة أولا

en: %s: Device statistics unavailable.
ar: %s: إحصاءات الجهاز غير متوفر.

en: %s
    %s: %s (%d)
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
ar: %s
    %s: %s (%d)
    
    هذا المراقب لا يعمل!
    الرجاء حذفه.

en: %s: No disk extended statistics found!
    Either old kernel (< 2.4.20) or not
    compiled with CONFIG_BLK_STATS turned on.
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
ar: %s: لم يتم العثور على إحصاءات قرص!
    هل تملك نواة أقدم من (< 2.4.20) أو لا
    تشغيل التجميع بـ CONFIG_BLK_STATS.
    
    هذا المراقب لن يعمل!
    الرجاء حذفه.

en: %s: Unknown error
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
ar: %s: خطأ مجهول
    
    هذا المراقب لن يعمل!
    الرجاء حذفه.

en: Diskperf monitor displays instantaneous disk I/O transfer rates and busy times
ar: يعرض مراقب Diskperf معدلات نقل إدخال/إخراج القرص اللحظية وزمن العمل

en: Copyright (c) 2003, 2004 Roger Seguin
ar: حقوق الطبع والنشر (ج) عام 2003، 2004 روجيه سيغان

en: Disk Performance Monitor
ar: مراقب أداء القرص

en: Show disk performance
ar: عرض أداء القرص
