Xfce Panel Plugins - en to da translation catalogue (33 entries)

en: Device
da: Enhed

en: Input the device name, then press <Enter>
da: Indtast enhedsnavnet og tryk på <Enter>

en: Data collection period
da: Periode for dataindsamling

en: Update interval (s)
da: Opdateringsinterval(ler)

en: Label
da: Etiket

en: Tick to display label
da: Markér for at vise etiket

en: Input the label, then press <Enter>
da: Indtast etiketten og tryk på <Enter>

en: Monitor
da: Overvågning

en: I/O transfer
da: I/O-overførsel

en: MiB transferred / second
da: MiB overført/sekund

en: Busy time
da: Optaget tid

en: Percentage of time the device is busy
da: Procentdel af tiden hvor enheden er optaget

en: Max. I/O rate (MiB/s)
da: Maks. I/O-hastighed (MiB/s)

en: Input the maximum I/O transfer rate of the device, then press <Enter>
da: Indtast enhedens maksimale I/O-overførselshastighed og tryk på <Enter>

en: Combine Read/Write data
da: Kombinér læse-/skrivedata

en: Combine Read/Write data into one single monitor?
da: Kombinér læse-/skrivedata i en enkelt overvågning?

en: Bar color
da: Bjælkefarve

en: Press to change color
da: Tryk for at skifte farve

en: Read bar color
da: Læse-bjælkefarve

en: Write bar color
da: Skrive-bjælkefarve

en: Bar order
da: Bjælkerækkefølge

en: Read-Write
da: Læse-skrive

en: "Read" monitor first
da: "Læse"-overvågning først

en: Write-Read
da: Skrive-læse

en: "Write" monitor first
da: "Skrive"-overvågning først

en: %s: Device statistics unavailable.
da: %s: Enhedsstatistik er ikke tilgængelig.

en: %s
    %s: %s (%d)
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
da: %s
    %s: %s (%d)
    
    Denne overvågning vil ikke virke!
    Fjern den venligst.

en: %s: No disk extended statistics found!
    Either old kernel (< 2.4.20) or not
    compiled with CONFIG_BLK_STATS turned on.
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
da: %s: Ingen statistikker for udvidede diske fundet!
    Enten en gammel kerne (< 2.4.20) eller ikke
    kompileret med CONFIG_BLK_STATS slået til.
    
    Denne overvågning vil ikke virke!
    Fjern den venligst.

en: %s: Unknown error
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
da: %s: Ukendt fejl
    
    Denne overvågning vil ikke virke!
    Fjern den venligst.

en: Diskperf monitor displays instantaneous disk I/O transfer rates and busy times
da: Overvågning af diskydelse viser øjeblikkeligt diskens I/O-overførselshastigheder samt optaget tider

en: Copyright (c) 2003, 2004 Roger Seguin
da: Ophavsret (c) 2003, 2004 Roger Seguin

en: Disk Performance Monitor
da: Overvågning af diskydelse

en: Show disk performance
da: Vis diskydelse
