Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (33 entries)

en: Device
ja: デバイス

en: Input the device name, then press <Enter>
ja: デバイス名を入力してください

en: Data collection period
ja: データを収集する時間間隔を入力してください

en: Update interval (s)
ja: 更新間隔 (秒)

en: Label
ja: ラベル

en: Tick to display label
ja: ラベルを表示する場合はチェックマークをつけてください

en: Input the label, then press <Enter>
ja: ラベルを入力してください

en: Monitor
ja: モニター

en: I/O transfer
ja: I/O 転送

en: MiB transferred / second
ja: 秒ごとの転送量 (MiB) を監視します

en: Busy time
ja: 使用率

en: Percentage of time the device is busy
ja: デバイスを使用していた時間の割合 (%) を監視します

en: Max. I/O rate (MiB/s)
ja: 最大 I/O レート (MiB/s)

en: Input the maximum I/O transfer rate of the device, then press <Enter>
ja: デバイスの最大 I/O 転送レートを入力してください

en: Combine Read/Write data
ja: 読み込み/書き込みデータを合わせて表示する

en: Combine Read/Write data into one single monitor?
ja: 読み込みデータと書き込みデータを合わせて表示する場合はチェックマークをつけてください

en: Bar color
ja: バーの色

en: Press to change color
ja: 色を変える時はここを押してください

en: Read bar color
ja: 読み込みバーの色

en: Write bar color
ja: 書き込みバーの色

en: Bar order
ja: バーの順序

en: Read-Write
ja: 読込-書込

en: "Read" monitor first
ja: "読み込み" を先に表示します

en: Write-Read
ja: 書込-読込

en: "Write" monitor first
ja: "書き込み" を先に表示します

en: %s: Device statistics unavailable.
ja: %s: デバイスの統計情報を利用できません。

en: %s
    ----------------
    I/O (MiB/s)
      Read: %3.2f
      Write: %3.2f
      Total: %3.2f
    Busy time (%c)
      Read: %d
      Write: %d
      Total: %d
ja: %s
    ----------------
    I/O (MiB/s)
      読み込み: %3.2f
      書き込み: %3.2f
      合計: %3.2f
    ビジータイム (%c)
      読み込み: %d
      書き込み: %d
      合計: %d

en: %s
    %s: %s (%d)
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
ja: %s
    %s: %s (%d)
    
    このモニターは正しく動作しないでしょう!
    削除してください。

en: %s: No disk extended statistics found!
    Either old kernel (< 2.4.20) or not
    compiled with CONFIG_BLK_STATS turned on.
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
ja: %s: ディスクの拡張情報が検出できません!
    カーネルが古い (2.4.20 以前) か、または
    CONFIG_BLK_STATS を有効にしてビルドされて
    いません。
    
    このモニターは正常に動作しないでしょう!
    削除してください。

en: %s: Unknown error
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
ja: %s: 未知のエラーです
    
    このモニターは正常に動作しないでしょう!
    削除してください。

en: Diskperf monitor displays instantaneous disk I/O transfer rates and busy times
ja: Diskperf モニターはディスクの I/O 転送率とビジー時間を表示します

en: Disk Performance Monitor
ja: ディスクパフォーマンスモニター

en: Show disk performance
ja: ディスクのパフォーマンスを表示します
