Xfce Panel Plugins - en to sv translation catalogue (33 entries)

en: Device
sv: Enhet

en: Input the device name, then press <Enter>
sv: Mata in enhetsnamnet och tryck på <Enter>

en: Data collection period
sv: Period för datainsamling

en: Update interval (s)
sv: Uppdateringsintervall (s)

en: Label
sv: Etikett

en: Tick to display label
sv: Klicka för att visa etikett

en: Input the label, then press <Enter>
sv: Mata in etiketten och tryck på <Enter>

en: Monitor
sv: Övervaka

en: I/O transfer
sv: I/O-överföring

en: MiB transferred / second
sv: Överförda MiB / sekund

en: Busy time
sv: Upptagentid

en: Percentage of time the device is busy
sv: Procentandel av tiden som enheten är upptagen

en: Max. I/O rate (MiB/s)
sv: Max. I/O hastighet (MiB/s)

en: Input the maximum I/O transfer rate of the device, then press <Enter>
sv: Mata in maximal överföringsfrekvens för enheten och tryck på <Enter>

en: Combine Read/Write data
sv: Kombinera Läs/Skriv-data

en: Combine Read/Write data into one single monitor?
sv: Kombinera Läs/Skriv-data till en enda övervakning?

en: Bar color
sv: Stapelfärg

en: Press to change color
sv: Tryck för att ändra färg

en: Read bar color
sv: Färg för läsning

en: Write bar color
sv: Färg för skrivning

en: Bar order
sv: Stapelordning

en: Read-Write
sv: Läs-Skriv

en: "Read" monitor first
sv: "Läs"-övervakning först

en: Write-Read
sv: Skriv-Läs

en: "Write" monitor first
sv: "Skriv"-övervakning först

en: %s: Device statistics unavailable.
sv: %s: Enhetsstatistisk inte tillgänglig.

en: %s
    ----------------
    I/O (MiB/s)
      Read: %3.2f
      Write: %3.2f
      Total: %3.2f
    Busy time (%c)
      Read: %d
      Write: %d
      Total: %d
sv: %s
    ----------------
    I/O (MiB/s)
      Läs: %3.2f
      Skriv: %3.2f
      Total: %3.2f
    Upptagen tid (%c)
      Läs: %d
      Skriv: %d
      Total: %d

en: %s
    %s: %s (%d)
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
sv: %s
    %s: %s (%d)
    
    Denna övervakning kommer inte att fungera!
    Ta bort den.

en: %s: No disk extended statistics found!
    Either old kernel (< 2.4.20) or not
    compiled with CONFIG_BLK_STATS turned on.
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
sv: %s: Ingen utökad diskstatistik hittades!
    Antingen gammal kärna (< 2.4.20) eller inte
    kompilerad med CONFIG_BLK_STATS påslagen.
    
    Denna övervakning kommer inte att fungera!
    Ta bort den.

en: %s: Unknown error
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
sv: %s: Okänt fel
    
    Denna övervakning kommer inte att fungera!
    Ta bort den.

en: Diskperf monitor displays instantaneous disk I/O transfer rates and busy times
sv: Diskperf-övervakning visar omedelbart disk I/O överföringshastighet och upptagettider

en: Disk Performance Monitor
sv: Övervakning av diskprestanda

en: Show disk performance
sv: Visa diskprestanda
