Xfce Panel Plugins - en to th translation catalogue (32 entries)

en: Device
th: อุปกรณ์

en: Input the device name, then press <Enter>
th: ป้อนพาธอุปกรณ์ แล้วกด <Enter>

en: Data collection period
th: ช่วงเวลาในการเก็บข้อมูล

en: Update interval (s)
th: ช่วงเวลาปรับข้อมูล (วิ)

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Tick to display label
th: กาหากต้องการแสดงป้ายชื่อ

en: Input the label, then press <Enter>
th: ป้อนป้ายชื่อ แล้วกด <Enter>

en: Monitor
th: เฝ้าสังเกต

en: I/O transfer
th: การถ่ายโอน I/O

en: MiB transferred / second
th: MiB ที่ถ่ายโอน / วินาที

en: Busy time
th: เวลาทำงาน

en: Percentage of time the device is busy
th: ร้อยละของเวลาที่อุปกรณ์ทำงาน

en: Max. I/O rate (MiB/s)
th: อัตรา I/O สูงสุด (MiB/s)

en: Input the maximum I/O transfer rate of the device, then press <Enter>
th: ป้อนอัตราการถ่ายโอน I/O สูงสุดของอุปกรณ์ แล้วกด <Enter>

en: Combine Read/Write data
th: รวมข้อมูลอ่าน/เขียนเข้าด้วยกัน

en: Combine Read/Write data into one single monitor?
th: รวมข้อมูลอ่าน/เขียนเข้าด้วยกันเป็นมาตรเดียวหรือไม่?

en: Bar color
th: สีแถบ

en: Press to change color
th: กดเพื่อเปลี่ยนสี

en: Read bar color
th: สีแถบอ่าน

en: Write bar color
th: สีแถบเขียน

en: Bar order
th: ลำดับของแถบ

en: Read-Write
th: อ่าน-เขียน

en: "Read" monitor first
th: มาตร "อ่าน" ขึ้นก่อน

en: Write-Read
th: เขียน-อ่าน

en: "Write" monitor first
th: มาตร "เขียน" ขึ้นก่อน

en: %s: Device statistics unavailable.
th: %s: ไม่มีข้อมูลสถิติของอุปกรณ์

en: %s
    %s: %s (%d)
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
th: %s
    %s: %s (%d)
    
    มาตรนี้จะไม่ทำงาน!
    กรุณาลบออก

en: %s: No disk extended statistics found!
    Either old kernel (< 2.4.20) or not
    compiled with CONFIG_BLK_STATS turned on.
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
th: %s: ไม่พบข้อมูลสถิติส่วนขยายของดิสก์!
    อาจเป็นเคอร์เนลเก่า (< 2.4.20) หรือ
    ไม่ได้คอมไพล์โดยเปิด CONFIG_BLK_STATS
    
    มาตรนี้จะไม่ทำงาน!
    กรุณาลบออก

en: %s: Unknown error
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
th: %s: ข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ
    
    มาตรนี้จะไม่ทำงาน!
    กรุณาลบออก

en: Diskperf monitor displays instantaneous disk I/O transfer rates and busy times
th: มาตร Diskperf จะแสดงอัตราการถ่ายโอน I/O ของดิสก์และสัดส่วนเวลาทำงานในขณะนั้น

en: Disk Performance Monitor
th: มาตรสมรรถนะดิสก์

en: Show disk performance
th: แสดงสมรรถนะของดิสก์
