Xfce Panel Plugins - en to ur_PK translation catalogue (27 entries)

en: Device
ur_PK: ڈیوائس

en: Input the device name, then press <Enter>
ur_PK: ڈیوائس کا نام داخل کریں، پھر <Enter> دبائیں

en: Data collection period
ur_PK: ڈیٹا جمع کرنے کی مدت

en: Update interval (s)
ur_PK: تجدید وقفہ (س)

en: Label
ur_PK: لیبل

en: Tick to display label
ur_PK: لیبل دکھانے کا لحظہ

en: Input the label, then press <Enter>
ur_PK: لیبل داخل کریں، پھر <Enter> دبائیں

en: I/O transfer
ur_PK: I/O منتقل

en: Busy time
ur_PK: مصروف وقت

en: Percentage of time the device is busy
ur_PK: وقت فیصد برائے ڈیوائس مصروفیت

en: Input the maximum I/O transfer rate of the device, then press <Enter>
ur_PK: ڈیوائس کا زیادہ سے زیادہ I/O ٹرانسفر ریٹ لکھیں، پھر <Enter> دبائیں

en: Combine Read/Write data
ur_PK: پڑھنا/لکھنا ڈیٹا کمبائن کریں

en: Combine Read/Write data into one single monitor?
ur_PK: پڑھنا/لکھنا ڈیٹا ایک مانیٹر میں کمبائن کریں؟

en: Bar color
ur_PK: پٹی رنگ

en: Press to change color
ur_PK: رنگ بدلنے کے لیے دبائیں

en: Read bar color
ur_PK: پڑھنے کی پٹی کا رنگ

en: Write bar color
ur_PK: لکھنے کی پٹی کا رنگ

en: Bar order
ur_PK: پٹی ترتیب

en: Read-Write
ur_PK: پڑھنا-لکھنا

en: "Read" monitor first
ur_PK: "پڑھیں" مانیٹر پہلے

en: Write-Read
ur_PK: لکھنا-پڑھنا

en: "Write" monitor first
ur_PK: "لکھیں" مانیٹر پہلے

en: %s
    %s: %s (%d)
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
ur_PK: %s
    %s: %s (%d)
    
    یہ مانیٹر کام نہیں کرے گأ!
    اسے ختم کریں.

en: %s: No disk extended statistics found!
    Either old kernel (< 2.4.20) or not
    compiled with CONFIG_BLK_STATS turned on.
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
ur_PK: %s: کوئی extended statistics نہیں پایا گیا!
    چاہے پرانا کرنل (< 2.4.20) ہو یا نہیں
    CONFIG_BLK_STATS کو آن کرکے کمپائل کیا گیا.
    
    یہ مانیٹر کام نہیں کرے گا!
    اسے ختم کریں.

en: %s: Unknown error
    
    This monitor will not work!
    Please remove it.
ur_PK: %s: نا معلوم  غلطی
    
    یہ مانیٹر کام نہیں کرے گا!
    اسے ختم کریں.

en: Disk Performance Monitor
ur_PK: ڈسک کارکردگی مانیٹر

en: Show disk performance
ur_PK: ڈسک کارکردگی دکھائیں
