xfce-panel-plugins.xfce4-docklike-plugin - en to uk translation catalogue (44 entries)

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Open
uk: _Відкрити

en: Pinned to Dock
uk: Прикріплено до доку

en: Pin to Dock
uk: Прикріпити до доку

en: Close All
uk: Закрити все

note: when a pinned app loses its icon (typically the app is uninstalled) the user may want to remove it from the dock
en: Remove
uk: Вилучити

en: <b>Only the first %u hotkeys(s) are enabled.</b>
uk: <b>Увімкнено лише %u перших гарячих клавіш.</b>

en: The &lt;SUPER&gt;+%u combination seems already in use by another process.
    Check your Xfce settings.
uk: Схоже, що комбінація &lt;SUPER&gt;+%u вже задіяна для іншої дії.
    Перевірте ваші налаштування Xfce.

en: Docklike Taskbar
uk: Докоподібна панель завдань

en: A modern, minimalist taskbar for Xfce
uk: Сучасна мінімалістична панель завдань для Xfce

en: _Help
uk: _Допомога

en: _Close
uk: _Закрити

en: Don't show the window list for a single window
uk: Сховати список вікон для одиночного вікна

en: Only show applications on the current workspace
uk: Показувати програми лише з поточної робочої області

en: Only show applications on the current display
uk: Показувати програми лише з поточного монітору

en: Show preview thumbnails for open windows
uk: Показувати мініатюри попереднього перегляду для відкритих вікон

en: Show the number of open windows (if more than 2)
uk: Показувати кількість відкритих вікон (якщо більше 2-х)

en: Middle mouse button:
uk: Середня кнопка миші:

en: Close all
uk: Закрити все

en: Launch new instance
uk: Запуск нового екземпляру

en: Do Nothing
uk: Не робити нічого

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Active indicator style:
uk: Стиль активного індикатора:

en: Bars
uk: Шкала

en: Dots
uk: Крапки

en: Rectangles
uk: Прямокутники

en: Circles
uk: Кола

en: None
uk: Нічого

en: Inactive indicator style:
uk: Стиль неактивного індикатора:

en: Indicator orientation:
uk: Розташування індикатора:

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Bottom
uk: Внизу

en: Right
uk: Зправа

en: Top
uk: Зверху

en: Left
uk: Зліва

en: Get indicator color from theme
uk: Отримати колір індикатора з теми

en: Active indicator:
uk: Активний індикатор:

en: Inactive indicator:
uk: Неактивний індикатор:

en: Force icon size:
uk: Розмір значків:

en: Appearance
uk: Зовнішній вигляд

en: Switch between applications with <SUPER>+[1, 2, ...]
uk: Переключатися між програмами за допомогою <SUPER>+[1, 2, ...]

en: Switch to the last window with <SUPER>
uk: Переключатися на попереднє вікно за допомогою <SUPER>

en: <b>This feature is disabled.</b>
    It requires X11 XInput2.0 extension which is is not provided by your system.
uk: <b>Ця функція вимкнена.</b>
    Вона потребує розширення X11 XInput2.0, якого немає у вашій системі.

en: Keyboard hotkeys
uk: Гарячі клавіші
