xfce-panel-plugins.xfce4-docklike-plugin - en to fr translation catalogue (47 entries)

en: Select Launcher
fr: Choisir un lanceur

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Pinned to Dock
fr: Épinglé

en: Pin to Dock
fr: Épingler

en: Edit Launcher...
fr: Modifier le lanceur...

en: Close All
fr: Tout fermer

note: when a pinned app loses its icon (typically the app is uninstalled) the user may want to remove it from the dock
en: Remove
fr: Enlever

note: we weren't able to find a launcher for this app, let the user set it manually
en: Select Launcher...
fr: Choisir un lanceur...

en: Create Launcher...
fr: Créer un lanceur...

en: <b>Only the first %u hotkeys(s) are enabled.</b>
fr: <b>Seules les %u premières touches de raccourci sont activées.</b>

en: The &lt;SUPER&gt;+%u combination seems already in use by another process.
    Check your Xfce settings.
fr: La combinaison &lt;SUPER&gt;+%u semble déjà être utilisée par un autre processus.
    Vérifiez vos paramètres Xfce.

en: Docklike Taskbar
fr: Barre des tâches Docklike

en: A modern, minimalist taskbar for Xfce
fr: Une barre des tâches moderne et minimaliste pour Xfce

en: _Help
fr: _Aider

en: _Close
fr: _Fermer

en: Don't show the window list for a single window
fr: Cacher la liste pour une seule fenêtre

en: Only show applications on the current workspace
fr: Ne voir que les applications de l’espace de travail courant

en: Only show applications on the current display
fr: Ne voir que les applications de l’écran courant

en: Show preview thumbnails for open windows
fr: Afficher les vignettes d’aperçu des fenêtres ouvertes

en: Show the number of open windows (if more than 2)
fr: Afficher le nombre de fenêtres ouvertes (si plus de 2)

en: Middle mouse button:
fr: Bouton du milieu de la souris :

en: Close all
fr: Tout fermer

en: Launch new instance
fr: Lancer une nouvelle instance

en: Do Nothing
fr: Ne rien faire

en: Behavior
fr: Comportement

en: Active indicator style:
fr: Style de l’indicateur actif :

en: Bars
fr: Barres

en: Dots
fr: Points

en: Circles
fr: Cercles

en: None
fr: Rien

en: Inactive indicator style:
fr: Style de l’indicateur inactif :

en: Indicator orientation:
fr: Orientation de l’indicateur:

en: Automatic
fr: Automatique

en: Bottom
fr: Bas

en: Right
fr: Droite

en: Top
fr: Haut

en: Left
fr: Gauche

en: Get indicator color from theme
fr: Obtenir la couleur de l’indicateur à partir du thème

en: Active indicator:
fr: Indicateur actif :

en: Inactive indicator:
fr: Indicateur inactif :

en: Force icon size:
fr: Forcer la taille des icônes :

en: Appearance
fr: Apparence

en: Switch between applications with <SUPER>+[1, 2, ...]
fr: Changer d’application avec <SUPER>+[1, 2, ...]

en: Switch to the last window with <SUPER>
fr: Appeler l’application précédente avec <SUPER>

en: <b>This feature is disabled.</b>
    It requires X11 XInput2.0 extension which is is not provided by your system.
fr: <b>Cette fonction est désactivée.</b>
    Elle nécessite l’extension X11 XInput2.0 qui n’est pas fournie par votre système.

en: Keyboard hotkeys
fr: Raccourcis clavier
