Xfce Panel Plugins - en to it translation catalogue (24 entries)

en: Error in command "%s"
it: Errore nel comando "%s"

en: Xfce Panel
it: Pannello di Xfce

en: Command
it: Comando

en: Input the shell command to spawn, then press <Enter>
it: Scrivere il comando, poi premere «Invio»

en: Press to select file...
it: Premere per selezionare il file…

en: Label
it: Etichetta

en: Tick to display label
it: Selezionare per mostrare l'etichetta

en: Input the plugin label, then press <Enter>
it: Inserire l'etichetta, poi premere «Invio»

en: Period (s)
it: Periodo (secondi)

en: Interval between 2 consecutive spawns
it: Intervallo tra due avvii consecutivi

en: Select the display font...
it: Selezione carattere…

en: Press to change font...
it: Premere per cambiare font…

en: Could not run "%s"
it: Impossibile eseguire "%s"

en: Cyclically spawns a script/program, captures its output and displays the resulting string in the panel
it: Esegue ciclicamente uno script/programma, ne cattura l'output e visualizza le stringhe risultanti nel pannello

en: Font Selection
it: Scelta del carattere

en: File Selection
it: Selezione file

en: _Cancel
it: _Elimina

en: _Open
it: _Apri

en: Unable to open the following url: %s
it: Impossibile aprire il seguente URL: %s

en: Generic Monitor
it: Monitor generico

en: _Help
it: _Aiuto

en: Save
it: Salva

en: Configuration
it: Configurazione

en: Show output of a command.
it: Mostra l'output di un comando.
