Xfce Panel Plugins - en to id translation catalogue (26 entries)

en: Error in command "%s"
id: Galat di perintah "%s"

en: Xfce Panel
id: Panel Xfce

en: Command
id: Perintah

en: Input the shell command to spawn, then press <Enter>
id: Masukan perintah shell untuk eksekusi, lalu tekan <Enter>

en: Press to select file...
id: Tekan untuk memilih berkas...

en: Tick to display label
id: Tandai untuk menampilkan label

en: Input the plugin label, then press <Enter>
id: Masukkan label plugin, lalu tekan <Enter>

en: Period (s)
id: Waktu (d)

en: Interval between 2 consecutive spawns
id: Interval antara 2 eksekusi konsekutif

en: Tick to force plugin to use only one row
id: Tandai untuk memaksa plugin menggunakan satu baris saja

en: Use a single panel row
id: Gunakan satu baris panel

en: Select the display font...
id: Pilih fonta tampilan...

en: Press to change font...
id: Tekan untuk mengganti fonta...

en: Could not run "%s"
id: Tak dapat menjalankan "%s"

en: Cyclically spawns a script/program, captures its output and displays the resulting string in the panel
id: Menumbuhkan skrip/program secara siklikal, menangkap hasilnya dan menampilkan string yang dihasilkan di panel

en: Font Selection
id: Seleksi Fonta

en: File Selection
id: Pemilihan Berkas

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Open
id: _Buka

en: Unable to open the following url: %s
id: Tak dapat membuka url berikut: %s

en: Generic Monitor
id: Monitor Generik

en: _Help
id: _Bantuan

en: Save
id: Simpan

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Update Now
id: Mutakhirkan Sekarang

en: Show output of a command.
id: Tampilkan keluaran dari perintah.
