Xfce Panel Plugins - en to ar translation catalogue (35 entries)

en: Indicator Plugin
ar: إضافة المؤشر

en: Provides a panel area for Unity indicators. Indicators allow applications and system services to display their status and interact with the user.
ar: يوفر منطقة لوحة مؤشرات وحدة. مؤشرات تسمح بعرض حالة تطبيقات وخدمات النظام والتفاعل مع المستخدم.

note: raw name,                           pretty name, icon-name(?)
en: Application Indicators
ar: مؤشرات التطبيق

en: Sound Menu
ar: قائمة الصوت

en: Printers Menu
ar: قائمة الطابعات

en: Power Management
ar: ادارة الطاقة

en: Application Menus (Global Menu)
ar: قوائم التطبيق (القائمة العامة)

en: Session Management
ar: ادارة الجلسة

en: Messaging Menu
ar: قائمة المراسلة

en: Date and Time
ar: التاريخ و الوقت

en: Bluetooth
ar: بلوتوث

en: Sync Menu
ar: قائمة المزامنة

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Location
ar: الموقع

en: Network
ar: الشبكة

en: Clear
ar: صافي

en: Are you sure you want to clear the list of known indicators?
ar: هل انت متاكد من مسح قائمة المؤشرات المعروفة؟

en: Unable to open the following url: %s
ar: غير قادر على فتح الرابط التالي: %s

en: Indicators
ar: المؤشرات

en: Arrange indicators in a single row
ar: ترتيب المؤشرات في صف واحد

en: If enabled, ensure that the indicators are laid out in a single row or column.
ar: إذا تم تمكينه، يضمن أن وضع مؤشرات في صف واحد أو عمود.

en: Align left in deskbar mode
ar: محاذاه الى اليسار في وضع شريط المكتب

en: Controls the indicator button layout when the panel is in a Deskbar mode. Possible choices are "centered" or "aligned left".
ar: يتحكم بزر مؤشر تخطيط اللوحة عندما يكون في وضع شريط المكتب. الخيارات الممكنة هي "وسط" أو "محاذاة اليسار".

en: Appearance
ar: المظهر

en: Hide indicators by default
ar: اخفاء المؤشرات افتراضيا

en: When enabled, only indicators marked "Visible" are shown. Otherwise, all indicators not marked "Hidden" are displayed.
ar: عند تمكينه، فقط المؤشرات التي تم وضع علامة "مرئي" سيتم عرضها. وإلا فإن كافة المؤشرات التي لم يتم وضع علامة "مخفي" سيتم عرضها.

en: Indicator
ar: المؤشر

en: Hidden
ar: مخفي

en: Visible
ar: مرئي

en: Move the selected indicator one row up.
ar: انقل المؤشر المحدد صف واحد للاعلى.

en: Move the selected indicator one row down.
ar: انقل المؤشر المحدد صف واحد لاسفل.

en: <i>Please restart the panel for visibility changes to take effect.</i>
ar: <i>يرجى اعادة تشغيل اللوحة لكي تاخذ التغيرات الرئية حيز التنفيذ.</i>

en: C_lear known indicators
ar: مسح المؤشرات المعروفة

en: Resets the list of indicators and their visibility settings.
ar: اعادة تعيين قائمة المؤشرات و اعداداتها المرئية.

en: Known Indicators
ar: مؤشرات معروفة
