Xfce Panel Plugins - en to fr translation catalogue (35 entries)

en: Indicator Plugin
fr: Greffon indicateur

en: Provides a panel area for Unity indicators. Indicators allow applications and system services to display their status and interact with the user.
fr: Fournit une zone du tableau de bord pour les indicateurs Unity. Les indicateurs permettent aux applications et aux services du système d’afficher leur état ​​et d’interagir avec l’utilisateur.

note: raw name,                           pretty name, icon-name(?)
en: Application Indicators
fr: Indicateurs des applications

en: Sound Menu
fr: Menu son

en: Printers Menu
fr: Menu imprimantes

en: Power Management
fr: Gestion de l’énergie

en: Application Menus (Global Menu)
fr: Menus des applications (menu global)

en: Session Management
fr: Gestion de la session

en: Messaging Menu
fr: Menu messagerie

en: Date and Time
fr: Date et heure

en: Sync Menu
fr: Menu Sync

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Location
fr: Emplacement

en: Network
fr: Réseau

en: Clear
fr: Effacer

en: Are you sure you want to clear the list of known indicators?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effacer la liste des indicateurs connus ?

en: Unable to open the following url: %s
fr: Impossible d’ouvrir l’url suivante : %s

en: Indicators
fr: Indicateurs

en: Arrange indicators in a single row
fr: Arranger les indicateurs sur une seule ligne

en: If enabled, ensure that the indicators are laid out in a single row or column.
fr: Si activé, permet de disposer les indicateurs sur une seule ligne ou colonne.

en: Align left in deskbar mode
fr: Aligner à gauche en mode barre du bureau

en: Controls the indicator button layout when the panel is in a Deskbar mode. Possible choices are "centered" or "aligned left".
fr: Contrôle la disposition des boutons indicateurs lorsque le tableau de bord est en mode barre du bureau. Les choix possibles sont « centré » ou « aligné à gauche ».

en: Square icons
fr: Icônes carrées

en: Indicator buttons will take a square when it's possible.
fr: Les boutons indicateurs prendront une forme carrée lorsque c’est possible.

en: Appearance
fr: Apparence

en: Hide indicators by default
fr: Masquer les indicateurs par défaut

en: When enabled, only indicators marked "Visible" are shown. Otherwise, all indicators not marked "Hidden" are displayed.
fr: Si activé, seuls les indicateurs marqués « Visible » sont affichés. Dans le cas contraire, tous les indicateurs non marqués « Caché » sont affichés.

en: Indicator
fr: Indicateur

en: Hidden
fr: Caché

en: Move the selected indicator one row up.
fr: Déplacer l’indicateur sélectionné une ligne vers le haut.

en: Move the selected indicator one row down.
fr: Déplacer l’indicateur sélectionné une ligne vers le bas.

en: <i>Please restart the panel for visibility changes to take effect.</i>
fr: <i>Veuillez redémarrer le tableau de bord pour que les changements de visibilité prennent effet.</i>

en: C_lear known indicators
fr: Effa_cer les indicateurs connus

en: Resets the list of indicators and their visibility settings.
fr: Réinitialise la liste des indicateurs et leurs paramètres de visibilité.

en: Known Indicators
fr: Indicateurs connus
