Xfce Panel Plugins - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Indicator Plugin
id: Plugin Indikator

en: Provides a panel area for Unity indicators. Indicators allow applications and system services to display their status and interact with the user.
id: Menyediakan area panel untuk indikator Unity. Indikator memungkinkan aplikasi dan layanan sistem menampilkan status mereka dan berinteraksi dengan pengguna.

note: raw name,                           pretty name, icon-name(?)
en: Application Indicators
id: Indikator Aplikasi

en: Sound Menu
id: Menu Suara

en: Printers Menu
id: Menu Pencetak

en: Power Management
id: Manajemen Daya

en: Application Menus (Global Menu)
id: Menu Aplikasi (Menu Global)

en: Session Management
id: Manajemen Sesi

en: Messaging Menu
id: Menu Perpesanan

en: Date and Time
id: Tanggal dan Waktu

en: Sync Menu
id: Menu Sinkronisasi

en: Keyboard
id: Pakan Ketik

en: Location
id: Lokasi

en: Network
id: Jaringan

en: Clear
id: Bersihkan

en: Are you sure you want to clear the list of known indicators?
id: Anda yakin ingin membersihkan daftar indikator?

en: Unable to open the following url: %s
id: Tidak dapat membuka URL: %s

en: Indicators
id: Indikator

en: Arrange indicators in a single row
id: Atur indikator dalam satu baris

en: If enabled, ensure that the indicators are laid out in a single row or column.
id: Jika diaktifkan, pastikan indikator ditata dalam satu baris atau kolom.

en: Align left in deskbar mode
id: Buat rata kiri pada mode deskbar

en: Controls the indicator button layout when the panel is in a Deskbar mode. Possible choices are "centered" or "aligned left".
id: Tampilan tombol indikator saat panel dalam mode Deskbar. Pilihan: "Rata Tengah" atau "Rata Kiri".

en: Square icons
id: Ikon bujur sangkar

en: Indicator buttons will take a square when it's possible.
id: Tombol indikator akan menjadi bujur sangkar kotak bila memungkinkan.

en: Appearance
id: Penampilan

en: Hide indicators by default
id: Indikator disembunyikan secara standar

en: When enabled, only indicators marked "Visible" are shown. Otherwise, all indicators not marked "Hidden" are displayed.
id: Saat diaktifkan, hanya indikator yang bertanda "Terlihat" yang akan ditampilkan. Jika tidak diaktifkan, maka seluruh indikator yang tidak bertanda "Tersembunyi" akan ditampilkan.

en: Indicator
id: Indikator

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Visible
id: Terlihat

en: Move the selected indicator one row up.
id: Pindahkan indikator terpilih satu baris ke atas.

en: Move the selected indicator one row down.
id: Pindahkan indikator terpilih satu baris ke bawah.

en: <i>Please restart the panel for visibility changes to take effect.</i>
id: <i>Efek akan muncul setelah panel dinyalakan ulang.</i>

en: C_lear known indicators
id: Hapus indikator

en: Resets the list of indicators and their visibility settings.
id: Reset daftar indikator dan tampilannya.

en: Known Indicators
id: Indikator Terdaftar
