Xfce Panel Plugins - en to it translation catalogue (36 entries)

en: Indicator Plugin
it: Componente aggiuntivo indicatore

en: Provides a panel area for Unity indicators. Indicators allow applications and system services to display their status and interact with the user.
it: Fornisce un'area del pannello per gli indicatori di Unity. Gli indicatori consentono alle applicazioni e ai servizi di sistema di visualizzare il loro stato ed interagire con l'utente.

note: raw name,                           pretty name, icon-name(?)
en: Application Indicators
it: Indicatori dell'applicazione

en: Sound Menu
it: Menu audio

en: Printers Menu
it: Menu stampanti

en: Power Management
it: Gestione dell'energia

en: Application Menus (Global Menu)
it: Menu dell'applicazione (Menu globale)

en: Session Management
it: Gestione sessione

en: Messaging Menu
it: Menu messaggistica

en: Date and Time
it: Data e ora

en: Sync Menu
it: Menu sincronizzazione

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Location
it: Posizione

en: Network
it: Rete

en: Clear
it: Pulisci

en: Are you sure you want to clear the list of known indicators?
it: Svuotare davvero l'elenco degli indicatori conosciuti?

en: Unable to open the following url: %s
it: Impossibile aprire la seguente URL: %s

en: Indicators
it: Indicatori

en: Arrange indicators in a single row
it: Disponi gli indicatori su un'unica riga

en: If enabled, ensure that the indicators are laid out in a single row or column.
it: Se abilitata, gli indicatori saranno disposti su un'unica riga o colonna.

en: Align left in deskbar mode
it: Allinea a sinistra in modalità deskbar

en: Controls the indicator button layout when the panel is in a Deskbar mode. Possible choices are "centered" or "aligned left".
it: Controlla il posizionamento del pulsante dell'indicatore quando il pannello è nella modalità deskbar; le scelte disponibili sono "centrato" o "allineato a sinistra".

en: Square icons
it: Icone quadrate

en: Indicator buttons will take a square when it's possible.
it: I pulsanti degli indicatori riempiranno un quadrato se possibile.

en: Appearance
it: Aspetto

en: Hide indicators by default
it: Nascondi gli indicatori

en: When enabled, only indicators marked "Visible" are shown. Otherwise, all indicators not marked "Hidden" are displayed.
it: Se abilitata, verrano mostrati solamente gli indicatori marcati come "Visibili", altrimenti verranno mostrati anche gli altri indicatori marcati come "Nascosti".

en: Indicator
it: Indicatore

en: Hidden
it: Nascosto

en: Visible
it: Visibile

en: Move the selected indicator one row up.
it: Sposta l'indicatore selezionato alla riga sopra.

en: Move the selected indicator one row down.
it: Sposta l'indicatore selezionato alla riga sotto.

en: <i>Please restart the panel for visibility changes to take effect.</i>
it: <i>Riavviare il pannello per rendere effettive le modifiche di visibilità.</i>

en: C_lear known indicators
it: Elimina gli indicatori conosci_uti

en: Resets the list of indicators and their visibility settings.
it: Ripristina l'elenco degli indicatori e la loro visibilità.

en: Known Indicators
it: Indicatori conosciuti
