Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (36 entries)

en: Indicator Plugin
ja: インジケータープラグイン

en: Provides a panel area for Unity indicators. Indicators allow applications and system services to display their status and interact with the user.
ja: Provides a panel area for Unity インジケーター用のパネルエリアを提供します。インジケーターはアプリケーションやシステムサービスの状態表示やユーザーとのやりとりを行います。

note: raw name,                           pretty name, icon-name(?)
en: Application Indicators
ja: アプリケーションインジケーター

en: Sound Menu
ja: サウンドメニュー

en: Printers Menu
ja: プリンターメニュー

en: Power Management
ja: 電源管理

en: Application Menus (Global Menu)
ja: アプリケーションメニュー (グローバルメニュー)

en: Session Management
ja: セッション管理

en: Messaging Menu
ja: メッセージングメニュー

en: Date and Time
ja: 日付と時刻

en: Sync Menu
ja: 同期メニュー

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Location
ja: 場所

en: Network
ja: ネットワーク

en: Clear
ja: 快晴

en: Are you sure you want to clear the list of known indicators?
ja: 既知のインジケーターのリストをクリアしてよろしいですか?

en: Unable to open the following url: %s
ja: 次の URL を開けません: %s

en: Indicators
ja: インジケーター

en: Arrange indicators in a single row
ja: インジケーターを 1 列に並べる

en: If enabled, ensure that the indicators are laid out in a single row or column.
ja: このオプションを有効にすると、インジケーターは常に 1 列または 1 行に表示されます。

en: Align left in deskbar mode
ja: デスクバーモードで左に寄せる

en: Controls the indicator button layout when the panel is in a Deskbar mode. Possible choices are "centered" or "aligned left".
ja: パネルがデスクバーモードの時のインジケーターボタンのレイアウトを制御します。"中央揃え" か "左寄せ" を選択出来ます。

en: Square icons
ja: スクエアアイコン

en: Indicator buttons will take a square when it's possible.
ja: 可能な場合、インジケーターボタンは四角形になります。

en: Appearance
ja: 外観

en: Hide indicators by default
ja: デフォルトでインジケーターを表示しない

en: When enabled, only indicators marked "Visible" are shown. Otherwise, all indicators not marked "Hidden" are displayed.
ja: このオプションを有効にすると、"表示" 指定されたインジケーターのみ表示します。無効にすると、"非表示" 指定されたものを除く全インジケーターが表示されます。

en: Indicator
ja: インジケーター

en: Hidden
ja: 表示しない

en: Visible
ja: 表示する

en: Move the selected indicator one row up.
ja: 選択したインジケーターを 1 行上に移動します。

en: Move the selected indicator one row down.
ja: 選択したインジケーターを 1 行下に移動します。

en: <i>Please restart the panel for visibility changes to take effect.</i>
ja: <i>表示上の変更を即座に反映させたい場合はパネルを再起動してください。</i>

en: C_lear known indicators
ja: 既知のインジケーターのクリア(_L)

en: Resets the list of indicators and their visibility settings.
ja: インジケーターのリストとそれらの表示設定をリセットします。

en: Known Indicators
ja: 既知のインジケーター
