Xfce Panel Plugins - en to nb translation catalogue (37 entries)

en: Indicator Plugin
nb: Informasjonsvisnings-tillegg

en: Provides a panel area for Unity indicators. Indicators allow applications and system services to display their status and interact with the user.
nb: Oppretter et panelområde for Unity-instrumentering. Instrumenter gir programmer og systemtjenester muligheten til å vise status og annen info på en interaktiv måte.

note: raw name,                           pretty name, icon-name(?)
en: Application Indicators
nb: Informasjons-instrumentering for programmer

en: Sound Menu
nb: Lydmeny

en: Printers Menu
nb: Skrivermeny

en: Power Management
nb: Strømstyring

en: Application Menus (Global Menu)
nb: Informasjonsinstrumenterings-menyer (Global meny)

en: Session Management
nb: Øktbehandling

en: Messaging Menu
nb: Meldings-meny

en: Date and Time
nb: Dato og tid

en: Bluetooth
nb: Blåtann

en: Sync Menu
nb: Synkroniserings-meny

en: Keyboard
nb: Tastatur

en: Location
nb: Plassering

en: Network
nb: Nettverk

en: Clear
nb: Tøm

en: Are you sure you want to clear the list of known indicators?
nb: Er du sikker på at du vil slette listen over kjente informasjons-instrumentering?

en: Unable to open the following url: %s
nb: Kunne ikke åpne nettadressen %s

en: Indicators
nb: Instrumentering

en: Arrange indicators in a single row
nb: Ta oppstilling for instrumentering på én rad

en: If enabled, ensure that the indicators are laid out in a single row or column.
nb: Hvis påskrudd, tar oppstillng av instrumentering på én enkelt rad eller kolonne.

en: Align left in deskbar mode
nb: Venstrejuster i skrivebordsmodus

en: Controls the indicator button layout when the panel is in a Deskbar mode. Possible choices are "centered" or "aligned left".
nb: Kontroller at instrumenteringens knappeoppsett når panelet er i skrivebordsmodus. Mulige valg er «sentrert» eller «venstrejustert».

en: Square icons
nb: Kvadratiske ikoner

en: Indicator buttons will take a square when it's possible.
nb: Indikatorknapper vil oppta en firkant når mulig.

en: Appearance
nb: Utseende

en: Hide indicators by default
nb: Gjem instrumentering som standard

en: When enabled, only indicators marked "Visible" are shown. Otherwise, all indicators not marked "Hidden" are displayed.
nb: Ved påslag vil bare instrumentering merket «Synlig» vises. Ellers vil all instrumentering merket «Skjult» vises.

en: Indicator
nb: Instrument

en: Hidden
nb: Skjult

en: Visible
nb: Synlig

en: Move the selected indicator one row up.
nb: Flytt valgt instrument en rad oppover.

en: Move the selected indicator one row down.
nb: Flytt valgt instrument en rad nedover.

en: <i>Please restart the panel for visibility changes to take effect.</i>
nb: <i>Vennligst start panelet på nytt for at synlige endringer skal tre i kraft</i>

en: C_lear known indicators
nb: T_øm kjent instrumentering

en: Resets the list of indicators and their visibility settings.
nb: Tilbakestill listen over instrumentering og deres synlighetsinnstillinger.

en: Known Indicators
nb: Kjente indikatorer
