Xfce Panel Plugins - en to pl translation catalogue (36 entries)

en: Indicator Plugin
pl: Ikony powiadomień

en: Provides a panel area for Unity indicators. Indicators allow applications and system services to display their status and interact with the user.
pl: Wyświetla na panelu ikony powiadomień środowiska Unity. Powiadomienia wyświetlają stan programów i usług systemu oraz umożliwiają podejmowanie działań przez użytkownika.

note: raw name,                           pretty name, icon-name(?)
en: Application Indicators
pl: Ikony powiadomień programów

en: Sound Menu
pl: Dźwięk

en: Printers Menu
pl: Drukarki

en: Power Management
pl: Zarządzanie zasilaniem

en: Application Menus (Global Menu)
pl: Menu programów (globalny pasek menu)

en: Session Management
pl: Zarządzanie sesją

en: Messaging Menu
pl: Wiadomości

en: Date and Time
pl: Data i czas

en: Sync Menu
pl: Synchronizowanie

en: Keyboard
pl: Klawiatura

en: Location
pl: Lokalizacja

en: Network
pl: Sieć

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Are you sure you want to clear the list of known indicators?
pl: Wyczyścić listę znanych ikon powiadomień?

en: Unable to open the following url: %s
pl: Nie można otworzyć następującego adresu url: %s

en: Indicators
pl: Ikony powiadomień

en: Arrange indicators in a single row
pl: Rozmieszczenie ikon w jednym wierszu

en: If enabled, ensure that the indicators are laid out in a single row or column.
pl: Zapewnia wyświetlanie ikon w jednym wierszu lub kolumnie

en: Align left in deskbar mode
pl: Wyrównanie do lewej w trybie bocznym

en: Controls the indicator button layout when the panel is in a Deskbar mode. Possible choices are "centered" or "aligned left".
pl: Konfiguruje układ przycisków powiadomień w sytuacji, gdy panel jest w trybie bocznym.
    Możliwe do wybrania opcje to „Wyśrodkowanie” i „Wyrównanie do lewej”.

en: Square icons
pl: Ikony kwadratowe

en: Indicator buttons will take a square when it's possible.
pl: Przyciski powiadomień będą kwadratowe, gdy to możliwe

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Hide indicators by default
pl: Domyślne ukrywanie ikon

en: When enabled, only indicators marked "Visible" are shown. Otherwise, all indicators not marked "Hidden" are displayed.
pl: Przełącza wyświetlanie pomiędzy ikonami powiadomień oznaczonymi jako „Widoczne” oraz tymi nie oznaczonymi jako „Ukryte”

en: Indicator
pl: Ikona powiadomienia

en: Hidden
pl: Ukryta

en: Visible
pl: Widoczna

en: Move the selected indicator one row up.
pl: Przemieszcza zaznaczoną ikonę jeden wiersz w górę

en: Move the selected indicator one row down.
pl: Przemieszcza zaznaczoną ikonę jeden wiersz w dół

en: <i>Please restart the panel for visibility changes to take effect.</i>
pl: <i>Proszę uruchomić panel ponownie, aby wprowadzić zmiany.</i>

en: C_lear known indicators
pl: _Wyczyść znane ikony powiadomień

en: Resets the list of indicators and their visibility settings.
pl: Czyści listę ikon powiadomień i ich ustawienia widoczności

en: Known Indicators
pl: Znane ikony powiadomień
