Xfce Panel Plugins - en to pt translation catalogue (36 entries)

en: Indicator Plugin
pt: Plugin Indicador

en: Provides a panel area for Unity indicators. Indicators allow applications and system services to display their status and interact with the user.
pt: Oferece uma área do painel para indicadores Unity. Indicadores permitem que aplicações e serviços de sistema mostrem o seu estado e interajam com o utilizador.

note: raw name,                           pretty name, icon-name(?)
en: Application Indicators
pt: Indicadores de aplicações

en: Sound Menu
pt: Menu de som

en: Printers Menu
pt: Menu de impressoras

en: Power Management
pt: Gestão de energia

en: Application Menus (Global Menu)
pt: Menus de aplicações (Menu global)

en: Session Management
pt: Gestão de sessões

en: Messaging Menu
pt: Menu de mensagens instantâneas

en: Date and Time
pt: Data e hora

en: Sync Menu
pt: Sincronizar menu

en: Keyboard
pt: Teclado

en: Location
pt: Localização

en: Network
pt: Rede

en: Clear
pt: Limpar

en: Are you sure you want to clear the list of known indicators?
pt: Tem a certeza que deseja limpar a lista de indicadores?

en: Unable to open the following url: %s
pt: Não foi possível abri o URL: %s

en: Indicators
pt: Indicadores

en: Arrange indicators in a single row
pt: Colocar indicadores numa única linha

en: If enabled, ensure that the indicators are laid out in a single row or column.
pt: Se ligado, assegurar que os indicadores são postos numa única linha ou coluna.

en: Align left in deskbar mode
pt: Alinha na esquerda no modo de barra

en: Controls the indicator button layout when the panel is in a Deskbar mode. Possible choices are "centered" or "aligned left".
pt: Controla o esquema do botão indicador quando o painel está no modo de barra de applets. As escolhas possíveis são centrado ou alinhado à esquerda.

en: Square icons
pt: Ícones quadrados

en: Indicator buttons will take a square when it's possible.
pt: Botões de indicador irão mostrar um quadrado quando possível.

en: Appearance
pt: Aparência

en: Hide indicators by default
pt: Por omissão, ocultar indicadores

en: When enabled, only indicators marked "Visible" are shown. Otherwise, all indicators not marked "Hidden" are displayed.
pt: Se ativa, apenas os indicadores marcados como visíveis são mostrados. Se inativa, todos os indicadores não marcados como ocultos serão exibidos.

en: Indicator
pt: Indicador

en: Hidden
pt: Oculto

en: Visible
pt: Visível

en: Move the selected indicator one row up.
pt: Mover o indicador selecionado uma linha acima.

en: Move the selected indicator one row down.
pt: Mover o indicador selecionado uma linha abaixo.

en: <i>Please restart the panel for visibility changes to take effect.</i>
pt: <i>Reinicie o painel para aplicar as alterações.</i>

en: C_lear known indicators
pt: _Limpar indicadores

en: Resets the list of indicators and their visibility settings.
pt: Reinicia a lista de indicadores e as definições de visibilidade.

en: Known Indicators
pt: Indicadores conhecidos
