Xfce Panel Plugins - en to th translation catalogue (37 entries)

en: Indicator Plugin
th: ปลั๊กอินบ่งชี้สถานะ

en: Provides a panel area for Unity indicators. Indicators allow applications and system services to display their status and interact with the user.
th: จัดเตรียมพื้นที่ในพาเนลสำหรับบ่งชี้สถานะแบบ Unity ตัวบ่งชี้ต่างๆ จะเปิดให้โปรแกรมและบริการต่างๆ ของระบบสามารถแสดงสถานะและโต้ตอบกับผู้ใช้ได้

note: raw name,                           pretty name, icon-name(?)
en: Application Indicators
th: ตัวบ่งชี้ของโปรแกรม

en: Sound Menu
th: เมนูเสียง

en: Printers Menu
th: เมนูเครื่องพิมพ์

en: Power Management
th: การจัดการพลังงาน

en: Application Menus (Global Menu)
th: เมนูโปรแกรม (เมนูแบบโกลบอล)

en: Session Management
th: การจัดการวาระ

en: Messaging Menu
th: เมนูข้อความทันใจ

en: Date and Time
th: วันที่และเวลา

en: Bluetooth
th: บลูทูท

en: Sync Menu
th: เมนูการ Sync

en: Keyboard
th: แป้นพิมพ์

en: Location
th: ตำแหน่ง

en: Network
th: เครือข่าย

en: Clear
th: ล้าง

en: Are you sure you want to clear the list of known indicators?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการล้างรายชื่อตัวบ่งชี้ที่รู้จัก?

en: Unable to open the following url: %s
th: ไม่สามารถเปิด URL ต่อไปนี้ได้: %s

en: Indicators
th: ตัวบ่งชี้

en: Arrange indicators in a single row
th: จัดเรียงตัวบ่งชี้ต่างๆ ในแถวเดียว

en: If enabled, ensure that the indicators are laid out in a single row or column.
th: ถ้าเปิดใช้ จะพยายามจัดวางตัวบ่งชี้ต่างๆ เป็นแถวเดียวหรือคอลัมน์เดียว

en: Align left in deskbar mode
th: เรียงชิดซ้ายในโหมดเดสก์บาร์

en: Controls the indicator button layout when the panel is in a Deskbar mode. Possible choices are "centered" or "aligned left".
th: ควบคุมการจัดวางปุ่มของตัวบ่งชี้เมื่อพาเนลอยู่ในโหมดเดสก์บาร์ ตัวเลือกที่เป็นไปได้คือ "เรียงกึ่งกลาง" หรือ "เรียงชิดซ้าย"

en: Square icons
th: ไอคอนจัตุรัส

en: Indicator buttons will take a square when it's possible.
th: ปุ่มของตัวบ่งชี้จะเป็นรูปจัตุรัสถ้าเป็นไปได้

en: Appearance
th: รูปลักษณ์

en: Hide indicators by default
th: ซ่อนตัวบ่งชี้โดยปริยาย

en: When enabled, only indicators marked "Visible" are shown. Otherwise, all indicators not marked "Hidden" are displayed.
th: เมื่อเปิดใช้ จะแสดงเฉพาะตัวบ่งชี้ที่ทำเครื่องหมายว่า "แสดง" เท่านั้น มิฉะนั้น ก็จะแสดงตัวบ่งชี้ทั้งหมดที่ไม่ได้ทำเครื่องหมายว่า "ซ่อน"

en: Indicator
th: ตัวบ่งชี้

en: Hidden
th: ซ่อน

en: Visible
th: แสดง

en: Move the selected indicator one row up.
th: ย้ายตัวบ่งชี้ที่เลือกขึ้นหนึ่งแถว

en: Move the selected indicator one row down.
th: ย้ายตัวบ่งชี้ที่เลือกลงหนึ่งแถว

en: <i>Please restart the panel for visibility changes to take effect.</i>
th: <i>กรุณาเริ่มเปิดพาเนลใหม่เพื่อให้การเปลี่ยนแปลงการซ่อน/แสดงมีผล</i>

en: C_lear known indicators
th: _ล้างตัวบ่งชี้ที่รู้จัก

en: Resets the list of indicators and their visibility settings.
th: ล้างค่ารายชื่อตัวบ่งชี้และค่าตั้งการซ่อน/แสดง

en: Known Indicators
th: ตัวบ่งชี้ที่รู้จัก
