Xfce Panel Plugins - en to tr translation catalogue (37 entries)

en: Indicator Plugin
tr: Gösterge Eklentisi

en: Provides a panel area for Unity indicators. Indicators allow applications and system services to display their status and interact with the user.
tr: Unity göstergeleri için panel alanı sağlar. Göstergeler uygulamaların ve sistem servislerinin durumlarını göstermelerine ve kullanıcıyla etkileşime geçmelerine izin verirler.

note: raw name,                           pretty name, icon-name(?)
en: Application Indicators
tr: Uygulama Göstergeleri

en: Sound Menu
tr: Ses Menüsü

en: Printers Menu
tr: Yazıcılar Menüsü

en: Power Management
tr: Güç Yönetimi

en: Application Menus (Global Menu)
tr: Uygulamalar Menüsü (Genel Menü)

en: Session Management
tr: Oturum Yönetimi

en: Messaging Menu
tr: İletişim Menüsü

en: Date and Time
tr: Tarih ve Saat

en: Sync Menu
tr: Menüyü Eşle

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Location
tr: Konum

en: Network
tr: Ağ

en: Workrave
tr: Sistem Tepsisi

en: Clear
tr: Temizle

en: Are you sure you want to clear the list of known indicators?
tr: Bilinmeyen göstergelerin listesini temizlemek istediğinize emin misiniz?

en: Unable to open the following url: %s
tr: Açılamayan adres:%s

en: Indicators
tr: Göstergeler

en: Arrange indicators in a single row
tr: Göstergeleri tek sıraya diz

en: If enabled, ensure that the indicators are laid out in a single row or column.
tr: Etkileştirilirse, göstergelerin tek satır veya sütun olarak dizildiğinden emin ol.

en: Align left in deskbar mode
tr: Masaçubuğu kipinde sola hizala

en: Controls the indicator button layout when the panel is in a Deskbar mode. Possible choices are "centered" or "aligned left".
tr: Panel, Masaçubuğu kipindeyken düğme düzeni göstergesini denetler. Olası seçimler "centered" (merkezi) ya da "aligned left" (sola hizalı).

en: Square icons
tr: Kare simgeler

en: Indicator buttons will take a square when it's possible.
tr: Öge düğmeleri olabildiğince kare halini alırlar.

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Hide indicators by default
tr: Göstergeleri öntanımlı olarak gizle

en: When enabled, only indicators marked "Visible" are shown. Otherwise, all indicators not marked "Hidden" are displayed.
tr: Etkinleştirildiğinde, yalnızca "Görünür" olarak imlenmiş göstergeler görünür. Yoksa "Gizli" olarak imlenmemiş tüm göstergeler görünür.

en: Indicator
tr: Gösterge

en: Hidden
tr: Gizli

en: Visible
tr: Görünür

en: Move the selected indicator one row up.
tr: Seçili göstergeyi bir sıra yukarı taşı

en: Move the selected indicator one row down.
tr: Seçili göstergeyi bir sıra aşağıya taşı.

en: <i>Please restart the panel for visibility changes to take effect.</i>
tr: <i>Görünüm değişikliklerinin etkin olabilmesi için lütfen paneli yeniden başlatın.</i>

en: C_lear known indicators
tr: Bilinen göstergeleri temiz_le

en: Resets the list of indicators and their visibility settings.
tr: Gösterge listesini ve görünür ayarlarını sıfırlar

en: Known Indicators
tr: Bilinen göstergeler
