Xfce Panel Plugins - en to uk translation catalogue (36 entries)

en: Indicator Plugin
uk: Втулка індикаторів

en: Provides a panel area for Unity indicators. Indicators allow applications and system services to display their status and interact with the user.
uk: Забезпечує ділянку на панелі для відображення індикаторів Unity. Індикатори дозволяють програмам і системним сервісам відображати їхній стан і взаємодіяти з користувачем.

note: raw name,                           pretty name, icon-name(?)
en: Application Indicators
uk: Індикатори програм

en: Sound Menu
uk: Меню звуку

en: Printers Menu
uk: Меню принтерів

en: Power Management
uk: Керування живленням

en: Application Menus (Global Menu)
uk: Меню програм (глобальне меню)

en: Session Management
uk: Керування сеансом

en: Messaging Menu
uk: Меню повідомлень

en: Date and Time
uk: Дата і час

en: Sync Menu
uk: Меню синхронізації

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Location
uk: Місцезнаходження

en: Network
uk: Мережа

en: Clear
uk: Очистити

en: Are you sure you want to clear the list of known indicators?
uk: Ви дійсно бажаєте очистити список відомих індикаторів?

en: Unable to open the following url: %s
uk: Неможливо відкрити наступне посилання: %s

en: Indicators
uk: Індикатори

en: Arrange indicators in a single row
uk: Розташувати показники в один рядок

en: If enabled, ensure that the indicators are laid out in a single row or column.
uk: Якщо включено, то забезпечує викладення показників в одному рядку або стовпці.

en: Align left in deskbar mode
uk: Вирівнювання зліва в режимі панелі

en: Controls the indicator button layout when the panel is in a Deskbar mode. Possible choices are "centered" or "aligned left".
uk: Контроль розташування кнопок індикаторів в режимі панелі. Можливі варіанти: "по центру" або "вирівнювання зліва".

en: Square icons
uk: Квадратні значки

en: Indicator buttons will take a square when it's possible.
uk: Кнопки будуть квадратними де це тільки можливо.

en: Appearance
uk: Зовнішній вигляд

en: Hide indicators by default
uk: Сховати індикатори по замовчуванню

en: When enabled, only indicators marked "Visible" are shown. Otherwise, all indicators not marked "Hidden" are displayed.
uk: Якщо цей параметр включений, тоді показуються тільки індикатори, відмічені як "Видимий". В протилежному випадку всі індикатори, що не позначені як "Схований", будуть показані.

en: Indicator
uk: Індикатор

en: Hidden
uk: Приховано

en: Visible
uk: Видимо

en: Move the selected indicator one row up.
uk: Перемістити вибраний індикатор на один рядок вверх.

en: Move the selected indicator one row down.
uk: Перемістити вибраний індикатор на один рядок вниз.

en: <i>Please restart the panel for visibility changes to take effect.</i>
uk: <i>Будь ласка, перезавантажте панель для застосування змін.</i>

en: C_lear known indicators
uk: _Очистити відомі індикатори

en: Resets the list of indicators and their visibility settings.
uk: Відновити список індикаторів і налаштування їх видимості.

en: Known Indicators
uk: Відомі індикатори
