Xfce Panel Plugins - en to da translation catalogue (119 entries)

en: TLS handshake failed: %s
da: TLS-håndtryk mislykkedes: %s

en: Received HTTP response code %d.  The most likely reason for this is that your GMail username or password is incorrect.
da: Modtog HTTP-svarkode %d. Den mest sandsynlige grund til at det sker er hvis dit Gmail-brugernavn eller adgangskode er forkert.

en: Received HTTP response code %d, which should be 200.  There may be a problem with GMail's servers, or they have incompatibly changed their authentication method or location of the new messages feed.
da: Modtog HTTP-svarkode %d, som skulle være 200. Der er muligvis et problem med Gmail's servere, eller de har ændret deres godkendelsesmetode på en ikke kompatibel måde eller placering af deres nye meddelelsesstrøm.

en: Previous thread hasn't exited yet, not checking mail this time.
da: Tidligere tråd er endnu ikke afsluttet, vil ikke tjekke post på nuværende tidspunkt.

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Check for _new messages every
da: Tjek for _nye meddelelser hver

en: minute(s).
da: minut(ter).

en: Remote GMail Mailbox
da: Ekstern Gmail-postkasse

en: The GMail plugin can connect to Google's mail service and securely retrieve the number of new messages.
da: Gmail-pluginet kan oprette forbindelse til Google's posttjeneste og sikkert hente antallet af nye meddelelser.

en: Secure IMAP is not available, and the IMAP server does not support plaintext logins.
da: Sikret IMAP er ikke mulig, og IMAP-serveren understøtter ikke login i klartekst.

en: Authentication failed.  Perhaps your username or password is incorrect?
da: Godkendelsen mislykkedes. Måske var dit brugernavn eller adgangskode forkert?

en: STARTTLS security was requested, but this server does not support it.
da: STARTTLS-sikkerhed blev anmodet, men serveren understøtter det ikke.

en: Failed to get folder list
da: Kunne ikke hente mappeliste

en: Please wait...
da: Vent venligst ...

en: Error
da: Fejl

en: No server or username is set.
da: Ingen server eller brugernavn er angivet.

en: The folder list cannot be retrieved until a server, username, and probably password are set.  Also be sure to check any security settings in the Advanced dialog.
da: Mappelisten kan ikke hentes før en server, brugernavn og sandsynligvis adgangskode er angivet. sørg også for at tjekke sikkerhedsindstillingerne i dialogen avanceret.

en: _Close
da: _Luk

en: Set New Mail Folders
da: Angiv nye postmapper

en: New Mail Folders
da: Nye postmapper

en: _Refresh
da: _Opdater

en: Advanced IMAP Options
da: Avanceret valgmuligheder for IMAP

en: Connection
da: Forbindelse

en: Use unsecured connection
da: Brug usikret forbindelse

en: Use SSL/TLS on alternate port
da: Brug SSL/TLS på en alternativ port

en: Use SSL/TLS via STARTTLS
da: Brug SSL/TLS via STARTTLS

en: Use non-standard IMAP _port:
da: Brug ikke-standard IMAP-_port:

en: Folders
da: Mapper

en: IMAP server _directory:
da: IMAP-server_mappe:

en: IMAP Server
da: IMAP-server

en: _Mail server:
da: _Postserver:

en: _Advanced...
da: _Avanceret ...

en: New mail _folders...
da: Nye post_mapper ...

en: Remote IMAP Mailbox
da: Ekstern IMAP-postkasse

en: The IMAP plugin can connect to a remote mail server that supports the IMAP protocol, optionally using SSL for link protection.
da: IMAP-pluginet kan oprette forbindelse til en ekstern postserver der understøtter IMAP-protokollen, og valgfrit bruge SSL til opkoblingssikkerhed.

en: Failed to get status of file %s: %s
da: Kunne ikke få status for filen %s: %s

en: %s is not a directory. Is %s really a valid maildir?
da: %s er ikke en mappe. Er %s virkelig en gyldig postmappe?

en: Maildir _Path:
da: Postmappesti:

en: Select Maildir Folder
da: Vælg mappe for postmappe

en: Local Maildir Spool
da: Lokal kø for postmappe

en: The Maildir plugin can watch a local maildir-style mail spool for new messages.
da: Postmappe-pluginet kan holde øje med nye meddelelser for en lokal postkø af postmappetypen.

en: Mbox _Filename:
da: Filnavn for mbox:

en: Select mbox file
da: Vælg mbox-fil

en: Local Mbox spool
da: Lokal kø for mbox

en: Mbox plugin watches a local mbox-type mail spool for new messages.
da: Mbox-plugin holder øje med nye meddelelser for en lokal postkø af mbox-typen.

en: Malformed line %s in %s ignored.
da: Forkert udformet linje %s i %s ignoreret.

en: The configuration of this plugin is read from
    the default mh maildir profile file ~/.mh_profile
da: Konfigurationen af pluginet læses fra
    standard-mh-postmappe-profilfilen ~/.mh_profile

en: Local MH mail folder
da: Lokal MH-postmappe

en: MH plugin watches local MH folders for new mail
da: MH-plugin holder øje med nye meddelelser for lokale MH-mapper

en: Advanced POP3 Options
da: Avanceret valgmuligheder for POP3

en: Use SSL/TLS via STLS
da: Brug SSL/TLS via STLS

en: Use non-standard POP3 _port:
da: Brug ikke-standard POP3-_port:

en: POP3 Server
da: POP3-server

en: Remote POP3 Mailbox
da: Ekstern POP3-postkasse

en: The POP3 plugin can connect to a remote mail server that supports the POP3 protocol, optionally using SSL for link protection.
da: POP3-pluginet kan oprette forbindelse til en ekstern postserver der understøtter POP3-protokollen, og valgfrit bruge SSL til opkoblingssikkerhed.

en: Operation aborted
da: Handling afbrudt

en: Could not find host "%s": %s
da: Kunne ikke finde værten "%s": %s

en: Failed to connect to server "%s": %s
da: Kunne ikke oprette forbindelse til serveren "%s": %s

en: Not compiled with SSL/TLS support
da: Ikke kompileret med SSL/TLS-understøttelse

en: Failed to send encrypted data: %s
da: Kunne ikke sende krypteret data: %s

en: Failed to send data: %s
da: Kunne ikke sende data: %s

en: Failed to receive encrypted data: %s
da: Kunne ikke modtage krypteret data: %s

en: Failed to receive data: %s
da: Kunne ikke modtage data: %s

en: Canceling read: read too many bytes without a newline
da: Annullerer læsning: læste for mange bytes uden et linjeskift

en: Buffer is not large enough to hold a full line (%s < %d)
da: Bufferen er ikke stor nok til at indeholde en hel linje (%s < %d)

en: Unable to write config file '%s'
da: Kan ikke skrive konfigurationsfilen '%s'

en: Unable to set permissions on config file '%s'.  If this file contains passwords or other sensitive information, it may be readable by others on your system.
da: Kan ikke angive tilladelser på konfigurationsfilen '%s'. Hvis filen indeholder adgangskoder eller andre følsomme informationer, så kan de læses af andre på dit system.

en: This mailbox type does not require any configuration settings.
da: Denne postkassetype kræver ikke nogen konfigurationsindstillinger.

en: _Cancel
da: _Annuller

en: Mailbox _Name:
da: _Navn på postkasse:

en: Mailwatch
da: Postovervågning

en: Mailbox name required.
da: Navn på postkasse er påkrævet.

en: Please enter a name for the mailbox.
da: Indtast venligst et navn til postkassen.

en: Edit Mailbox: %s
da: Rediger postkasse: %s

en: Select Mailbox Type
da: Vælg postkassetype

en: Select a mailbox type.  A description of the type will appear below.
da: Vælg en postkassetype. En beskrivelse af typen vises nedenfor.

en: Add New Mailbox
da: Tilføj ny postkasse

en: Remove Mailbox
da: Fjern postkasse

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Removing a mailbox will discard all settings, and cannot be undone.
da: Når en postkasse fjernes forkastes alle indstillinger, og kan ikke fortrydes.

en: Cancel
da: Annuller

en: Remove
da: Fjern

en: Mailboxes
da: Postkasser

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Edit
da: _Rediger

en: No new mail
da: Ingen ny post

en: You have %d new message: | You have %d new messages:
da[0]: Du har %d ny meddelelse:
da[1]: Du har %d nye meddelelser:

en: tells how many new messages in each mailbox|    %d in %s
da: fortæller hvor mange nye meddelelser der er i hver postkasse|    %d i %s

en: Xfce Mailwatch
da: Xfce Postovervågning

en: The mailwatch applet cannot be added to the panel.
da: Postovervågning-appletten kan ikke tilføjes panelet.

en: It is possible that your version of GLib does not have threads support.
da: Det er muligt at din version af GLib ikke understøtter af tråde.

en: Mailwatch log
da: Postovervågningslog

en: C_lear
da: R_yd

en: Select Icon
da: Vælg ikon

en: Ne_w mail
da: N_y post

en: Failed to open web browser for online documentation
da: Kunne ikke åbne webbrowser til visning af onlinedokumentation

en: Online Documentation
da: Onlinedokumentation

en: Do you want to read the manual online?
da: Vil du læse manualen online?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
da: Du viderestilles til dokumentationswebstedet, hvor hjælpesiderne vedligeholdes.

en: _Read Online
da: Læs _online

en: _Always go directly to the online documentation
da: Gå altid _direkte til onlinedokumentationen

en: Mail Watcher
da: Postovervåger

en: _Help
da: _Hjælp

note: External programs.
en: External Programs
da: Eksterne programmer

en: Run _on click:
da: Kør _ved klik:

en: Run on first new _message:
da: Kør ved første nye _meddelelse:

en: Run on _each change of new message count:
da: Kør _hver gang antallet af nye meddelelser ændres:

note: Icons.
en: Icons
da: Ikoner

en: Ne_w Mail
da: N_y post

en: Log _lines:
da: Log_linjer:

en: _View Log...
da: _Vis log ...

en: Show log _status in icon
da: Vis log_status på ikon

en: Xfce4 Mailwatch Plugin
da: Xfce4 Postovervågning-plugin

en: A featureful mail-checker applet for the Xfce Panel
da: En posttjekker-applet med mange funktioner til Xfce-panelet

en: Update Now
da: Opdater nu

en: View Log...
da: Vis log ...

en: Check mail from multiple mailboxes
da: Tjek post fra flere postkasser
