Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (122 entries)

en: TLS handshake failed: %s
ja: TLS ハンドシェイクに失敗しました: %s

en: Received HTTP response code %d.  The most likely reason for this is that your GMail username or password is incorrect.
ja: HTTP 応答コード %d を受信しました。あなたの GMail ユーザー名またはパスワードが誤っていることが原因と思われます。

en: Received HTTP response code %d, which should be 200.  There may be a problem with GMail's servers, or they have incompatibly changed their authentication method or location of the new messages feed.
ja: HTTP 応答コードが 200 になるはずですが、%d を受信しました。GMail サーバーに問題がある、認証方式を互換性のないものに変更している、あるいは新着メッセージを受信する場所を変更している可能性があります。

en: Previous thread hasn't exited yet, not checking mail this time.
ja: 以前のスレッドがまだ終了されていないため、今回はメールをチェックしません。

en: _Username:
ja: ユーザー名(_U):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: Check for _new messages every
ja: 新着メッセージを(_N)

en: minute(s).
ja: 分毎に確認する

en: Remote GMail Mailbox
ja: リモート GMail メールボックス

en: The GMail plugin can connect to Google's mail service and securely retrieve the number of new messages.
ja: GMail プラグインは、Google が提供しているメールサービスに接続し、新着メッセージを安全に取得します。

en: Secure IMAP is not available, and the IMAP server does not support plaintext logins.
ja: 安全な IMAP が利用できません。また IMAP サーバーは平文でのログインに対応しません。

en: Authentication failed.  Perhaps your username or password is incorrect?
ja: 認証は失敗しました。ユーザー名かパスワードが間違ってませんか?

en: STARTTLS security was requested, but this server does not support it.
ja: STARTTLS セキュリティがリクエストされましたが、このサーバーはサポートしていません。

en: Failed to get folder list
ja: フォルダーリストの取得に失敗しました

en: Please wait...
ja: お待ち下さい...

en: Error
ja: エラー

en: No server or username is set.
ja: サーバーまたはユーザー名が設定されていません。

en: The folder list cannot be retrieved until a server, username, and probably password are set.  Also be sure to check any security settings in the Advanced dialog.
ja: サーバー、ユーザー名、それとおそらくパスワードがセットされない限り、フォルダーリストは取得できません。高度な設定用のダイアログでセキュリティの設定を確認するのも忘れないで下さい。

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Set New Mail Folders
ja: 新規メールフォルダーをセットする

en: New Mail Folders
ja: 新規メールフォルダー

en: _Refresh
ja: 更新(_R)

en: Advanced IMAP Options
ja: 高度な IMAP オプション

en: Connection
ja: 接続

en: Use unsecured connection
ja: 安全ではない接続を利用する

en: Use SSL/TLS on alternate port
ja: 別のポートで SSL/TLS を利用する

en: Use SSL/TLS via STARTTLS
ja: STARTTLS 経由で SSL/TLS を利用する

en: Use non-standard IMAP _port:
ja: 非標準の IMAP ポートを利用する(_P):

en: Folders
ja: フォルダー

en: IMAP server _directory:
ja: IMAP サーバーフォルダー(_D):

en: IMAP Server
ja: IMAP サーバー

en: _Mail server:
ja: メールサーバー(_M):

en: _Advanced...
ja: 高度な設定(_A)...

en: New mail _folders...
ja: 新規メールフォルダー(_F)...

en: Remote IMAP Mailbox
ja: リモート IMAP メールボックス

en: The IMAP plugin can connect to a remote mail server that supports the IMAP protocol, optionally using SSL for link protection.
ja: IMAP プラグインは、IMAP プロトコルに対応しているリモートメールサーバーに接続します。リンクを保護するため任意で SSL を利用します。

en: Failed to get status of file %s: %s
ja: ファイル %s のステータス取得に失敗しました: %s

en: %s is not a directory. Is %s really a valid maildir?
ja: %s はフォルダーではありません。%s は本当に適切な maildir ですか?

en: Maildir _Path:
ja: Maildir のパス(_P):

en: Select Maildir Folder
ja: Maildir フォルダーを選択する

en: _Interval:
ja: 間隔(_I):

en: Local Maildir Spool
ja: ローカル Maildir スプール

en: The Maildir plugin can watch a local maildir-style mail spool for new messages.
ja: Maildir プラグインは、Maildir 形式のローカルメールスプールの新着メッセージを確認します。

en: Mbox _Filename:
ja: mbox ファイル名(_F):

en: Select mbox file
ja: mbox ファイルを選択する

en: Local Mbox spool
ja: ローカル mbox スプール

en: Mbox plugin watches a local mbox-type mail spool for new messages.
ja: mbox プラグインは、mbox タイプのローカルメールスプールの新着メッセージを確認します。

en: Malformed line %s in %s ignored.
ja: %2$s のおかしな行 %1$s が無視されました。

en: The configuration of this plugin is read from
    the default mh maildir profile file ~/.mh_profile
ja: このプラグインの設定は標準の MH メールフォルダーの
    プロファイルファイル ~/.mh_profile から読まれます

en: Local MH mail folder
ja: ローカル MH メールフォルダー

en: MH plugin watches local MH folders for new mail
ja: MH プラグインは、ローカル MH フォルダーの新着メッセージを確認します。

en: Advanced POP3 Options
ja: 高度な POP3 オプション

en: Use SSL/TLS via STLS
ja: STLS 経由で SSL/TLS を利用する

en: Use non-standard POP3 _port:
ja: 非標準の POP3 ポートを利用する(_P):

en: POP3 Server
ja: POP3 サーバー

en: Remote POP3 Mailbox
ja: リモート POP3 メールボックス

en: The POP3 plugin can connect to a remote mail server that supports the POP3 protocol, optionally using SSL for link protection.
ja: POP3 プラグインは、POP3 プロトコルに対応しているリモートメールサーバーに接続します。リンクを保護するため任意で SSL を利用します。

en: Operation aborted
ja: 操作が中止されました

en: Could not find host "%s": %s
ja: ホスト "%s" を見つけることができませんでした: %s

en: Failed to connect to server "%s": %s
ja: サーバー "%s" への接続に失敗しました: %s

en: Not compiled with SSL/TLS support
ja: SSL/TLS サポートでコンパイルされていません

en: Failed to send encrypted data: %s
ja: 暗号化されたデータの送信に失敗しました: %s

en: Failed to send data: %s
ja: データの送信に失敗しました: %s

en: Failed to receive encrypted data: %s
ja: 暗号化されたデータの受信に失敗しました: %s

en: Failed to receive data: %s
ja: データの受信に失敗しました: %s

en: Canceling read: read too many bytes without a newline
ja: 読込みをキャンセル中: 改行のない多すぎるサイズを読み込みました

en: Buffer is not large enough to hold a full line (%s < %d)
ja: バッファーはすべての行を保持できるほど大きくありません (%s < %d)

en: Unable to write config file '%s'
ja: 設定ファイル '%s' に書き出せません

en: Unable to set permissions on config file '%s'.  If this file contains passwords or other sensitive information, it may be readable by others on your system.
ja: 設定ファイル '%s' のアクセス権を設定できません。このファイルがパスワードや他の機密情報を含んでいる場合、あなたと同じシステムを使う他の人達に見られてしまうかもしれません。

en: This mailbox type does not require any configuration settings.
ja: このタイプのメールボックスはいずれの設定も必要ありません。

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Mailbox _Name:
ja: メールボックスの名前(_N):

en: Mailwatch
ja: メールウォッチ

en: Mailbox name required.
ja: メールボックスの名前が必要です。

en: Please enter a name for the mailbox.
ja: メールボックスの名前を入力して下さい。

en: Edit Mailbox: %s
ja: メールボックスの編集: %s

en: Select Mailbox Type
ja: メールボックスの選択

en: Select a mailbox type.  A description of the type will appear below.
ja: タイプを選択して下さい。説明は下に表示されます。

en: Add New Mailbox
ja: 新規メールボックスの追加

en: Remove Mailbox
ja: メールボックスの削除

en: Are you sure?
ja: よろしいですか?

en: Removing a mailbox will discard all settings, and cannot be undone.
ja: メールボックスを削除するとすべての設定が破棄され、元に戻せません。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Mailboxes
ja: メールボックス

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: No new mail
ja: 新着メールはありません

en: You have %d new message: | You have %d new messages:
ja[0]: %d 件の新着メッセージがあります:

en: tells how many new messages in each mailbox|    %d in %s
ja:  %2$s に %1$d 通

en: Xfce Mailwatch
ja: Xfce メールウォッチ

en: The mailwatch applet cannot be added to the panel.
ja: このメールウォッチアプレットはパネルに追加できません。

en: It is possible that your version of GLib does not have threads support.
ja: あなたの環境の GLib のバージョンはスレッドをサポートしていないためできません。

en: Mailwatch log
ja: メールウォッチログ

en: C_lear
ja: クリア(_L)

en: Select Icon
ja: アイコンを選択して下さい

en: _Normal
ja: 通常(_N)

en: Ne_w mail
ja: 新着メール(_W)

en: Failed to open web browser for online documentation
ja: オンラインドキュメントのためにウェブブラウザー開くことに失敗しました

en: Online Documentation
ja: オンラインドキュメント

en: Do you want to read the manual online?
ja: オンラインでマニュアルを閲覧しますか?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
ja: ヘルプページがメンテナンスされている場合ドキュメントウェブサイトにリダイレクトされます。

en: _Read Online
ja: オンラインで読む(_R)

en: _Always go directly to the online documentation
ja: 常にオンラインドキュメントを閲覧する(_A)

en: Mail Watcher
ja: メールウォッチャー

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

note: External programs.
en: External Programs
ja: 外部プログラム

en: Run _on click:
ja: クリックで実行(_O):

en: Run on first new _message:
ja: 最初の新着メッセージが届いた時に実行(_M):

en: Run on _each change of new message count:
ja: 新着メッセージ数が更新される度に実行(_E):

note: Icons.
en: Icons
ja: アイコン

en: Ne_w Mail
ja: 新着メール(_W)

note: Log
en: Log
ja: ログ

en: Log _lines:
ja: ログの行数(_L):

en: _View Log...
ja: ログを表示(_V)...

en: Show log _status in icon
ja: アイコンでログステータスを表示(_S)

en: Xfce4 Mailwatch Plugin
ja: Xfce メールウォッチプラグイン

en: A featureful mail-checker applet for the Xfce Panel
ja: Xfce パネル向け多機能メールチェッカーアプレット

en: Update Now
ja: 今すぐチェックする

en: View Log...
ja: ログを表示…

en: Check mail from multiple mailboxes
ja: 様々なタイプのメールボックスに届くメールをチェックします
