Xfce Panel Plugins - en to sv translation catalogue (120 entries)

en: TLS handshake failed: %s
sv: TLS handskakning misslyckades: %s

en: Received HTTP response code %d.  The most likely reason for this is that your GMail username or password is incorrect.
sv: Mottagen HTTP svarskod %d. Den troligaste orsaken för detta är att ditt GMail-användarnamn eller lösenord är felaktigt.

en: Received HTTP response code %d, which should be 200.  There may be a problem with GMail's servers, or they have incompatibly changed their authentication method or location of the new messages feed.
sv: Mottagen HTTP svarskod %d, som borde vara 200. Det kan vara ett problem med GMail's servrar, eller har de ändrat sin autentiseringsmetod inkompatibelt eller plats för meddelandematning.

en: Previous thread hasn't exited yet, not checking mail this time.
sv: Föregående tråd har inte lämnat än, kontrollerar inte e-post den här gången.

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: Check for _new messages every
sv: Kontrollera _nya meddelanden varje

en: minute(s).
sv: minut(er).

en: Remote GMail Mailbox
sv: GMail fjärrbrevlåda

en: The GMail plugin can connect to Google's mail service and securely retrieve the number of new messages.
sv: GMail-insticksprogrammet kan ansluta till Googles e-posttjänst och säkert hämta nya meddelanden.

en: Secure IMAP is not available, and the IMAP server does not support plaintext logins.
sv: Säker IMAP är inte tillgänglig och IMAP-servern stöder inte klartextinloggningar.

en: Authentication failed.  Perhaps your username or password is incorrect?
sv: Autentisering misslyckades. Kanske är ditt användarnamn eller lösenord inkorrekt?

en: STARTTLS security was requested, but this server does not support it.
sv: STARTTLS-säkerhet begärdes, men den här servern stödjer det inte.

en: Failed to get folder list
sv: Misslyckades hämta mapplista

en: Please wait...
sv: Vänta...

en: Error
sv: Fel

en: No server or username is set.
sv: Ingen server eller användarnamn inställt.

en: The folder list cannot be retrieved until a server, username, and probably password are set.  Also be sure to check any security settings in the Advanced dialog.
sv: Mapplistan kan inte hämtas förrän en server, användarnamn, och troligen lösenord är inställda. Var också noga med att kontrollera alla säkerhetsinställningar i dialogrutan Avancerat.

en: _Close
sv: _Stäng

en: Set New Mail Folders
sv: Ställ in nya e-postmappar

en: New Mail Folders
sv: Nya e-postmappar

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: Advanced IMAP Options
sv: Avancerade IMAP-alternativ

en: Connection
sv: Anslutning

en: Use unsecured connection
sv: Använd osäker anslutning

en: Use SSL/TLS on alternate port
sv: Använd SSL/TLS på alternativ port

en: Use SSL/TLS via STARTTLS
sv: Använd SSL/TLS via STARTTLS

en: Use non-standard IMAP _port:
sv: Använd icke-standard IMAP-_port:

en: Folders
sv: Mappar

en: IMAP server _directory:
sv: IMAP-server_katalog:

en: IMAP Server
sv: IMAP-server

en: _Mail server:
sv: _E-postserver:

en: _Advanced...
sv: _Avancerat...

en: New mail _folders...
sv: Nya e-post_mappar...

en: Remote IMAP Mailbox
sv: IMAP-fjärrbrevlåda

en: The IMAP plugin can connect to a remote mail server that supports the IMAP protocol, optionally using SSL for link protection.
sv: IMAP-insticksprogrammet kan ansluta till en fjärrpostserver som stöder IMAP-protokollet, eventuellt med hjälp av SSL för länkskydd.

en: Failed to get status of file %s: %s
sv: Det gick inte att få status för fil %s: %s

en: %s is not a directory. Is %s really a valid maildir?
sv: %s är inte en katalog. Är %s verkligen en giltig maildir?

en: Maildir _Path:
sv: Maildir_sökväg

en: Select Maildir Folder
sv: Välj maildirmapp

en: _Interval:
sv: _Intervall:

en: Local Maildir Spool
sv: Lokal maildirspole

en: The Maildir plugin can watch a local maildir-style mail spool for new messages.
sv: Maildirinsticksprogrammet kan bevaka lokala maildirstilspolar för nya meddelanden.

en: Mbox _Filename:
sv: Mbox-filnamn

en: Select mbox file
sv: Välj mbox-fil

en: Local Mbox spool
sv: Lokal Mbox-spole

en: Mbox plugin watches a local mbox-type mail spool for new messages.
sv: Mbox-insticksprogrammet bevakar en lokal mbox-typ spole för nya meddelanden.

en: Malformed line %s in %s ignored.
sv: Felaktig rad %s i %s ignorerades.

en: The configuration of this plugin is read from
    the default mh maildir profile file ~/.mh_profile
sv: Inställningen för detta insticksprogram läses från
    standard mh maildir profilfilen ~/.mh_profile

en: Local MH mail folder
sv: Lokal MH e-postmapp

en: MH plugin watches local MH folders for new mail
sv: MH insticksprogrammet bevakar lokala MH mappar för ny e-post

en: Advanced POP3 Options
sv: Avancerade POP3-alternativ

en: Use SSL/TLS via STLS
sv: Använd SSL/TLS via STLS

en: Use non-standard POP3 _port:
sv: Använd icke-standard POP3-_port:

en: POP3 Server
sv: POP3-server

en: Remote POP3 Mailbox
sv: POP3-fjärrbrevlåda

en: The POP3 plugin can connect to a remote mail server that supports the POP3 protocol, optionally using SSL for link protection.
sv: POP3 insticksprogrammet kan ansluta till en fjärrpostserver som stöder POP3-protokollet, eventuellt med hjälp av SSL för länkskydd.

en: Operation aborted
sv: Operationen avbröts

en: Could not find host "%s": %s
sv: Det gick inte att hitta värden "%s": %s

en: Failed to connect to server "%s": %s
sv: Misslyckades ansluta till server "%s": %s

en: Not compiled with SSL/TLS support
sv: Inte kompilerad med SSL/TLS stöd

en: Failed to send encrypted data: %s
sv: Misslyckades skicka krypterad data: %s

en: Failed to send data: %s
sv: Misslyckades skicka data: %s

en: Failed to receive encrypted data: %s
sv: Misslyckades ta emot kodad data: %s

en: Failed to receive data: %s
sv: Misslyckades ta emot data: %s

en: Canceling read: read too many bytes without a newline
sv: Avbryter läsning: läste för många byte utan en ny rad

en: Buffer is not large enough to hold a full line (%s < %d)
sv: Bufferten är inte tillräckligt stor för att rymma hela linjen (%s < %d)

en: Unable to write config file '%s'
sv: Det gick inte att skriva config-fil '%s'

en: Unable to set permissions on config file '%s'.  If this file contains passwords or other sensitive information, it may be readable by others on your system.
sv: Det gick inte att ställa in behörigheter på config-fil '%s'. Om denna fil innehåller lösenord eller annan känslig information, kan den vara läsbar av andra på ditt system.

en: This mailbox type does not require any configuration settings.
sv: Denna typ av brevlåda behöver inga inställningar.

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Mailbox _Name:
sv: Brevlåde_namn:

en: Mailbox name required.
sv: Brevlådenamn krävs.

en: Please enter a name for the mailbox.
sv: Ange ett namn för brevlådan.

en: Edit Mailbox: %s
sv: Redigera brevlåda: %s

en: Select Mailbox Type
sv: Välj brevlådetyp.

en: Select a mailbox type.  A description of the type will appear below.
sv: Välj en brevlådetyp. En beskrivning av typen visas nedan.

en: Add New Mailbox
sv: Lägg till ny brevlåda

en: Remove Mailbox
sv: Ta bort brevlåda

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Removing a mailbox will discard all settings, and cannot be undone.
sv: Att ta bort brevlådan kommer att ta bort alla inställningar och kan inte ångras.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Mailboxes
sv: Brevlådor

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Edit
sv: _Redigera

en: No new mail
sv: Ingen ny e-post

en: You have %d new message: | You have %d new messages:
sv[0]: Du har %d nytt meddelande:
sv[1]: Du har %d nya meddelanden:

en: tells how many new messages in each mailbox|    %d in %s
sv:     %d i %s

en: Xfce Mailwatch
sv: Xfce e-postvakt

en: The mailwatch applet cannot be added to the panel.
sv: E-postvaktvakt applet:en kan inte läggas till i panelen.

en: It is possible that your version of GLib does not have threads support.
sv: Det är möjligt att din version av GLib saknar stöd för trådar.

en: Mailwatch log
sv: Mailwatch logg

en: C_lear
sv: R_ensa

en: Select Icon
sv: Välj ikon

en: Ne_w mail
sv: N_y e-post

en: Failed to open web browser for online documentation
sv: Misslyckades öppna webbläsare för onlinedokumentation

en: Online Documentation
sv: Onlinedokumentation

en: Do you want to read the manual online?
sv: Vill du läsa manualen online?

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
sv: Du kommer att omdirigeras till hemsidan för dokumentation där hjälpsidorna finns.

en: _Read Online
sv: _Läs online

en: _Always go directly to the online documentation
sv: Gå _alltid till onlinedokumentationen

en: Mail Watcher
sv: E-postbevakare

en: _Help
sv: _Hjälp

note: External programs.
en: External Programs
sv: Externa program

en: Run _on click:
sv: Kör _vid klick:

en: Run on first new _message:
sv: Kör vid första nya _meddelande:

en: Run on _each change of new message count:
sv: Kör vid varj_e förändring i antal nya meddelanden:

note: Icons.
en: Icons
sv: Ikoner

en: Ne_w Mail
sv: N_y e-post

note: Log
en: Log
sv: Logg

en: Log _lines:
sv: Logg_rader:

en: _View Log...
sv: _Visa logg...

en: Show log _status in icon
sv: Visa logg_status i ikon

en: Xfce4 Mailwatch Plugin
sv: Xfce4 E-postbevakningsinsticksprogram

en: A featureful mail-checker applet for the Xfce Panel
sv: En funktionsrikt e-postkontroll applet för Xfce panelen

en: Update Now
sv: Uppdatera nu

en: View Log...
sv: Visa logg...

en: Check mail from multiple mailboxes
sv: Kontrollera e-post från många brevlådor
