Xfce Panel Plugins - en to da translation catalogue (50 entries)

en: size:                %g
da: størrelse:               %g

en: used size:           %g
da: anvendt plads:           %g

en: available size:       %g
da: tilgængelig størrelse:       %g

en: percentage used:     %d
da: procent brugt:      %d

en: file system type:    %s
da: filsystem-type:    %s

en: actual mount point:  %s
da: faktisk monteringspunkt: %s

en: mount point: %s
da: monteringspunkt: %s

en: not mounted
da: ikke monteret

en: Xfce 4 Mount Plugin
da: Xfce 4 montering-plugin

en: Failed to mount device:
da: Kunne ikke montere enhed:

en: Error executing on-mount command:
da: Fejl ved kørsel af monteringskommando:

en: Failed to umount device:
da: Kunne ikke afmontere enhed:

en: The device should be removable safely now:
da: Enheden kan fjernes sikkert nu:

en: An error occurred. The device should not be removed:
da: Der opstod en fejl. Enheden bør ikke fjernes:

en: Your /etc/fstab could not be read. This will severely degrade the plugin's abilities.
da: Din /etc/fstab kunne ikke læses. Det vil forringe pluginsenes funktionalitet i betydelig grad.

en: [%s/%s] %s free
da: [%s/%s] %s ledig

en: <span foreground="#FF0000">not mounted</span>
da: <span foreground="#FF0000">ikke monteret</span>

en: <b><i><span font_size="large">Xfce 4 Mount Plugin – Devices and Mount Points</span></i></b>
da: <b><i><span font_size="large">Xfce 4 montering-plugin – Enheder og monteringspunkter</span></i></b>

en: devices
da: enheder

en: Mount Plugin
da: Montering-plugin

en: Properties
da: Egenskaber

en: This is only useful and recommended if you specify "sync" as part of the "unmount" command string.
da: Dette er kun anvendeligt og anbefalelsesværdigt, hvis du specificerer "sync" som en del af "unmount" kommandostrengen.

en: Show _message after unmount
da: Vis _meddelelse efter afmontering

en: You can specify a distinct icon to be displayed in the panel.
da: Du kan specificere et givet ikon, der skal vises i panelet.

en: Icon:
da: Ikon:

en: Select an image
da: Vælg et billede

en: _General
da: _Generelt

en: This command will be executed after mounting the device with the mount point of the device as argument.
    If you are unsure what to insert, try "exo-open %m".
    '%d' can be used to specify the device, '%m' for the mountpoint.
da: Denne kommando vil blive kørt efter montering af enheden med monteringspunktet for enheden som argument.
    Hvis du er usikker på, hvad der skal indsættes, prøv "exo-open %m".
    '%d' kan bruges til at specificere enheden, '%m' for monteringspunktet.

en: _Execute after mounting:
da: _Kør efter montering:

en: WARNING: These options are for experts only! If you do not know what they may be good for, keep your hands off!
da: ADVARSEL: Disse valgmuligheder er kun for eksperter! Hvis du ikke ved, hvad de kan være godt for, hold fingrene væk!

en: _Custom commands
da: _Tilpassede kommandoer

en: Most users will only want to prepend "sudo" to both commands or prepend "sync %d &&" to the "unmount %d" command.
    '%d' is used to specify the device, '%m' for the mountpoint.
da: De fleste brugere vil kun ønske at indsætte "sudo" før begge kommandoer eller "sync %d &&" før "unmount %d" kommandoen.
    '%d' bruges til at specificere enheden, '%m' for monteringspunktet.

en: _Mount command:
da: _Montér-kommando:

en: _Unmount command:
da: _Afmontér-kommando:

en: _Commands
da: _Kommandoer

en: Activate this option to also display network file systems like NFS, SMBFS, SHFS and SSHFS.
da: Aktivér denne valgmulighed for også at vise netværksfilsystemer såsom NFS, SMBFS, SHFS og SSHFS.

en: Display _network file systems
da: Vis _netværksfilsystemer

en: Activate this option to also eject a CD-drive after unmounting and to insert before mounting.
da: Aktivér denne valgmulighed for også at skubbe et cd-drev ud efter afmontering og for at indsætte før montering.

en: _Eject CD-drives
da: _Skub cd-drev ud

en: Activate this option to only have the mount points be displayed.
da: Aktivér denne valgmulighed for kun at få vist monteringspunkterne.

en: Display _mount points only
da: Vis kun _monteringspunkter

en: Trim the device names to the number of characters specified in the spin button.
da: Tilpas enhedsnavnene til antal tegn angivet i rulleknappen.

en: Trim device names:
da: Tilpasset enhedsnavne:

en:  characters
da:  tegn

en: Exclude the following file systems from the menu.
    The list is separated by simple spaces.
    It is up to you to specify correct devices or mount points.
    An asterisk (*) can be used as a placeholder at the end of
    a path, e.g., "/mnt/*" to exclude any mountpoints below "/mnt".
da: Ekskluder følgende filsystemer fra menuen.
    Listen adskilles ganske enkelt af mellemrum.
    Det er op til dig at angive de korrekte enheder eller monteringspunkter.
    Der kan bruges en stjerne (*) som pladsholder i slutningen af
    en sti, f.eks. "/mnt/*" for at ekskludere alle monteringspunkter under "/mnt".

en: E_xclude specified file systems
da: _Udelad følgende filsystemer

en: _File systems
da: _Filsystemer

en: Show partitions/devices and allow to mount/unmount them
da: Vis partitioner/enheder og tillad at montere/afmontere dem

en: Mount devices
da: Montér enheder

en: Shows all mountable devices and (un)mounts them on request.
da: Vis alle montérbare enheder og (af)monter dem på forespørgsel.
