Xfce Panel Plugins - en to sv translation catalogue (50 entries)

en: size:                %g
sv: storlek:             %g

en: used size:           %g
sv: använd storlek:      %g

en: available size:       %g
sv: tillgänglig storlek: %g

en: percentage used:     %d
sv: procentandel använt: %d

en: file system type:    %s
sv: filsystemstyp: %s

en: actual mount point:  %s
sv: faktisk monteringspunkt:  %s

en: mount point: %s
sv: monteringspunkt: %s

en: not mounted
sv: inte monterad

en: Xfce 4 Mount Plugin
sv: Xfce 4 Monteringsinsticksprogram

en: Failed to mount device:
sv: Det gick inte att montera enhet:

en: Error executing on-mount command:
sv: Fel vid körning av monteringskommando :

en: Failed to umount device:
sv: Det gick inte att avmontera enhet:

en: The device should be removable safely now:
sv: Enheten ska kunna tas bort säkert nu:

en: An error occurred. The device should not be removed:
sv: Ett fel uppstod. Enheten bör inte tas bort:

en: Your /etc/fstab could not be read. This will severely degrade the plugin's abilities.
sv: Din /etc/fstab kunde inte läsas. Detta kommer allvarligt att försämra insticksprogrammets förmågor.

en: [%s/%s] %s free
sv: [%s/%s] %s ledigt

en: <span foreground="#FF0000">not mounted</span>
sv: <span foreground="#FF0000">inte monterad</span>

en: <b><i><span font_size="large">Xfce 4 Mount Plugin – Devices and Mount Points</span></i></b>
sv: <b><i><span font_size="large">Xfce 4 Monteringsinsticksprogram – Enheter och monteringspunkter</span></i></b>

en: devices
sv: enheter

en: Mount Plugin
sv: Montering

en: Properties
sv: Egenskaper

en: This is only useful and recommended if you specify "sync" as part of the "unmount" command string.
sv: Detta är endast användbart och rekommenderas om du anger "sync" som del av kommandosträngen för "unmount".

en: Show _message after unmount
sv: Visa _meddelande efter avmontering

en: You can specify a distinct icon to be displayed in the panel.
sv: Du kan ange en specifik ikon att visa i panelen.

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Select an image
sv: Välj en bild

en: _General
sv: A_llmänt

en: This command will be executed after mounting the device with the mount point of the device as argument.
    If you are unsure what to insert, try "exo-open %m".
    '%d' can be used to specify the device, '%m' for the mountpoint.
sv: Detta kommando kommer att köras efter montering av enheten med monteringspunkten för enheten som argument.
    Om du är osäker på vad du ska mata in, prova "exo-open %m".
    "%d" kan användas för att ange enheten, "%m" för monteringspunkten.

en: _Execute after mounting:
sv: _Kör efter montering:

en: WARNING: These options are for experts only! If you do not know what they may be good for, keep your hands off!
sv: VARNING: Dessa alternativ är endast för experter! Om du inte vet vad de kan vara bra för så rör ingenting!

en: _Custom commands
sv: _Anpassade kommandon

en: Most users will only want to prepend "sudo" to both commands or prepend "sync %d &&" to the "unmount %d" command.
    '%d' is used to specify the device, '%m' for the mountpoint.
sv: De flesta användare vill endast inleda med "sudo" för båda kommandona eller inleda med "sync %d &&" för kommandot "unmount %d".
    "%d" används för att ange enheten, "%m" för monteringspunkten.

en: _Mount command:
sv: Kommando för _montering:

en: _Unmount command:
sv: Kommando för _avmontering:

en: _Commands
sv: _Kommandon

en: Activate this option to also display network file systems like NFS, SMBFS, SHFS and SSHFS.
sv: Aktivera detta alternativ för att även visa nätverksfilsystem som NFS, SMBFS, SHFS och SSHFS.

en: Display _network file systems
sv: Visa _nätverksfilsystem

en: Activate this option to also eject a CD-drive after unmounting and to insert before mounting.
sv: Aktivera detta alternativ för att även mata ut en cd-enhet efter avmontering och för att mata in före montering.

en: _Eject CD-drives
sv: Mata _ut cd-enheter

en: Activate this option to only have the mount points be displayed.
sv: Aktivera detta alternativ för att endast visa monteringspunkter.

en: Display _mount points only
sv: Visa endast _monteringspunkter

en: Trim the device names to the number of characters specified in the spin button.
sv: Trimma enhetsnamnet till det antal tecken som anges i rotationsfältet.

en: Trim device names:
sv: Trim enhetsnamn:

en:  characters
sv:  tecken

en: Exclude the following file systems from the menu.
    The list is separated by simple spaces.
    It is up to you to specify correct devices or mount points.
    An asterisk (*) can be used as a placeholder at the end of
    a path, e.g., "/mnt/*" to exclude any mountpoints below "/mnt".
sv: Exkludera de följande filsystemen från menyn.
    Listan åtskiljs av enkla blanksteg.
    Det är upp till dig att ange korrekta enheter eller monteringspunkter.
    En asterisk (*) kan användas som en platshållare i slutet av en sökväg
    t. ex., "/mnt/*" för att exkludera eventuella monteringspunkter under "/mnt".

en: E_xclude specified file systems
sv: E_xkludera angivna filsystem

en: _File systems
sv: _Filsystem

en: Show partitions/devices and allow to mount/unmount them
sv: Visa partitioner/enheter och tillåt att montera/avmontera dem

en: Mount devices
sv: Montera enheter

en: Shows all mountable devices and (un)mounts them on request.
sv: Visar alla monteringsbara enheter och (av)monterar dem på begäran.
