Xfce Panel Plugins - en to th translation catalogue (52 entries)

en: %.1f KB
th: %.1f kB

en: size:                %g
th: ขนาด:                %g

en: used size:           %g
th: ขนาดที่ใช้:             %g

en: available size:       %g
th: ขนาดพื้นที่ว่าง:          %g

en: percentage used:     %d
th: ร้อยละที่ใช้:            %d

en: file system type:    %s
th: ชนิดของระบบแฟ้ม:       %s

en: actual mount point:  %s
th: จุดเมานท์จริง:          %s

en: disk: %s
th: ดิสก์: %s

en: mount point: %s
th: จุดเมานท์: %s

en: not mounted
th: ไม่ได้เมานท์

en: Xfce 4 Mount Plugin
th: ปลั๊กอินเมานท์ของ Xfce 4

en: Failed to mount device:
th: เมานท์อุปกรณ์ไม่สำเร็จ:

en: Error executing on-mount command:
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเรียกคำสั่งพ่วงการเมานท์:

en: Failed to umount device:
th: เลิกเมานท์อุปกรณ์ไม่สำเร็จ:

en: The device should be removable safely now:
th: อุปกรณ์ควรสามารถถอดออกได้อย่างปลอดภัยแล้ว:

en: An error occurred. The device should not be removed:
th: เกิดข้อผิดพลาด อุปกรณ์นี้ยังไม่ควรถอดออก:

en: Your /etc/fstab could not be read. This will severely degrade the plugin's abilities.
th: ไม่สามารถอ่านแฟ้ม /etc/fstab ได้ ซึ่งจะทำให้ปลั๊กอินนี้ทำงานได้แย่ลงอย่างมาก

en: [%s/%s] %s free
th: [%s/%s] ว่าง %s

en: <span foreground="#FF0000">not mounted</span>
th: <span foreground="#FF0000">ไม่ได้เมานท์</span>

en: <b><i><span font_size="large">Xfce 4 Mount Plugin – Devices and Mount Points</span></i></b>
th: <b><i><span font_size="large">ปลั๊กอินเมานท์ของ Xfce 4 – อุปกรณ์และจุดเมานท์ต่างๆ</span></i></b>

en: devices
th: อุปกรณ์ต่างๆ

en: Mount Plugin
th: ปลั๊กอินเมานท์

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: This is only useful and recommended if you specify "sync" as part of the "unmount" command string.
th: ตัวเลือกนี้มีประโยชน์และแนะนำให้ใช้ก็ต่อเมื่อคุณระบุ "sync" เป็นส่วนหนึ่งของคำสั่ง "เลิกเมานท์" เท่านั้น

en: Show _message after unmount
th: แสดง_ข้อความหลังจากเลิกเมานท์

en: You can specify a distinct icon to be displayed in the panel.
th: คุณสามารถระบุไอคอนที่ต่างออกไปเพื่อแสดงในพาเนลได้

en: Icon:
th: ไอคอน:

en: Select an image
th: เลือกรูปภาพ

en: _General
th: _ทั่วไป

en: This command will be executed after mounting the device with the mount point of the device as argument.
    If you are unsure what to insert, try "exo-open %m".
    '%d' can be used to specify the device, '%m' for the mountpoint.
th: คำสั่งนี้จะถูกเรียกหลังจากที่เมานท์อุปกรณ์ โดยมีจุดเมานท์ของอุปกรณ์เป็นอาร์กิวเมนต์
    ถ้าคุณไม่แน่ใจว่าจะใช้คำสั่งไหน คุณอาจลองใช้ "exo-open %m"
    '%d' สามารถใช้แทนอุปกรณ์ และ '%m' ใช้แทนจุดเมานท์

en: _Execute after mounting:
th: เ_รียกคำสั่งหลังเมานท์:

en: WARNING: These options are for experts only! If you do not know what they may be good for, keep your hands off!
th: คำเตือน: ตัวเลือกเหล่านี้สำหรับผู้เชี่ยวชาญเท่านั้น! ถ้าคุณไม่ทราบว่าตัวเลือกเหล่านี้มีไว้ทำอะไร ก็ไม่ควรแตะต้อง!

en: _Custom commands
th: _กำหนดคำสั่งเอง

en: Most users will only want to prepend "sudo" to both commands or prepend "sync %d &&" to the "unmount %d" command.
    '%d' is used to specify the device, '%m' for the mountpoint.
th: ผู้ใช้ส่วนใหญ่อาจต้องการแค่เติม "sudo" หน้าคำสั่งทั้งสอง หรือเติม "sync %d &&" หน้าคำสั่ง "umount %d"
    '%d' ใช้แทนอุปกรณ์ และ '%m' ใช้แทนจุดเมานท์

en: _Mount command:
th: คำสั่งเ_มานท์:

en: _Unmount command:
th: คำสั่งเ_ลิกเมานท์:

en: _Commands
th: _คำสั่ง

en: Activate this option to also display network file systems like NFS, SMBFS, SHFS and SSHFS.
th: ใช้ตัวเลือกนี้ถ้าต้องการให้แสดงระบบแฟ้มในเครือข่ายอย่าง NFS, SMBFS, SHFS, และ SSHFS

en: Display _network file systems
th: แสดงระบบแฟ้มในเครือ_ข่าย

en: Activate this option to also eject a CD-drive after unmounting and to insert before mounting.
th: ใช้ตัวเลือกนี้ถ้าต้องการดันแผ่นซีดีออกหลังจากเลิกเมานท์ และดึงแผ่นเข้าก่อนเมานท์

en: _Eject CD-drives
th: ดั_นแผ่นซีดีออก

en: Activate this option to only have the mount points be displayed.
th: ใช้ตัวเลือกนี้ถ้าต้องการแสดงเพียงจุดเมานท์เท่านั้น

en: Display _mount points only
th: แสดงจุดเ_มานท์เท่านั้น

en: Trim the device names to the number of characters specified in the spin button.
th: ตัดท้ายชื่ออุปกรณ์ลงเหลือจำนวนอักขระเท่าที่ระบุในช่องปรับเลข

en: Trim device names:
th: ตัดท้ายชื่ออุปกรณ์:

en:  characters
th:  อักขระ

en: Exclude the following file systems from the menu.
    The list is separated by simple spaces.
    It is up to you to specify correct devices or mount points.
    An asterisk (*) can be used as a placeholder at the end of
    a path, e.g., "/mnt/*" to exclude any mountpoints below "/mnt".
th: ตัดระบบแฟ้มต่อไปนี้ออกจากเมนู
    รายชื่อคั่นด้วยช่องว่าง
    คุณจะระบุอุปกรณ์หรือจุดเมานท์ก็ได้
    สามารถใช้ดอกจัน (*) แทนชื่อใดๆ ที่ท้ายพาธได้
    เช่น "/mnt/*" จะตัดจุดเมานท์ทั้งหมดใต้ "/mnt"

en: E_xclude specified file systems
th: _ตัดระบบแฟ้มที่ระบุออก

en: _File systems
th: ระบบแ_ฟ้ม

en: Show partitions/devices and allow to mount/unmount them
th: แสดงพาร์ทิชัน/อุปกรณ์ และสามารถเมานท์/เลิกเมานท์ได้

en: Mount devices
th: เมานท์อุปกรณ์

en: Shows all mountable devices and (un)mounts them on request.
th: แสดงอุปกรณ์ที่เมานท์ได้ และ(เลิก)เมานท์ตามสั่ง
