Xfce Panel Plugins - en to fr translation catalogue (37 entries)

note: Defaults
en: Net
fr: Réseau

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: Linux proc device '/proc/net/dev' not found.
fr: Périphérique Linux proc « /proc/net/dev » non trouvé.

en: Interface was not found.
fr: Interface non trouvée.

en: << %s >> (Interface down)
fr: << %s >> (interface inactive)

en: << %s >> (%s)
    Average of last %d measures
    with an interval of %.2fs:
    Incoming: %s
    Outgoing: %s
    Total: %s
fr: << %s >> (%s)
    Moyenne des %d dernières mesures
    avec un intervalle de %.2fs :
    Entrant : %s
    Sortant : %s
    Total : %s

en: no IP address
fr: pas d’adresse IP

en: %s: Error in initializing:
    %s
fr: %s : erreur durant l’initialisation :
    %s

en: Display the current load of a network interface in the panel
fr: Afficher la charge actuelle d’une interface réseau dans le tableau de bord

en: Bar color (i_ncoming):
fr: Couleur de la barre (_entrant) :

en: Bar color (_outgoing):
fr: Couleur de la barre (_sortant) :

en: Maximum (inco_ming):
fr: Maximum (e_ntrant) :

en: Maximum (o_utgoing):
fr: Maximum (s_ortant) :

en: Network Monitor
fr: Moniteur réseau

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Help
fr: Aid_e

en: _Text to display:
fr: _Texte à afficher :

en: Network _device:
fr: _Périphérique réseau :

en: Update _interval:
fr: _Intervalle de mise à jour :

en: Show values as _bits
fr: Afficher les valeurs en _bits

en: _Automatic maximum
fr: Maximum _automatique

en: KiB/s
fr: kio/s

en: _Present data as:
fr: P_résenter les données sous forme de :

en: Bars
fr: Barres

en: Values
fr: Valeurs

en: Bars and values
fr: Barres et valeurs

en: _Colorize values
fr: _Colorer les valeurs

en: _Digits number:
fr: Nombre de c_hiffres :

en: Show network traffic
fr: Afficher le trafic réseau

en: Bps
fr: o/s

en: KiBps
fr: kio/s

en: MiBps
fr: Mio/s

en: GiBps
fr: Gio/s

en: bps
fr: b/s

en: Kbps
fr: kb/s

en: Mbps
fr: Mb/s

en: Gbps
fr: Gb/s
