Xfce Panel Plugins - en to fr translation catalogue (54 entries)

en: Ideal for your quick notes
fr: Idéal pour vos petites notes

en: Select notes path
fr: Sélectionner le chemin des notes

en: The selected directory (%s) for the new notes path already contains files. You must select or create an empty directory.
fr: Le répertoire sélectionné (%s) comme nouveau chemin des notes contient déjà des fichiers. Vous devez sélectionner ou créer un répertoire vide.

en: Unable to select directory for new notes path: %s
fr: Impossible de sélectionner le répertoire comme nouveau chemin de notes : %s

en: Rename group
fr: Renommer le groupe

en: The name %s is already in use
fr: Le nom %s est déjà utilisé

en: Are you sure you want to delete this group?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce groupe ?

en: The group "%s" has been modified on the disk
fr: Le groupe « %s » a été modifié sur le disque

en: Do you want to reload the group?
fr: Voulez-vous recharger le groupe ?

en: The name "%s" is invalid.
fr: Le nom « %s » est non valide.

en: The invalid characters are: %s
fr: Les caractères non valides sont : %s

en: Unable to open the settings dialog
fr: Impossible d’ouvrir la fenêtre des paramètres.

en: _Add a new group
fr: _Ajouter un nouveau groupe

en: Refresh notes
fr: Rafraîchir les notes

en: Hide (%s)
fr: Cacher (%s)

en: _Groups
fr: _Groupes

en: _New
fr: _Nouveau

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _Rename
fr: _Renommer

en: _Undo
fr: _Annuler

note: Always on top
en: Always on top
fr: Toujours au-dessus

en: Sticky window
fr: Fenêtre collante

en: _Rename group
fr: _Renommer le groupe

en: _Delete group
fr: _Supprimer le groupe

en: Are you sure you want to delete this note?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette note ?

en: Rename note
fr: Renommer la note

en: _Properties
fr: _Propriétés

en: _About
fr: _À propos

en: _Remove
fr: _Enlever

en: Configure the plugin
fr: Configurer le greffon

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

note: Hide from taskbar
en: Hide notes from taskbar
fr: Cacher les notes de la barre des tâches

en: Notes path:
fr: Chemin des notes :

en: Tabs position:
fr: Position des onglets :

en: Background:
fr: Arrière-plan :

en: Font:
fr: Police :

en: New group settings
fr: Paramètres d’un nouveau groupe

note: Sticky window
en: Sticky
fr: Toujours sur l’espace de travail courant

en: Size:
fr: Taille :

en: None
fr: Aucune

en: Top
fr: Haut

en: Right
fr: Droite

en: Bottom
fr: Bas

en: Left
fr: Gauche

en: Small
fr: Petite

en: Normal
fr: Normale

en: Large
fr: Grande

en: Yellow
fr: Jaune

en: Blue
fr: Bleu

en: Green
fr: Vert

en: Carmine
fr: Carmin

en: White
fr: Blanc

en: Custom...
fr: Personnalisé…

en: Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan
