Xfce Panel Plugins - en to id translation catalogue (57 entries)

en: Notes
id: Catatan

en: Ideal for your quick notes
id: Ideal untuk catatan cepat anda

en: Select notes path
id: Pilih alamat catatan

en: The selected directory (%s) for the new notes path already contains files. You must select or create an empty directory.
id: Direktori terpilih (%s) untuk alamat catatan baru telah berisi berkas.
    Anda harus memilih atau membuka sebuah direktori kosong.

en: Unable to select directory for new notes path: %s
id: Tak dapat memilih direktori untuk alamat catatan baru: %s

en: Notes %d
id: Catatan %d

en: Rename group
id: Ganti nama grup

en: The name %s is already in use
id: Nama %s telah digunakan

en: Are you sure you want to delete this group?
id: Anda yakin ingin menghapus grup ini?

en: The group "%s" has been modified on the disk
id: Grup "%s" telah diubah di cakram

en: Do you want to reload the group?
id: Anda yakin ingin memuat ulang grup?

en: The name "%s" is invalid.
id: Nama "%s" tidak sah.

en: The invalid characters are: %s
id: Karakter tidak sah adalah: %s

en: Unable to open the settings dialog
id: Tak dapat membuka dialog pengaturan

en: _Add a new group
id: _Tambah grup baru

en: Refresh notes
id: Segarkan catatan

en: Hide (%s)
id: Sembunyikan (%s)

en: _Groups
id: _Grup

en: _New
id: _Baru

en: _Delete
id: _Hapus

en: _Rename
id: _Ganti Nama

en: _Undo
id: _Tak Jadi

note: Always on top
en: Always on top
id: Selalu di atas

en: Sticky window
id: Jendela lekat

en: _Rename group
id: _Ganti nama grup

en: _Delete group
id: _Hapus grup

en: Are you sure you want to delete this note?
id: Anda yakin ingin menghapus catatan ini?

en: Rename note
id: Ganti nama catatan

en: _Properties
id: _Properti

en: _About
id: Tent_ang

en: _Remove
id: _Hapus

en: Configure the plugin
id: Atur plugin

en: Global settings
id: Pengaturan global

note: Hide from taskbar
en: Hide notes from taskbar
id: Sembunyikan catatan dari batang tugas

en: Notes path:
id: Alamat catatan:

en: Tabs position:
id: Posisi tab:

en: Background:
id: Latar belakang:

en: Font:
id: Fonta:

en: New group settings
id: Pengaturan grup baru

note: Sticky window
en: Sticky
id: Lekat

en: Size:
id: Ukuran:

en: None
id: Tak Ada

en: Top
id: Atas

en: Right
id: Kanan

en: Bottom
id: Bawah

en: Left
id: Kiri

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Yellow
id: Kuning

en: Blue
id: Biru

en: Green
id: Hijau

en: Indigo
id: Ungu Lembayung

en: Olive
id: Hijau Kekuningan

en: Carmine
id: Carmin

en: White
id: Putih

en: Custom...
id: Suai...

en: Background Color
id: Warna Latar Belakang
