Xfce Panel Plugins - en to is translation catalogue (55 entries)

en: Notes
is: Minnispunktar

en: Ideal for your quick notes
is: Handhægt tól fyrir snöggtekna minnispunkta

en: Select notes path
is: Veldu slóð fyrir minnispunkta

en: The selected directory (%s) for the new notes path already contains files. You must select or create an empty directory.
is: Valin mappa (%s) fyrir nýja minnispunkta inniheldur skrár nú þegar. YÞú verður að velja tóma möppu..

en: Unable to select directory for new notes path: %s
is: Mistókst að velja möppu fyrir slóð á nýja minnispunkta: %s

en: Notes %d
is: Minnispunktar %d

en: Rename group
is: Endurnefna hóp

en: The name %s is already in use
is: Nafnið %s er þegar í notkun

en: Are you sure you want to delete this group?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða þessum hópi?

en: The group "%s" has been modified on the disk
is: Hópnum "%s" hefur verið breytt á disknum

en: Do you want to reload the group?
is: Viltu endurhlaða inn hópnum?

en: The name "%s" is invalid.
is: Nafnið „%s“ er ógilt.

en: The invalid characters are: %s
is: Ógildir stafir eru: %s

en: Unable to open the settings dialog
is: Tókst ekki að opna stillingaglugga

en: _Add a new group
is: Bæt_a við nýjum hópi

en: Menu
is: Valmynd

en: Refresh notes
is: Endurlesa minnispunkta

en: Hide (%s)
is: Fela (%s)

en: _Groups
is: _Hópar

en: _Rename
is: Endu_rnefna

note: Always on top
en: Always on top
is: Alltaf efst

en: Sticky window
is: Límdur gluggi

en: _Rename group
is: Endu_rnefna hóp

en: _Delete group
is: _Eyða hóp

en: Are you sure you want to delete this note?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða þessum minnispunkti?

en: Rename note
is: Endurnefna minnispunkt

en: _Remove
is: _Fjarlægja

en: Configure the plugin
is: Stilla viðbótina

en: Global settings
is: Víðværar stillingar

note: Hide from taskbar
en: Hide notes from taskbar
is: Fela minnispunkta frá verkefnaslá

en: Notes path:
is: Slóð á minnispunkta:

en: Tabs position:
is: Staðsetning flipa:

en: Background:
is: Bakgrunnur:

en: Font:
is: Letur:

en: New group settings
is: Stillingar nýrra hópa

note: Sticky window
en: Sticky
is: Límt

en: Size:
is: Stærð:

en: None
is: Ekkert

en: Top
is: Efst

en: Right
is: Hægri

en: Bottom
is: Neðst

en: Left
is: Vinstri

en: Small
is: Lítið

en: Normal
is: Venjulegt

en: Large
is: Stórt

en: Yellow
is: Gult

en: Blue
is: Blátt

en: Green
is: Grænt

en: Indigo
is: Djúpfjólublátt

en: Olive
is: Ólífugrænt

en: Carmine
is: Dumbrautt

en: Mimosa
is: Mímósa

en: White
is: Hvítt

en: Custom...
is: Sérsniðið...

en: Background Color
is: Bakgrunnslitur
