Xfce Panel Plugins - en to it translation catalogue (58 entries)

en: Notes
it: Nota

en: Ideal for your quick notes
it: Ideale per le proprie annotazioni

en: Select notes path
it: Selezione del percorso per le note

en: The selected directory (%s) for the new notes path already contains files. You must select or create an empty directory.
it: La cartella (%s) selezionata per il percorso delle nuove note contiene già dei file. È necessario creare o selezionare una cartella vuota.

en: Unable to select directory for new notes path: %s
it: Impossibile selezionare la cartella per il percorso delle nuove note: %s

en: Notes %d
it: Note %d

en: Rename group
it: Rinomina gruppo

en: The name %s is already in use
it: Il nome %s è già in uso

en: Are you sure you want to delete this group?
it: Cancellare davvero questo gruppo?

en: The group "%s" has been modified on the disk
it: Il gruppo "%s" è stato modificato sul disco

en: Do you want to reload the group?
it: Ricaricare il gruppo?

en: The name "%s" is invalid.
it: Il nome "%s" non è valido.

en: The invalid characters are: %s
it: I caratteri non validi sono: %s

en: Unable to open the settings dialog
it: Impossibile aprire la finestra delle impostazioni

en: _Add a new group
it: _Aggiungi un nuovo gruppo

en: Refresh notes
it: Aggiorna note

en: Hide (%s)
it: Nascondi (%s)

en: _Groups
it: _Gruppi

en: _New
it: _Nuovo

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Rename
it: _Rinomina

en: _Undo
it: _Annulla

note: Always on top
en: Always on top
it: Sempre in primo piano

en: Sticky window
it: Finestra appiccicosa

en: _Rename group
it: _Rinomina gruppo

en: _Delete group
it: _Cancella gruppo

en: Are you sure you want to delete this note?
it: Eliminare davvero questa nota?

en: Rename note
it: Rinomina questa nota

en: _Properties
it: _Proprietà

en: _About
it: _Informazioni

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Configure the plugin
it: Configurazione del componente aggiuntivo

en: Global settings
it: Impostazioni globali

note: Hide from taskbar
en: Hide notes from taskbar
it: Nascondi le note dalla barra delle applicazioni

en: Notes path:
it: Percorso delle note:

en: Tabs position:
it: Posizione delle schede:

en: Background:
it: Sfondo:

en: Font:
it: Carattere:

en: New group settings
it: Impostazioni per un nuovo gruppo

note: Sticky window
en: Sticky
it: Appiccicosa

en: Size:
it: Dimensione:

en: None
it: Nessuna

en: Top
it: Alto

en: Right
it: Destra

en: Bottom
it: Basso

en: Left
it: Sinistra

en: Small
it: Piccolo

en: Normal
it: Normale

en: Large
it: Grande

en: Yellow
it: Giallo

en: Blue
it: Blu

en: Green
it: Verde

en: Indigo
it: Indaco

en: Olive
it: Verde oliva

en: Carmine
it: Carminio

en: White
it: Bianco

en: Custom...
it: Personalizzato…

en: Background Color
it: Colore di sfondo
