Xfce Panel Plugins - en to tr translation catalogue (60 entries)

en: Notes
tr: Notlar

en: Ideal for your quick notes
tr: Hızlı not almak için idealdir

en: Select notes path
tr: Notların kaydedileceği dizini seç

en: The selected directory (%s) for the new notes path already contains files. You must select or create an empty directory.
tr: Yeni notları saklamak için seçilen dizin (%s) dosyalar içeriyor. Yeni dizin oluşturmalı veya seçmelisiniz.

en: Unable to select directory for new notes path: %s
tr: Yeni notlar için dizin seçilemedi: %s

en: Notes %d
tr: Notlar %d

en: Rename group
tr: Kümeyi yeniden adlandır

en: The name %s is already in use
tr:  %s adı zaten kullanımda

en: Are you sure you want to delete this group?
tr: Bu kümeyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The group "%s" has been modified on the disk
tr: "%s" kümesi disk üzerinde değiştirildi

en: Do you want to reload the group?
tr: Kümeyi yeniden yüklemek istiyor musunuz?

en: The name "%s" is invalid.
tr: Verilen "%s" adı geçersiz.

en: The invalid characters are: %s
tr: Geçersiz karakterler: %s

en: Unable to open the settings dialog
tr: Yapılandırma menüsü açılamadı

en: _Add a new group
tr: _Yeni küme ekle

en: Menu
tr: Menü

en: Refresh notes
tr: Notları yenile

en: Hide (%s)
tr: Gizle (%s)

en: _Groups
tr: _Kümeler

en: _New
tr: _Yeni

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Rename
tr: Yeniden Adlandı_r

en: _Undo
tr: _Geri Al

note: Always on top
en: Always on top
tr: Her zaman üstte

en: Sticky window
tr: Yapışkan pencere

en: _Rename group
tr: Kümeyi _yeniden adlandır

en: _Delete group
tr: Kümeyi _sil

en: Are you sure you want to delete this note?
tr: Bu notu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Rename note
tr: Notu yeniden adlandır

en: _Properties
tr: _Özellikler

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Configure the plugin
tr: Eklentiyi yapılandır

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

note: Hide from taskbar
en: Hide notes from taskbar
tr: Notları görev listesi menüsünde gizle

en: Notes path:
tr: Notların yolu:

en: Tabs position:
tr: Sekme konumu:

en: Background:
tr: Arka plan:

en: Font:
tr: Yazı tipi:

en: New group settings
tr: Yeni küme ayarları

note: Sticky window
en: Sticky
tr: Yapışkan

en: Size:
tr: Boyut:

en: None
tr: Hiçbiri

en: Top
tr: Üst

en: Right
tr: Sağ

en: Bottom
tr: Alt

en: Left
tr: Sol

en: Small
tr: Küçük

en: Normal
tr: Olağan

en: Large
tr: Büyük

en: Yellow
tr: Sarı

en: Blue
tr: Mavi

en: Green
tr: Yeşil

en: Indigo
tr: Çivit

en: Olive
tr: Zeytin

en: Carmine
tr: Kızıl

en: Mimosa
tr: Mimoza

en: White
tr: Beyaz

en: Custom...
tr: Özel...

en: Background Color
tr: Arka Plan Rengi
