Xfce Panel Plugins - en to uk translation catalogue (60 entries)

en: Notes
uk: Записки

en: Ideal for your quick notes
uk: Ідеально для Ваших швидких заміток

en: Select notes path
uk: Виберіть записки

en: The selected directory (%s) for the new notes path already contains files. You must select or create an empty directory.
uk: Вибрана тека (%s) для нових записок вже існує . Вам потрібно вибрати або створити порожню теку.

en: Unable to select directory for new notes path: %s
uk: Неможливо вибрати теку для нових записок: %s

en: Notes %d
uk: записки %d

en: Rename group
uk: Перейменувати групу

en: The name %s is already in use
uk: Назва %s вже використовується

en: Are you sure you want to delete this group?
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити групу?

en: The group "%s" has been modified on the disk
uk: Групу "%s" змінено на диску

en: Do you want to reload the group?
uk: Ви впевнені, що бажаєте перезавантажити групу?

en: The name "%s" is invalid.
uk: Назва "%s" є неправильною.

en: The invalid characters are: %s
uk: Неправильними символами є: %s

en: Unable to open the settings dialog
uk: Неможливо відкрити діалог налаштувань

en: _Add a new group
uk: _Додати нову групу

en: Menu
uk: Меню

en: Refresh notes
uk: Відсвіжити записки

en: Hide (%s)
uk: Приховати (%s)

en: _Groups
uk: Гру_пи

en: _New
uk: _Створити

en: _Delete
uk: _Видалити

en: _Rename
uk: Пе_рейменувати

en: _Undo
uk: В_ернути

note: Always on top
en: Always on top
uk: Завжди зверху

en: Sticky window
uk: Липуче вікно

en: _Rename group
uk: Пе_рейменувати групу

en: _Delete group
uk: _Видалити групу

en: Are you sure you want to delete this note?
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити записку?

en: Rename note
uk: Перейменувати записку

en: _Properties
uk: В_ластивості

en: _About
uk: _Про програму

en: _Remove
uk: _Видалити

en: Configure the plugin
uk: Налаштувати плагін

en: Global settings
uk: Основні налаштування

note: Hide from taskbar
en: Hide notes from taskbar
uk: Ховати записки з панелі задач

en: Notes path:
uk: Шлях до записок:

en: Tabs position:
uk: Позиція вкладок:

en: Background:
uk: Фон:

en: Font:
uk: Шрифт:

en: New group settings
uk: Нові властивості групи

note: Sticky window
en: Sticky
uk: Липуче

en: Size:
uk: Розмір:

en: None
uk: Нічого

en: Top
uk: Зверху

en: Right
uk: Зправа

en: Bottom
uk: Внизу

en: Left
uk: Зліва

en: Small
uk: Малий

en: Normal
uk: Звичайний

en: Large
uk: Великий

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Blue
uk: Синій

en: Green
uk: Зелений

en: Indigo
uk: Темно-синій

en: Olive
uk: Оливковий

en: Carmine
uk: Яскраво-червоний

en: Mimosa
uk: Мімози

en: White
uk: Білий

en: Custom...
uk: Вибрати...

en: Background Color
uk: Колір фону
