Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (58 entries)

en: Ideal for your quick notes
ja: ちょっとしたメモに最適な付箋紙プラグインです

en: The selected directory (%s) for the new notes path already contains files. You must select or create an empty directory.
ja: 選択された新しい Notes パス用ディレクトリ (%s) にはすでにファイルが存在します。空のディレクトリを選択あるいは作成してください。

en: Unable to select directory for new notes path: %s
ja: 新しい Notes パス用ディレクトリを選択できません: %s

en: Error
ja: エラー

en: Rename group
ja: グループ名の変更

en: The name %s is already in use
ja: 名前 %s はすでに使われています

en: Are you sure you want to delete this group?
ja: 本当にこのグループを削除しますか?

en: The group "%s" has been modified on the disk
ja: グループ "%s" はディスク上で変更されています

en: Do you want to reload the group?
ja: このグループを再読込みしますか?

en: The name "%s" is invalid.
ja: "%s" は不正な名前です。

en: The invalid characters are: %s
ja: 不正な文字です: %s

en: Unable to open the settings dialog
ja: 設定ダイアログを表示できません

en: _Add a new group
ja: 新しいグループの追加(_A)

en: Menu
ja: メニュー

en: Refresh notes
ja: メモの再読込み

en: Hide (%s)
ja: 隠す(%s)

en: _Groups
ja: グループ(_G)

en: _New
ja: 新規作成(_N)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

note: Always on top
en: Always on top
ja: 常に最前面へ

en: Sticky window
ja: スティッキーウィンドウ

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: _Rename group
ja: グループ名の変更(_R)

en: _Delete group
ja: グループの削除(_D)

en: Are you sure you want to delete this note?
ja: 本当にこのメモを削除しますか?

en: Rename note
ja: メモ名の変更

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Global settings
ja: 一般設定

en: Background:
ja: 背景色:

en: Font:
ja: フォント:

en: Tabs position:
ja: タブの位置:

note: Hide from taskbar
en: Hide notes from taskbar
ja: タスクリストにウィンドウを表示しない

en: Notes path:
ja: Notes パス:

en: New group settings
ja: 新しいグループの設定

note: Sticky window
en: Sticky
ja: スティッキー

en: Size:
ja: サイズ:

en: Select notes path
ja: Notes パスを選択してください

en: None
ja: なし

en: Top
ja: 上

en: Right
ja: 右

en: Bottom
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Small
ja: 小さい

en: Normal
ja: 普通

en: Large
ja: 大きい

en: Yellow
ja: 黄

en: Blue
ja: 青

en: Green
ja: 緑

en: Indigo
ja: インディゴ

en: Olive
ja: オリーブ

en: Carmine
ja: カーマイン

en: Mimosa
ja: ミモザ

en: White
ja: 白

en: Custom...
ja: カスタム...

en: Background Color
ja: 背景色
