Xfce Panel Plugins - en to pt_BR translation catalogue (57 entries)

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Ideal for your quick notes
pt_BR: Ideal para uma nota rápida

en: The selected directory (%s) for the new notes path already contains files. You must select or create an empty directory.
pt_BR: O diretório selecionado (%s) para o caminho de novas notas já contém arquivos. Você deve selecionar ou criar um diretório vazio.

en: Unable to select directory for new notes path: %s
pt_BR: Não foi possível selecionar o diretório para o caminho de novas notas: %s

en: Error
pt_BR: Erro

en: Notes %d
pt_BR: Notas %d

en: Rename group
pt_BR: Renomear grupo

en: The name %s is already in use
pt_BR: O nome %s já está sendo usado

en: Are you sure you want to delete this group?
pt_BR: Você tem certeza que quer excluir este grupo?

en: The group "%s" has been modified on the disk
pt_BR: O grupo "%s" foi modificado em disco

en: Do you want to reload the group?
pt_BR: Você deseja recarregar o grupo?

en: The name "%s" is invalid.
pt_BR: O nome "%s" não é válido

en: The invalid characters are: %s
pt_BR: O caractere inválido é: %s

en: Unable to open the settings dialog
pt_BR: Não foi possível abrir o diálogo de configurações

en: _Add a new group
pt_BR: _Adicionar um novo grupo

en: Refresh notes
pt_BR: Atualizar notas

en: Hide (%s)
pt_BR: Ocultar (%s)

en: _Groups
pt_BR: _Grupos

en: _New
pt_BR: _Novo

en: _Delete
pt_BR: _Apagar

en: _Rename
pt_BR: _Renomear

en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

note: Always on top
en: Always on top
pt_BR: Sempre no topo

en: Sticky window
pt_BR: Janela fixa

en: _Properties
pt_BR: _Propriedades

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: _Rename group
pt_BR: _Renomear grupo

en: _Delete group
pt_BR: _Excluir grupo

en: Are you sure you want to delete this note?
pt_BR: Você tem certeza que quer excluir esta nota?

en: Rename note
pt_BR: Renomear nota

en: _Quit
pt_BR: S_air

en: Global settings
pt_BR: Configurações gerais

en: Background:
pt_BR: Fundo:

en: Font:
pt_BR: Fonte:

en: Tabs position:
pt_BR: Posição de abas:

note: Hide from taskbar
en: Hide notes from taskbar
pt_BR: Ocultar notas da barra de tarefas

en: Notes path:
pt_BR: Caminho das notas:

en: New group settings
pt_BR: Nova configuração de grupos

note: Sticky window
en: Sticky
pt_BR: Fixo

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Select notes path
pt_BR: Selecione o caminho das notas

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Top
pt_BR: Acima

en: Right
pt_BR: Direita

en: Bottom
pt_BR: Abaixo

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Large
pt_BR: Grande

en: Yellow
pt_BR: Amarelo

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Green
pt_BR: Verde

en: Indigo
pt_BR: Azul-escuro

en: Olive
pt_BR: Verde oliva

en: Carmine
pt_BR: Carmim

en: White
pt_BR: Branco

en: Custom...
pt_BR: Personalizada...

en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo
