Xfce Panel Plugins - en to ru translation catalogue (62 entries)

en: Notes
ru: Заметки

en: Ideal for your quick notes
ru: Средство создания текстовых заметок

en: The selected directory (%s) for the new notes path already contains files. You must select or create an empty directory.
ru: Указанный каталог для новых заметок (%s) уже содержит файлы. Выберите пустой каталог или создайте новый.

en: Unable to select directory for new notes path: %s
ru: Не удалось выбрать каталог для новых заметок: %s

en: Notes path is unacceptable
ru: Недопустимый путь для заметок

en: Error
ru: Ошибка

en: Notes %d
ru: Заметки %d

en: Note %d
ru: Заметка %d

en: Rename group
ru: Переименование группы

en: The name %s is already in use
ru: Название «%s» уже используется

en: Are you sure you want to delete this group?
ru: Вы действительно хотите удалить данную группу?

en: The group "%s" has been modified on the disk
ru: В группу "%s" были внесены изменения на диске

en: Do you want to reload the group?
ru: Вы действительно хотите перезагрузить данную группу?

en: The name "%s" is invalid.
ru: Недопустимое название: «%s».

en: The invalid characters are: %s
ru: Недопустимые символы: %s

en: Unable to open the settings dialog
ru: Не удалось открыть окно настроек

en: _Add a new group
ru: Со_здать группу

en: Menu
ru: Меню

en: Refresh notes
ru: Обновить заметки

en: Hide (%s)
ru: Спрятать (%s)

en: _Groups
ru: _Группы

en: _New
ru: _Новая

en: _Delete
ru: _Удалить

en: _Rename
ru: Пере_именовать

en: _Undo
ru: _Отменить

note: Always on top
en: Always on top
ru: Поверх всех окон

en: Sticky window
ru: Поверх рабочих столов

en: _Properties
ru: _Свойства

en: _About
ru: _О программе

en: _Rename group
ru: Пере_именовать группу

en: _Delete group
ru: _Удалить группу

en: Are you sure you want to delete this note?
ru: Вы действительно хотите удалить эту заметку?

en: Rename note
ru: Переименование

en: _Quit
ru: Выход

en: Global settings
ru: Общие настройки

en: Background:
ru: Фон:

en: Font:
ru: Шрифт:

en: Tabs position:
ru: Положение вкладок:

note: Hide from taskbar
en: Hide notes from taskbar
ru: Скрыть заметки с панели задач

en: Notes path:
ru: Путь к заметкам:

en: New group settings
ru: Свойства новых групп

note: Sticky window
en: Sticky
ru: Поверх рабочих столов

en: Size:
ru: Размер:

en: Select notes path
ru: Укажите путь к заметкам

en: None
ru: Нет

en: Top
ru: Вверху

en: Right
ru: Справа

en: Bottom
ru: Внизу

en: Left
ru: Слева

en: Small
ru: Маленький

en: Normal
ru: Нормальный

en: Large
ru: Большой

en: Yellow
ru: Жёлтый

en: Blue
ru: Голубой

en: Green
ru: Зелёный

en: Indigo
ru: Сиреневый

en: Olive
ru: Оливковый

en: Carmine
ru: Бордовый

en: Mimosa
ru: Ярко-жёлтый

en: White
ru: Белый

en: Custom...
ru: Другой...

en: Background Color
ru: Цвет фона
