Xfce Panel Plugins - en to pt translation catalogue (58 entries)

en: Notes
pt: Notas

en: Ideal for your quick notes
pt: Ideal para as suas notas rápidas

en: The selected directory (%s) for the new notes path already contains files. You must select or create an empty directory.
pt: O diretório escolhido oara as notas (%s) já possui ficheiros. Tem que escolher ou criar um diretório vazio.

en: Unable to select directory for new notes path: %s
pt: Incapaz de selecionar o diretório das notas: %s

en: Notes path is unacceptable
pt: O caminho das notas é inaceitável

en: Error
pt: Erro

en: Notes %d
pt: Notas %d

en: Note %d
pt: Nota %d

en: Rename group
pt: Renomear grupo

en: The name %s is already in use
pt: O nome %s já é utilizado.

en: Are you sure you want to delete this group?
pt: Tem a certeza que quer eliminar este grupo?

en: The group "%s" has been modified on the disk
pt: O grupo "%s" foi modificado no disco.

en: Do you want to reload the group?
pt: Tem a certeza que quer recarregar o grupo?

en: The name "%s" is invalid.
pt: O nome "%s" é inválido.

en: The invalid characters are: %s
pt: Os caracteres inválidos são: %s

en: Unable to open the settings dialog
pt: Incapaz de abrir a janela de definições

en: _Add a new group
pt: _Adicionar um novo grupo

en: Refresh notes
pt: Atualizar notas

en: Hide (%s)
pt: Ocultar (%s)

en: _Groups
pt: _Grupos

en: _New
pt: _Nova

en: _Delete
pt: Eliminar

en: _Rename
pt: Muda_r nome

en: _Undo
pt: An_ular

note: Always on top
en: Always on top
pt: Sempre no topo

en: Sticky window
pt: Janela presa

en: _Properties
pt: _Propriedades

en: _About
pt: _Acerca

en: _Rename group
pt: Muda_r nome do grupo

en: _Delete group
pt: A_pagar grupo

en: Are you sure you want to delete this note?
pt: Tem a certeza que quer eliminar esta nota?

en: Rename note
pt: Mudar nome da nota

en: _Quit
pt: _Sair

en: Global settings
pt: Definições globais

en: Background:
pt: Fundo:

en: Font:
pt: Tipo de letra:

en: Tabs position:
pt: Posição dos separadores:

note: Hide from taskbar
en: Hide notes from taskbar
pt: Ocultar notas da barra de tarefas

en: Notes path:
pt: Caminho:

en: New group settings
pt: Definições do novo grupo

note: Sticky window
en: Sticky
pt: Prender

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Select notes path
pt: Selecione o caminho das notas

en: None
pt: Nenhum

en: Top
pt: Topo

en: Right
pt: Direita

en: Bottom
pt: Base

en: Left
pt: Esquerda

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Blue
pt: Azul

en: Green
pt: Verde

en: Olive
pt: Oliva

en: Carmine
pt: Carmim

en: White
pt: Branco

en: Custom...
pt: Personalizar...

en: Background Color
pt: Cor de fundo
